Ana Sayfa Haberler Citrix Mobil Trafik Yönetme Ekonomisini Geliştiriyor

Citrix Mobil Trafik Yönetme Ekonomisini Geliştiriyor

citrix globaltechmagazineMobil ağın doğası, özellikle şifreli mobil video ve içeriğin yükselişi, LTE ve gelişmiş LTE ağlarının oluşturulmasıyla hızlı bir şekilde büyüyen mobil trafiğiyle önemli ölçüde değişti. Bu trend, kendi altyapıları içinde stratejik platformlardan en iyi toplam sahip olma maliyetini (TCO) elde etmeye çalışan servis sağlayıcıları için son derece yıkıcı oldu.

Servis sağlayıcıları dinamik trafik trendlerine hazır bir şekilde uyarlanabilen ve LTE ağlarının faydalarını en üst düzeye çıkartabilecek son derece verimli ve karlı hizmetler sunmalarına yardımcı olan platformlara ihtiyaç duyuyor. Servis sağlayıcıları ayrıca, günümüzde büyük ölçüde daha az duraklayan videolarla yüksek kalitede medya içeriği anlamına gelen abonelik deneyimini geliştirmeye odaklı yüksek teknolojilere gereksinim duyuyor.

Citrix, bu ihtiyaçlar için yeni bir çözümünü pazara sundu.  Citrix, ölçeklendirilebilir, yüksek performanslı NetScaler platformu mimarisi ile kanıtlanmış ByteMobile optimizasyon teknolojisini içeren yeni NetScaler T1000 serisinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bu yenilikçi Citrix çözümü, mobil trafiği yönetim ekonomisini büyük ölçüde geliştirecek. NetScaler T1000 servis sağlayıcılarına, zenginleştirilmiş bir mobil abonelik deneyimi için optimizasyon teknolojisiyle gelişmiş ağ verimliliği için ADC teknolojisini bir araya getiren sektör lideri fiyat-performans platformunu sunacak.

Gelecekteki başarıyı güvenceye almak isteyen servis sağlayıcıları, sürekli patlayıcı hızda büyüyen mobil trafiğini, özellikle de şifreli mobil video ve içeriğin yükselişini karşılamak için kolaylıkla ölçeklendirilebilen bir platforma ihtiyaç duyuyor. 2016 Cisco Görsel Ağ Endeksi (VNI) Tahminine göre mobil video, 2020 yılında video trafiğini içeren dünya veri trafiğinin dörtte üçüyle (yüzde 75); 2015 – 2020 arasında yüzde 62 oranında büyüme kaydedecek.

Ağı farklı hızlarda geliştirme esnekliği sağlayan tek platform

Servis sağlayıcıları artık bu trafiğin evrimini doğrudan ele alan bir çözüme ihtiyaç duyuyor. Mobil video halihazırda mobil ağ üzerindeki en büyük baskıyı oluştururken sunumu, son derece rekabetçi mobil servis sağlayıcıları pazarında anahtar fark yaratıcı unsur. Bu trafiğin, daha az duraklayan yüksek kaliteli videolar sağlayarak ve dolayısıyla abonelik deneyiminin kalitesini artırarak optimum hale getirilmesi, ağ verimliğini geliştirme ve kullanıcı deneyimini zenginleştirmeye yönelik talepleri karşılamak için daha da kritik bir hal aldı. Servis sağlayıcılar ayrıca, doğrudan abonelerin ihtiyaçlarına göre belirlenen en verimli hizmet yollarında trafiğe dinamik ve verimli bir şekilde yön verebilen bir platform arıyor.

Bu noktada; NetScaler, çok daha düşük kapasite birimi başına maliyetle ölçeklenebilen ve bir ağın farklı elemanlarını farklı hızlarda geliştirme esnekliği sağlayan tek platform olarak öne çıkıyor.

Citrix Servis Sağlayıcısı Platformu Genel Müdürü Chris Koopmans, şunları söyledi: “Genel ağ verimliliğini geliştirmeye ve zenginleştirilmiş bir abonelik deneyimi sunmaya yardımcı olmak için ByteMobile optimizasyon teknolojisini NetScaler ADC platformuyla birleştiren yenilikçi bir çözüm sunarak mobil trafik yönetimi ekonomisini geliştiriyoruz. Trafiğin büyük bir hızla büyümeye devam ettiği bir dünyada servis sağlayıcılar, talep üzerine ölçeklenebilen ve maliyeti düşüren birleşik bir platforma ihtiyaç duyuyor. Biz bu ihtiyacı Citrix olarak adresliyoruz.”

Servis sağlayıcılar için NetScaler T1000 şu ek faydaları sağlıyor;

Tek bir platformda birden fazla işlevi birleştiriyor – Operatörlere S/Gi-LAN dağıtımını kolaylaştırma ve karmaşıklıkla verimsizliği azaltma imkanı sağlıyor. En etkili konsolide senaryo; telko sınıfı ağ adresi çevirimi (CGNAT), veri düzlemi yük dengelemesi, optimizasyon ve trafik yönlendirme içermesi şeklindedir. 

Ölçeklenebilir mobil S/Gi-LAN hizmetleri – Operatörlere ağ kullanımında optimizasyon ve yük dengeleme, CGNAT, veri düzleminde optimizasyon ve trafik yönlendirme, LTE DNS, SMPP, SIP ve kontrol düzleminde Diameter yük dengeleme olanağı sağlar.

Farklı ağ boyutlarını adreslemek için platform ve ölçeklenebilirlik seçenekleri – NetScaler T1000 20 Gbps’den100 Gbps’ye ve 100 Gbps’den 160 Gbps’ye, daha yüksek iş hacimleri için lisans yükseltmelerine izin veren büyüdükçe-öde seçenekleriyle geliyor. Ayrıca, cihazların kümelemesi kapasiteyi 3.3 Tbps’ye kadar ölçeklendirilebiliyor.

Geliştirilmiş CAPEX ve OPEX – NetScaler T1000 gigabit kapasitesi başına maliyeti düşürücü etkiye sahiptir, ASIC tabanlı platformlara göre 1/3 oranında  maliyeti düşürür. Mobil operatörler NetScaler ile ağlarını geliştirirken, toplam sahip olma maliyetlerini düşürebilirler.

Otomatik ve sanallaştırılmış ağlara geçiş – NetScaler Red Hat ve Mirantis gibi popüler openstack dağılımları, sertifikalı ve bir fiziksel ağ fonksiyonu olarak dağıtılabilir. NetScaler sanal ADC’ler, VPX, NetScaler PNF’lerle hibrid bir ağ içinde biraraya gelerek aynı yönetim çerçevesini kullanarak yönetilebilir.