Cuma, Nisan 19, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

EMC’nin Güvenlik Birimi RSA’den Yeni Yönetişim Çözümü

emc rsa globaltechmagazineEMC’nin güvenlik birimi RSA, yaptığı açıklamada Akıllı Kimlik çözümleri ailesi RSA Via’nın en yeni versiyonu RSA Via Lifecycle and Governance çözümünü duyurdu.

Bulut bilişim ve mobilitenin iş süreç ve gereksinimlerini önemli ölçüde dönüştürdüğü, gelişmiş tehdit unsurlarının her geçen gün kimlikleri birincil hedef olarak alıp kötü amaçlı kullandığı günümüz BT ortamında, kimlik yönetimi için gelişmiş yaşam döngüsü yönetimi ve yönetişimi büyük önem taşıyor. RSA Via Lifecycle and Governance (eski adıyla Kimlik Yönetimi ve Yönetişimi ve Aveksa) işletmelerin kullanıcılara uç noktadan, ağa ve buluta kadar her ortamda doğru kaynaklara doğru erişimi güvenlikten, uyumluluktan ya da çeviklikten ödün vermeden etkin ve güvenli biçimde sunmasına yardımcı oluyor.

Erişim kural ve süreçlerini uygulayan yeni, otomatik tespit özellikleri ile RSA Via Lifecycle and Governance çözümü güvenliği, ağ içinde yetkili ve yetkisiz değişikliklere daha fazla görünürlük sağlayarak geliştirmek için tasarlandı. Bu da işletmelere kötü amaçlı ayrıcalık artırımını hızlı şekilde tespit etme, tersine döndürme ve siber saldırı zinciri içindeki gelişmiş tehditlerin arasındaki en önemli olanları bertaraf etme özelliği sunuyor.

GÜVENLİ KİMLİK YÖNETİMİ

Kimlikler ve bu kimliklerde yer alan bilgiler hacker’ların ve siber suçluların birincil hedefi haline geldi. RSA Via Lifecycle and Governance Kimlik ve Erişim Yönetimi çözümüne eklenen yeni özellikler sayesinde, güvenlik ekipleri kurumun siber güvenlik çalışmalarına katkıda bulunabilirken aynı zamanda işletmelerinin kimlikle ilgili gereksinimlerinin verimli ve etkin biçimde karşılanmasına yardımcı olabiliyor. RSA çözümü kural ve süreçlere aykırı tüm kullanıcı erişim değişikliklerini aktif olarak doğrulayarak hızlı biçimde yetkisiz kullanıcı erişim değişiklerini tespit edecek şekilde tasarlandı. Bu değişiklikler arasında kötü amaçlı kişiler tarafından yapılan ayrıcalık artırımları da yer alıyor. Bu özellik ayrıca BT süreçlerini atlayan “bant dışı” erişim onaylarını da tespit ederek güvenlik riskini azaltıyor ve kuralların tutarlı biçimde uygulanmasını sağlıyor.

RSA Via Lifecycle and Governance çözümü gerekli kimlik içeriğini sunarak Güvenlik Operasyonları Merkezi ekiplerinin olayları daha iyi analiz etmesine ve olayları önceliklerine göre sınıflandırmasına yardımcı oluyor. Kullanıcı kimliklerini kullanıcının detaylı görüntüleri, iş tanımları ve uygunsuz her tür erişim hakları ile birlikte analiz edebilen Güvenlik Operasyonları Merkezi ekipleri artık güvenlikle ilgili vakaları daha hızlı inceleyebiliyor ve iyileştirme sürecini hızlandırabiliyor.

GÜÇLÜ, ÖLÇEKLENİR VE GÜVENİLİR KİMLİK YÖNETİMİ

İşletmeler IAM (Kimlik ve Erişim Yönetimi) platformlarının haftanın 7 günü  çalışan global iş ortamını destekleyecek şekilde ölçeklenir ve güvenilir olmasını talep ediyor. RSA Via Lifecycle and Governance çözümü, önemli performans iyileştirmeleri yoluyla daha fazla kurumsal sınıf ölçeklenirlik ve yüksek düzeyde kullanırlık sunacak şekilde tasarlandı. Bu da BT’nin 100’ler hatta 1000’lerce uygulamayı etkin biçimde yönetme ve çalıştırmasını mümkün kılıyor. RSA Via Lifecycle and Governance çözümüne eklenen yeni özellikler ayrıca işletmelerin kimlik verilerini daha sık toplama ve işlemelerine yardımcı olarak, her tür kullanıcı erişim değişikliklerinin daha etkin ve hızlı şekilde görünür olmasını sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak, RSA hatalı ya da bozuk uygulama verilerine karşı gelişmiş sistem dayanıklılığına da sahip.

İŞ ÇEVİKLİĞİ

Bilgi Güvenliği ekipleri sıklıkla işletmelerinin talepleri ile- genellikle daha kapsamlı ve hızlı erişimle ilgli talepler- güçlü bir güvenlik ve uyumluluk ihtiyacı arasında denge bulmak için çaba sarfediyor. RSA Via Lifecycle and Governance çözümünün yeni özellikleri ile işletmeler işle ilgili ihtiyaçları hızlı bir şekilde karşılayabilirken, güvenlik ve uyumluluktan da ödün vermek zoruna kalmıyor.  IAM ekipleri artık sihirbaz-tabanlı Kullanıcı Arayüzü sayesinde uygulamaları daha hızlı sisteme yerleştirebiliyor ve iş akışları, form ve uygulama yerleştirme konfigürasyonları için kullanım kolaylığından yararlanabiliyor. Bu özellikler RSA’nın “gereksinime göre uyarlama değil, konfigürasyon” felsefesini pekiştiriyor ve IAM ekiplerinin işletmenin işle ilgili ihtiyaçlarına daha hızlı karşılık vermesini mümkün kılıyor.

ENTEGRE BİR ÇÖZÜM

RSA Via Lifecycle and Governance çözümü RSA’nın akıllı kimlik çözümleri portföyü RSA VIA’yi tamamlıyor. Portföyde ayrıca RSA Via Access ve RSA SecurID® gibi çözümlerin yanısıra bu çözümleri tamamlayıcı RSA ® Adaptive Authentication gibi çözümler yer alıyor. RSA Via ile işletmeler uç noktadan buluta kimlikle ilgili tüm ihtiyaçlarını yönetmek için kapsamlı bir çözüme sahip oluyorlar.

İşletmeler için tutarlı ve hayata geçirilebilir risk modelini mümkün kılmak için RSA Via Lifecycle and Governance çözümü RSA Via çözüm portföyü dışında RSA Archer ® GRC ile de entegre çalışabiliyor. Uygulama riski RSA Archer GRC ve RSA Via Lifecycle and Governance çözümü arasında paylaşılabiliyor ve bu şekilde erişim inceleme sıklığı ve erişim talep onayları iş akışları gibi temel IAM iş süreçlerinin risk düzeylerini uygun şekilde yansıtmasına yardımcı olunuyor. RSA Via Lifecycle and Governance çözümü ayrıca ilgili kural ve kontrol prosedürlerinin uygulanmasına yardımcı olurken aynı zamanda riski azaltıyor ve RSA Archer GRC içinde tanımlanmış olan uyumluluk şartlarını yerine getirmek için de kullanılabiliyor.

RSA Via Lifecycle and Governance çözümünün en yeni versiyon 2015’in 3. çeyreğinde satışa sunulacak.

Teknoloji Makaleleri