Ana Sayfa Haberler Citrix 2016 ve 2017 İçin Yeni Yapılanmasını ve Hedeflerini Açıkladı

Citrix 2016 ve 2017 İçin Yeni Yapılanmasını ve Hedeflerini Açıkladı

citrix globaltechmagazineCitrix Systems operasyon değerlendirmelerinin ilk sonuçlarını ve alınan kararları açıkladı. Bu kararlarla şirket, güvenli uygulama ve veri dağıtımı kurumsal stratejisine çok daha yoğun şekilde odaklanabilecek. Bunun sonucu olarak daha verimli, ölçeklendirilebilir ve karlı bir şirkete dönüşecek. İlk aşamada yapılacaklar arasında şirketin mevcut ürün portföyünün daha verimli hale getirilmesi, operasyonların ve kaynakların tekrar düzenlenerek optimize edilmesi ve iş gücünün yeniden yapılandırılması yer alıyor.

Operasyonel değerlendirme sonuçlarında şunlar öne çıktı:

  • GoTo ürün ailesinin ayrı bir şirkete taşınması kararlaştırıldı. GoTo ürün ailesinin halka açık yeni bir şirket aracılığıyla sağlanması her iki şirketin stratejik odak noktalarını ve rekabet güçlerini iyileştirirken Citrix’in operasyonel verimliliğini artırmasını sağlayacak ve tüm paydaşlar için faydalı olacak. GoTo ürünleri arasında GoToAssist, GoToMeeting, GoToMyPC, GoToTraining, GoToWebinar, Grasshopper ve OpenVoice bulunuyor. Citrix Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Mobil Uygulamaları İşletme Birimi Genel Müdürü Chris Hylen, şirketlerin ayrılmasının ardından aynı zamanda yeni şirketin CEO’su olarak görev yapacak. Hylen, KOBİ’ler için SaaS çözümlerinde büyük deneyime sahip, 20 yıllık kıdemli bir teknoloji sektörü lideri. Citrix’e katıldığı Temmuz 2013’ten bu yana gösterdiği liderlik performansıyla inovasyon, ürün kalitesi ve müşteri memnuniyetinin artırılması da dahil olmak üzere son derece iyi sonuçlar elde edildi. Citrix hissedarlarına vergiden muaf olunacak şekilde gerçekleşmesi beklenen devir işleminin 2016’nın ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.
  • XenApp, XenDesktop, XenMobile, ShareFile ve NetScaler gibi güvenli uygulama ve veri dağıtımı temel kurumsal ürünlerine daha fazla yoğunlaşma ve kaynak aktarma planları yapılıyor. Bu hedefe ulaşmak adına şirket, bazı diğer ürünlere ve programlara yapılan yatırımları sonlandıracak, bazı durumlarda teknolojiler stratejik ürünlere aktarılırken diğerlerinde temel olmayan ürünlerin kullanım ömrü düzenli bir şekilde bitirilecek. Tüm ürün, teknoloji, hizmet ve programlar ile ilgili değerlendirmeler devam ediyor ve kurumsal hazırlık, müşteri için değer sağlama becerisi, büyüme ve karlılığa yoğunlaşılacak.
  • Kaynakların yeniden düzenlenmesi yoluyla, GoTo ürünlerine yönelik yeni şirket hariç olmak üzere yaklaşık 1.000 tam zamanlı ve sözleşmeli pozisyonun ortadan kalkması bekleniyor. Yeniden yapılandırma sırasında şirketin kurumsal pazara ulaşma faaliyetlerinin ve görev tanımlarının sadeleştirilmesine odaklanılacak, aynı zamanda kapsam artırılacak, şirketin yoğunlaştığı ürünler ile ilgili değişiklikler yansıtılacak ve kaynaklar şirketin pazarlama, genel ve idari alanlarının talepleri ile dengelenecek. Bu faaliyetlerin çoğunluğu Kasım 2015 ve Ocak 2016 arası gerçekleşecek.

Citrix tarafından tüm bu faaliyetlerin sonucu olarak yaklaşık 200 milyon dolar yıllık maliyet tasarrufu sağlanacağı, bu tasarrufun yaklaşık %75’inin 2016 yılı içinde hayata geçeceği ifade ediliyor. Citrix’in şu andaki CEO ve Başkanı Bob Calderoni şunları ifade etti: “Ürün, pazarlama, satış, operasyonlar ve geliştirme de dahil olmak üzere her alanda işletmemizi sadeleştiriyoruz. Güçlü olduğumuz alanlara yoğunlaşmak ve müşteri ve iş ortaklarımızla çalışma biçimlerimizi sadeleştirmek karlılığımızı artıracak ve müşteri için en büyük değeri oluşturduğumuz alanlara yatırım yapmamızı mümkün kılacak. 

Yüzde 1-2 net gelir artışı bekleniyor

Tüm bu insiyatiflerin sonucu olarak Citrix yönetimi, 31 Aralık 2016’da sona eren mali yılda şu hedeflere ulaşılmasını beklemekte:

  • Yüzde 1-2 iki net gelir artışı
  • 31 Aralık 2017’de sona eren mali yılda yüzde dört – beş net gelir artışı
  • 2016 mali yılı için 2,64$ – 2,82$ GAAP seyreltilmiş hisse başına kar; 4,40 – 4,50 GAAP dışı seyreltilmiş hisse başına kar sağlama hedefleniyor.
  • 2016 için yüzde 17 GAAP faaliyet karı hedefi; 2016 için en az yüzde 28 GAAP dışı faaliyet karı hedefi;
  • 2017 için ise en az yüzde 30 GAAP dışı faaliyet karı hedefi
  • Ve bu dönemde en az yüzde 30 GAAP dışı faaliyet karı.

Tim Minahan Citrix Pazarlama Bölümü Başkanı olarak atandı 

Citrix ayrıca Tim Minahan’ın Pazarlama Bölümü Başkanı (CMO) olarak yönetim ekibine katıldığını duyurdu. Minahan, şirketin güvenli uygulama ve veri sağlama vizyonunun sürdürülmesi amacıyla Citrix pazarlama stratejisinin yönlendirilmesi ve geliştirilmesinden sorumlu olacak. Minahan, Citrix Başkanı ve CEO’su Bob Calderoni’ye bağlı olarak çalışacak. Minahan Citrix’e, SAP Cloud CMO’su görevinde bulunduğu SAP’den geliyor. Daha önce Ağ Stratejisi Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CMO olarak Ariba’da çalışmış; teknoloji ve iş trendleri anlamında aktif bir lider olan Minahan, sektörde aranan bir kişi olmasının yanı sıra iş dönüşümü ve e-ticaretten, liderlik ve teknolojiye kadar çeşitli konularda yazılar yazmıştı.