Perşembe, Şubat 29, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

NetApp, AltaVault Bulut Tabanlı Yedekleme ve Geri Yükleme Çözümleri ile Statükoya Meydan Okuyor

netapp_globaltechmagazineYeni AltaVault® çözümleri ve hizmetleri, müşterilerinin yedekleme stratejilerine yaptıkları mevcut yatırımları koruyarak bulut ekonomisinden yararlanmalarına yardımcı oluyor.

Günümüzün iş dünyasında geleneksel yedekleme yavaş, riskli, pahalı ve karmaşık. Kullanıcılar veri kayıplarını minimum seviyeye düşürmeyi ve verileri hızlı bir şekilde kurtarmayı istiyor. Ancak BT, eski yedekleme ve geri yükleme stratejilerini kullanarak bu değişime ayak uydurmakta zorlanıyor. Bu talepleri karşılamak için NetApp® (NASDAQ: NTAP) bugün daha önce SteelStore olarak bilinen AltaVault® bulut tabanlı depolama çözümleri ve hizmetlerini tanıttı. AltaVault® ile müşteriler verilerini dahili çözümlerine kıyasla yüzde 90’a kadar daha az maliyetle herhangi bir bulut sistemine hızla yedekleyebilecek.

Kurumsal yedeklemede depolama alanı büyürken bütçe ve edinme maliyetleri yatay seyrediyor. Bant genişliği maliyetleri ile kısıtlamalar büyüyen veri tabanları nedeniyle daha da ağırlaşıyor. Bu zorluklara ek olarak birçok kurum hala teyp yedeklemeye bel bağlıyor. Böylece aktarım sırasında medya kaybı riski, kesintiler ve veri kayıpları artıyor. Bu kurumlar acil onarım prosedürlerini yeterince test etmekte de eksik kalıyorlar.

NetApp Bulut Çözümleri Grup Başkan Yardımcısı Phil Brotherton konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “NetApp AltaVault çözümlerini kapsayan hibrid bulut yedekleme stratejisi etkili ekonomi, hız ve güvenlik sunuyor. Böylece kurumlar yedekleme ve geri yükleme hizmetlerinin seviyelerini karşılayabiliyor.” dedi. AltaVault gibi veri kullanım ömrü çözümlerinin NetApp’ın veri inşası için ortaya koymuş olduğu vizyonun kilit elementleri olduğunu söyleyen Brotherton, “Bu da verilerinin nerede olduklarına bakmaksızın müşterilere bu verileri kontrol ve entegre edebilecekleri, taşıyabilecekleri, güvenliğini sağlayabilecekleri ve sürekli yönetebilecekleri güvenini veriyor” ifadelerini kullandı.

Araştırma şirketi ESG’nin veri koruma kıdemli analisti Jason Buffington ise konuyla ilgili yorumunda “Kurumların yaklaşık yarısı sil baştan başlayabilselerdi veri korumaya yaklaşımlarını değiştireceklerini söylüyor” tespitinde bulundu. Buffington sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Birçoğu ‘bulut’ sisteminin veri koruma yönünde yapacakları bu değişimin bir parçası olacağını da belirtiyor. Hatta, ESG’nin son yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 88’i ‘bulut esnekliğinin’ gelecekteki veri koruma stratejileri için önemli, çok önemli ya da hayati olduğunu kaydetti. NetApp’ın AltaVault hizmeti gibi özellikle veri koruma senaryoları için tasarlanmış bulut geçitlerine baktığımızda tüm çaptaki müşteriler mevcut (ya da yeni) veri koruma topolojisine bulut-depolamayı kolayca eklemeyi amaçlıyor.”

Fiziksel, sanal (VMware ESX ve Microsoft Hyper-V) ve bulut-tabanlı (AWS ve Azure araçları içeren yeni AltaVault çözümü müşterilerin önceki yatırımlarını koruyarak mevcut yedekleme yazılımlarına entegre sırasında yaşanan zorlukları da ortadan kaldırıyor. AltaVault’un yararları:

·         Sektöründe Öncü Veri Azaltımı:  Yedeklerken veri tekilleştirme ve sıkıştırma ile 30:1 oranında veri azaltımı. Bu da buluta daha az veri yedeklenmesi anlamına geliyor. Müşteriler böylece buluta daha hızlı veri gönderime imkanı buluyor.

·         Genişletilmiş Seçim: AltaVault kendinize uygun olanı seçebileceğiniz yeniden ölçeklenebilir seçenekler sunar:  Fiziksel, sanal ya da AWS veya Azure bulutlarında bulut-tabanlı çözümler. AltaVault çözümleri bulut-tabanlı depolama pazarındaki diğer tüm rakiplerinin çözümlerinden altı kattan fazla yeniden ölçeklenebilir. Bu da kurumların daha fazla kritik öneme sahip veriyi depolayabileceği ve ihtiyaç duyulduğunda bu verileri daha hızlı geri yükleyebileceği anlamına gelir.

·         Eşsiz Bütünleşme: AltaVault, NetApp SnapProtect® ve müşterinin tercih edeceği yedekleme yazılımı ile kolayca entegre olur. AltaVault çözümleri ve hizmetleri; yedeklenmiş verileri, bulut depolama alanı sunan halka açık ya da özel önde gelen bütün sağlayıcılara gönderebilir.

Yeni AltaVault çözümlerimiz; bilgi transferi, yerinde ve uzaktan sorun giderme, isteğe uyarlanmış proaktif hizmet ile yedekleme ve ortam arşivlemesi için performans desteği sağlayarak BT operasyonlarını optimize etmeye yardımcı olacak genişletilmiş hizmetleri de içerecek. Ayrıca NetApp uzmanları müşterilere veri koruması için iş ihtiyaçlarına ve gerekliliklerine uygun yol haritası çizmelerine ve bulut için uygun verilerin belirlenmesinde ve önceliklendirilmesinde yardım edecek. Sonuç, genel bulut stratejisine bağlı hayata geçirilebilir önerilerin olduğu temelinde çözüm olan bir teklif.

NetApp ve ortaklarının sunduğu hizmetler müşterilere AltaVault’un bulut imkanlarının avantajlarını kullanmalarına yardımcı olur. Buna; tasarım, uygulama ve destek hizmetleri ile birlikte genel veri koruma sürecini, yedekleri optimize etme ve arşivlendirme performansını basitleştirecek bulut strateji atölyeleri de dahil.

Japonya merkezli teknoloji şirketi Konica Minolta’nın Üst Düzey Yöneticisi ve Kurumsal BT Planlama Birimi Genel Müdürü  Akira Tai yaptığı yorumda, “Konica Minolta’da, Japonya’da yaşanabilecek büyük bir felaket durumunda hayati öneme sahip sistemlerimiz için güvenilir veri kurtarma çözümü arayışı içerisinde idik. NetApp AltaVault [önceki ismi ile “NetApp SteelStore”] acil kurtarma kapasitemizi güçlendirdi ve dahası hayati öneme sahip veri yedekleme hedefini herkese açık denizaşırı bir buluta yönlendirerek maliyetlerimizi de düşürdü. Mevcut sistemimizde herhangi bir değişiklik yapmadan NetApp AltaVault’u kullanmaya başladık. Şimdi ihtiyaca göre verilerimizi herkese açık bulut ile yerleşik sistem arasında hızlıca taşıyabiliyoruz.” dedi.

İnşaat şirketi Blach Construction’ın BT Direktörü Dominic Silvia ise “Veri depolama herkese açık buluta girişimizdeki ilk adım oldu. Birbirinden uzak şantiyelerimiz dikkate alındığında bulutu yedekleme havuzu olarak kullanmak mantıklıydı. Herkese açık buluta geçerek artan depolama alanı ihtiyacımızı karşılamak için daha fazla donanıma yatırım yapmak zorunluluğumuz ortadan kalktı.” şeklinde konuştu. AltaVault seçimlerinin diğer çözümlere kıyasla uzun vadede kendilerine daha fazla değer katacağını bildiklerini söyleyen Silvia, “Şimdi zamandan tasarruf ederek şantiyelerde BT altyapımızı geliştirmeye daha fazla vakit ayırabiliyoruz. Böylece şantiye dışındaki çalışanlarımız ileri teknoloji çözümlerine de erişebiliyor.” dedi.

Satın Alınabilecek Yerler

NetApp AltaVault AVA400 fiziksel çözümler ve ESX ve Hyper-V üzerinde AVA-8, AVA-16 ve AVA-32 sanal çözümleri NetApp ve NetApp yetkili satıcıları üzerinden satın alınabilir. Şu an AWS mağazasından satın alınabilen AltaVault bulut-tabanlı çözümlerin 2015 yılında Azure mağazasından da satışı yapılması planlanıyor. AVA800 fiziksel çözümlerin ise 2015’in 3. çeyreğinde satışı planlanıyor.

Teknoloji Makaleleri