Cuma, Nisan 19, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Sony, Dünyanın En Gelişmiş Ev Sineması Projektörü VPL-VW5000ES’yi tanıttı

Sony VPLVW5000ESSony, 5000 lümen 4K SXRD™ lazer ışık kaynaklı projektörü VPL-VW5000ES’yi duyurdu. Sony’nin örnek alınacak yüksek kaliteli yeni ürünü, en büyük ve en lüks şekilde donatılmış ev sineması odaları için özel olarak tasarlanmış, 5000 lümenlik mükemmel bir parlaklık sağlayan lazer ışık motoruyla desteklenen 4K çözünürlüğe sahip ilk projektördür. Projektör aynı zamanda, Yüksek Dinamik Aralık (HDR) ile uyumludur, yeni BT.2020 renk gamını taklit eder ve tüm DCI renk alanını kapsar.

Sony, ev sineması pazarına özel Gerçek 4K çözünürlüğü sunan projektörler tasarlayan ilk üretici olma unvanını elinde tutuyor. Sony’nin gelişmiş SXRD™ panelleri, benzersiz doğal cihaz kontrastı üretecek şekilde tasarlanmıştır ve lazer ışık motoruyla bir araya getirildiğinde VPL-VW5000ES, sonsuz dinamik kontrast oranı ve 5000 lümenlik renkli ışık çıkışı sunar.

VPL-VW5000ES tüm DCI-P3 renk gamını kapsar. Profesyonel kalibrasyon araçlarından faydalanan VPL-VW5000ES, kullanıcının BT.2020 renk alanını taklit etmeyi seçmesine olanak tanıyarak gelecekteki ev sineması formatlarıyla uyumluluk sağlar. Ayrıca yüksek parlaklık, sonsuz dinamik kontrast ve en yeni sinyal işleme teknolojisini bir araya getiren VPL-VW5000ES, Yüksek Dinamik Aralık (HDR) ile uyumluluk sağlayarak izleyicinin hiç olmadığı kadar geniş kontrast aralıklarını ve renkleri görmesine olanak tanır.

Sony’nin Gelişmiş Motionflow özelliği, bulanıklığı azaltıp parlaklığı korur ve VPL-VW5000ES’nin son derece hızlı görüntüleyicileri, özellikle spor etkinlikleri gibi hareketli içeriklerin 4K sinyallerle bile harika bir akıcılıkta görüntülenmesine imkân verir. HDR ve BT.2020 özelliklerinin yanı sıra VPL-VW5000ES, aynı zamanda HDCP 2.2 ile uyumlu bir HDMI girişine de sahiptir.

Bu giriş en fazla YCbCr 4:4:4 8 bit veya YCbCr 4:2:2 12 bit’e kadar 4K 60p sinyalleri kabul etmeye yetecek bant genişliğine sahip olduğundan VPL-VW5000ES’nin günümüzün ve geleceğin tüm video içeriği türlerine hazır olmasını sağlamaya yardımcı olur.

30 dereceye kadar eğilebilme özelliğine sahip VPL-VW5000ES, küçük alanlara büyük ekranlar yerleştirmek için aynalardan faydalanılan arkadan yansıtma gibi esnek kurulumlara olanak tanır. Yeni geliştirilen ve düşük gürültüyle çalışan sıvı soğutma sistemi sayesinde projektör, programın sesini olumsuz etkilemeden izleyicilerin yanına yerleştirilebilir. Birim, 1,27 – 2,73:1 yakınlaştırma oranına ve +/- %80 dikey ve +/- %31 yatay lens kaydırma özelliğine sahip standart bir lensle birlikte gelir.

VPL-VW5000ES’nin lazer ışığı motorunun avantajları arasında, projektörün soğumasını beklemeden hızlı açma/kapama süresi de bulunmaktadır. Bu özellik, projektörü anında tekrar açıp favori programınızın bölümlerini arka arkaya izleyebilmenizi sağlar. Işık motoru, doğrusal bir parlaklık düşüşüyle uzun kullanım ömrü sunar ve bunun sonucu olarak, geleneksel lambalardaki eskime nedeniyle ortaya çıkan renk kaymaları görülmez. Ancak renk ayarları zaman içinde değişirse VPL-VW5000ES’deki yerleşik yeniden kalibrasyon işlevi kullanılarak projektörün orijinal fabrika kalibrasyonundan ne kadar uzaklaştığı test edilerek sıfırlanabilir.

Sony Profesyonel Avrupa Ürün Müdürü Thomas Issa, “Kesinlikle üstün bir ev sineması çözümü olan VPL-VW5000ES projektör, Sony’nin üst düzey teknoloji ürünleri pazarı için özel olarak tasarladığı VPL-GTZ1 ve Lifespace UX’in LSPX-W1S Ultra Kısa Yansıtma Açılı modellerinin bulunduğu ev sineması projektörleri serisindeki yerini aldı. “Yeni projektörümüz, güvenilirlikle birlikte olağanüstü görüntü kalitesi sunan profesyonel sinema projektörlerimizdeki en iyi teknolojileri bir araya getirerek ev sineması deneyimini bir sonraki seviyeye taşıyor.” diyor.

VPL-VW5000ES, 2016 yılının ilk çeyreğinde Avrupa’da satışa sunulacaktır.

Teknoloji Makaleleri