Ana Sayfa Haberler EMC’den 2016 Yılında Kanalı Bekleyen Beş Önemli Trend

EMC’den 2016 Yılında Kanalı Bekleyen Beş Önemli Trend

emc globaltechmagazineEMC Türkiye Kanal Satış Müdürü Erkut Göktan, bu yıl kanalın karşısına çıkmasını beklediği öngörülerinde işbirliğinin önemi, nesnelerin interneti, yazılım tanımlı çözümlerden bahsediyor.

2015 yılında, bulutun işletmeler üzerindeki güçlü etkisine şahit olduk. Bulut bilişimin esnekliğinden ve gücünden yararlanan şirketler, müşteri hizmetlerinde bir dönüşüm yaratan yeni dijital iş modelleri sundu. Ayrıca tüm endüstriyi ve hatta kültürü yeniden şekillendiren yeni nesil ekonomik modelleri bulunan Uber ve Tinder gibi tamamen yeni işletmeler öne çıktı.

Bu ortam karşısında kanal da evrim geçiriyor. Esneklik ve ölçeklenebilirlik için müşteri gerekliliklerini daha iyi karşılamak adına BT kanalının kendisi de gittikçe daha esnek ve ölçeklenebilir hale geliyor. Bugünkü kanalın yalnızca iki veya üç yıl öncesi ile çok az ve hatta belki de hiç benzerliğinin olmadığını söylemek doğru olacak.

Satıcıların, yönetilen hizmet sağlayıcılarının ve dış kaynak sağlayıcılarının sahip olduğu yetkinliklerin birleştirilmesiyle birlikte, birkaç yıl içinde bu farkların anlamı da çok az olacak. Aksine sadece “ortaklara” sahip olacağız, yani segmentasyon yerini gerektiği şekilde farklı satış hareketleri sunmak üzere esneyebilen ortaklara bırakacak.

Biz yepyeni bir güçlü kurumsal BT çağına ilerlemeye devam ettikçe, 2016 yılında bu değişim hızının daha da artacağını düşünüyorum. Bu da aşağıdaki şekillerde ortaya çıkacak:

  1. Kanal iş birliği içinde rekabet, daha yaygın hale gelecek
  2. Yetenek savaşı olacak
  3. Flash, yazılım tanımlı ve hiper birleştirilmiş altyapılarda yüksek büyüme göreceğiz
  4. Dağıtıcılar, evrim geçirmeye devam edecek
  5. 2016, Nesnelerin İnterneti’nin ilk büyük yılı olacak

Genel olarak ise önümüzdeki yıl, kanal işletmeleri için çok fazla fırsat vaadediyor ama sadece modern iş ortamında başarılı olmak için gerekli değişimi benimseyebildikleri sürece.

Kanal içinde rekabet daha yaygın hale gelecek

Bulut bilişim ve sanallaştırmanın gelişi, BT altyapısı kanalını eskiden olduğundan çok daha karmaşık hale getirdi. Ortaklara ve aynı şekilde müşterilere sunulan çok çeşitli teknolojiler ve iş modelleri ile bir ortağın tüm potansiyel müşteri ihtiyaçlarını karşılaması artık mümkün değil.

Örneğin bir dağıtıcı, yerinde altyapı sunmada harika olabilir ama bulut bazlı yönetilen hizmetler sağlamada daha az başarılıdır. Sonuç olarak 2016 yılında kanal dahilinde ‘iş birliği içinde rekabet’ olarak tanımlanan süreçte bir artış göreceğiz.

Hizmet sağlayıcılar, mümkün olduğu yerlerde kendi becerilerini kullanarak ve gerektiğinde rakipler ile alt yüklenicilik anlaşmaları yaparak tüm müşteri gerekliliklerine yönelik hizmet vermeye çalışacak. Günümüz ortamında bir satıcı, işletmelerin istediği perspektifte hizmet sunmaya haiz değilse, genel olarak bir rakibi bile olsa bunu yapabilen bir işletme ile ortaklık kurabilir.

Bu dönüşüm, müşteriyi sürecin merkezine yerleştiriyor. Yeni kanal ekosisteminde tek önemli olan müşterinin ihtiyacı. Bu değişimin ışığında kanal işletmelerinin müşteriyi daha da iyi anlaması gerekecek. Hiç olmadığı kadar müşteriyi tanımaya çalışmalı, sadece müşterilerin iş modellerini değil ama aynı zamanda iç satın alma dinamiklerini de derinlemesine anlamalı. Karar alıcıların kim olduğunu bilmek kadar verilen teknolojilere karşı sahip olabilecekleri önyargıları anlamak da önem taşıyor.

BT ortak ekosisteminde yetenek için bir savaş olacak

Hibrit bulut dağıtımlarının hızı arttıkça ve bulut teknolojileri gelişmeye devam ettikçe, kanal kurumlarının doğru yerde doğru satış yeteneğine sahip olması gittikçe daha önemli olacak.

2016’nın kanal satış temsilcisinin, artık sadece müşterinin uygulamasını değil, hizmet eden altyapıyı da anlaması gerekecek. Bu bilgi, bir işin şirket içinde mi yoksa kamusal bulutta mı yürütülmesinin en iyi olduğunu ve de Hizmet olarak Platform (PaaS), Hizmet olarak Altyapı (IaaS) gibi hibrit altyapılar için gerekli olan önemli platform teknolojilerini anlamasına zemin oluşturacak.

Tabi ki güvenlik, işletmeler artan siber suç seviyesinden kendilerini korumak istedikçe 2016’da da BT’nin önemli bir unsuru olmaya devam edecek. Hibrit bulut pazarını hedefleyen satış personelinin, bu nedenle aynı zamanda bir güvenlik uzmanı olması, müşterilere hibrit altyapılarının güvenli ve etkili olmasını nasıl sağlayacakları konusunda fikir verebilmesi gerekecek. Bu da satış personelinin tüm bulut ortamı boyunca uzanan engin ve derin teknoloji bilgisine ihtiyaç duyacağı anlamına gelir.

Kanal kurumları, bu nedenle, mümkün olan en iyi personeli arayacak. Satıcılar hızla bulut konusunda bilgili satış ekipleri oluşturmaya çalışacağı için, bu da bir tür yetenek savaşını tetikleyecek.

Yetenek yönetimi tüm kanal işletmeleri için 2016 yılında öncelik haline gelecek. Ayrıca, satış temsilcilerine hibrit bulut fırsatından yararlanmak için ihtiyaç duydukları yetenekleri veren yerinde ve güçlü eğitim programları oluşturmayı içeriyor. Aynı zamanda, satış temsilcilerinin bağlılığını sağlayan ve onları ödüllendiren şirket kültürü ve iş uygulamalarını da önem taşıyor. Böylece, işletmeler personellerini ellerinde tutabilirler.

2016’da flash depolama, yazılım tanımlı ve hiper yakınsanmış altyapılarda hızlı büyümeye şahit olacağız

2015 yılında işletmelerin bulut modeli olarak, hibrit bulutu tercih ettiğine şahit olduk. 2016 yılında bu trend devam edecek ve üç önemli teknoloji alanında büyüme getirecek:

  • Flash depolama
  • Yazılım tanımlı altyapılar
  • Hiper yakınsanmış altyapılar

Geçen yıl, hibrit bulut birleştirilmiş altyapıların ve referans mimarilerin büyümesini sağladı. Bu büyüme, işletmeler bulut ortamları içindeki karmaşıklığı yönetmeye çalıştıkça 2016’da da devam edecek.

Aynı zamanda 2016’nın, yeni kanal oyuncuları özel yazılım ve orta ölçekli uygulamalara hizmet vermek için fırsatlardan yararlanmaya çalıştıkça, yeni oluşan hiper birleştirilmiş altyapı segmentinin büyüyeceğini öngörüyoruz. Hiper birleştirilmiş pazar, tamamen kanala odaklanarak temel olarak orta ölçekli işletmeleri hedefliyor ve satıcılar için önemli bir yeni gelir kaynağı vadediyor.

Son olarak yazılım tanımlı altyapılar, kanal için güçlü bir satış kaynağı olmaya devam edecek. Artık, kurumsal BT’nin geleceğinin, altyapının tümüyle sanallaştırılmasına bağlı olduğu açıkça görülüyor. Bu nedenle, 2016’da başarılı olmak isteyen tüm kanal oyuncuları, satış kataloglarında yazılım tanımlı teklifler bulunduracak.

Dağıtıcılar dönüşmeye devam edecek

Son zamanlarda değişim kanalda, bulut devrimi nedeniyle çokça hissediliyor. Bugün, dağıtıcıların bulut hizmetlerini birleştirmesi ve donanıma ağırlıklı bir iş yürütürken satıcılar ile bu hizmetler arasında bağlantı kurması gerekiyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde varlığını sürdürmek ve başarılı olmak isteyenler için çok önemli bir değişik olarak göze çarpıyor. Çeşitli sağlayıcıların bulut hizmetlerini birleştirmek ve bu hizmetleri satıcılara sunmak da müşterilerine altyapı ihtiyaçlarına yönelik tüm çözümleri sunmaya çalışan satıcılar için paha biçilemez olacak.

2016 yılında, daha fazla dağıtıcının, özel bulut hizmetlerini birleştirip ilişkilendirmesini ve sağlayıcıların rolünü üstlenmesini de bekliyorum. Bu da dağıtıcılar, müşterilerine etkili hibrit bulut ortamları sağlamaya odaklanırken, BT sağlayıcılarının ürün inovasyonuna odaklanmasına olanak tanıyacak.

2016, Nesnelerin İnterneti’nin ilk büyük yılı olacak

Gartner, 2016 yılında Nesnelerin İnterneti’nin, ‘akıllı’ makine ve dijital cihaz şebekesi ve bir veri omurgasıyla bir araya getirilmiş hizmetler sayesinde büyük bir çıkış yapacağını öngörüyor. Bu, neredeyse her şeyin bir cihaz olduğu ve her nesnenin, işletmelerin değişmesine neden olabilecek öngörüler oluşturma yeteneğine sahip olduğu bir vizyonu temsil ediyor.

Özellikle, hâlihazırda kendi büyük veri depolama ve analizi becerilerini geliştiren büyük sistem entegratörleri için, veri ve analiz kesişim yollarında, büyük bir fırsat ortaya çıkacak. Bu tür kurumlar, müşterilere hem başarı için gerekli temel altyapıyı hem de kurumlarca sunulan avantajları açıklamak için harika bir konumda bulunuyor.

Sonuç olarak, Nesnelerin İnterneti’nin bir getirisi olarak, tüm işletmeler bir nevi büyük veri işletmesi olacak. 2016 yılında, kanal şirketleri, işletmelerin bu yeni veri odaklı dünyaya geçişine yardımcı olmaları konusunda daha faza öne çıkacak.