Ana Sayfa Haberler Red Hat CloudForms yepyeni özelliklerle geliyor

Red Hat CloudForms yepyeni özelliklerle geliyor

red hat cloudforms globaltechmagazineDünyanın lider açık kaynak çözümleri sağlayıcısı Red Hat, ödüllü açık hibrit bulut yönetim çözümünün son versiyonu olan Red Hat CloudForms 4.1’i tanıttı.  Google Cloud Platform destekli Red Hat CloudForms 4.1 artık Google Cloud Platform, Microsoft Azure veya Amazon Web Services üzerinde hibrit bulut işyükleri çalıştırmak isteyen müşteriler için daha geniş seçenekler ve esneklikler sunuyor. Ayrıca Red Hat CloudForms 4.1, yazılım tanımlı networking (SDN) ile yönetim yeteneklerinin kapsamını da genişletiyor. CloudForms 4.1 son olarak da  Ansible Tower entegrasyonu ile karmaşık BT süreçlerinin otomasyonunu kolaylaştırıyor ve müşterilerine daha basit, bulut-dostu abonelik modelleri sunuyor.

Red Hat, yönetimden sorumlu başkan yardımcısı Joe Fitzgerald, “Müşterilerimizden sürekli, hızla ilerleyen hibrit bulut stratejilerine odaklı talepler alıyoruz; fiziksel, sanal ve bulut ortamlarına bir tek ve istikrarlı bir yönetim bakışı ihtiyaçları olduğunu dile getiriyorlar. İşte CloudForms onlara bunu sunuyor ve CloudForms 4.1’in bu sektörde pazardaki en kapsamlı hibrit bulut yönetim çözümü olduğuna inanıyoruz. CloudForms bugün sadece dünyanın en büyük genel bulutlarını yönetmekle kalmıyor, otomasyonu da çarpıcı bir şekilde basitleştiren Ansible ile entegre halde geliyor” diyor.

CloudForms hem sanal makineleri hem de konteynerleri destekleyen ve hem fiziksel, hem de sanal ve bulut BT ortamları için ileri düzey bir açık kaynak yönetim platform.  CloudForms, self-servis bir portal aracılığıyla BT kurumlarının birleştirilebilir hizmetler sunmasını sağlayarak, yapılandırma aşamasından hizmetten çekme aşamasına kadar yaşam döngüsünün tümünün yönetilmesini mümkün kılıyor. Ayrıca hem henüz gelişmemiş hem de mevcut ortamlarda uygulanabilecek ileri düzey uyum politikaları tanımlayarak risk yönetimini kolaylaştırıyor; operatörlerin kapasite planlama, raporlama ve mali yönetim özellikleri kullanarak birim maliyeti en uygun seviyeye getirmelerini sağlıyor.

Red Hat CloudForms 4.1 aşağıdaki gibi birçok yeni özellikle geliyor:

Google Cloud Platform desteği

ManageIQ kaynak komünitesinde Google ile kurulan yakın işbirliği sayesinde müşteriler artık Google Cloud Platform ortamlarını yönetmek için Red Hat CloudForms kullanabiliyorlar. Bu destek, yapılandırılmış sanal makinelerin baştan sona yaşam döngüsü yönetimini, politika uygulanmasını, harcama ibrazı ve yaşam döngüsü yönetimini de içeriyor. 

Yazılım tanımlı networking desteği

İşletmeler, kurumsal bulut işyüklerini yönetmek için Red Hat CloudForms’u kullanmayı benimsedikçe, yönetim platformu bilgi işlemin, networking ve depolama işlerinin kotarılmasının da ötesine geçmek durumunda. CloudForms 4.1 bu amaçla OpenStack Networking (Neutron), Amazon Web Services, Google Cloud Platform ve Microsoft Azure için Onetwork yönetimi de ekliyor. Nuage Networks ile yakın işbirliği içinde geliştirilen CloudForms’un yeni SDN yetenekleri kullanıcıların, altyapının diğer bölümleriyle ilişkilerini  görselleştirmelerini, yeni network ögeleri keşfedip yönetmelerini sağlıyor.

Red Hat Ansible Tower entegrasyonu

Dahili Ansible Tower entegrasyonu, CloudForms müşterilerinin özel otomasyon kodu aracılığıyla  karmaşık uygulamalar ve hizmetler gerçekleştirmelerini şimdiye dek  olmadığı kadar basitleştiriyor. CloudForms 4.1 artık Ansible otomasyon işlerini yürütmek için Ansible Tower’a erişebilir ve Cloudforms müşterilerinin popüler Ansible otomasyon dilinden faydalanmalarını sağlıyor. Dahası, Ansible Tower entegrasyonu ayrıca, yerli CloudForms servis katalog desteği ile Ansible Playbooks’u birleştirerek  karmaşık hizmet  kompozisyonlarının kolayca yapılmasını mümkün kılıyor. 

Yeni bulut-dostu abonelikler

Tüm Red Hat CloudForms müşterileri yeni esnek aboneliklere kolayca ulaşabiliyor; kullanıcılar fiziksel sunucular veya bulut işyükleriyle ilgili aboneliklere başvurabiliyor. Abonelik süresince, abonelikler gerektiği kadar her iki yöne de taşınabiliyor.  Müşteriler ayrıca genel bulut işyükleri için gereken CloudForms abonelik sayısını belirlemek için yönetim altındaki ortalama bulut örneklerini de kullanabiliyor; böylece maksimum talep almaktan kurtuluyor. Yeni dahili raporlar ise belli bir zaman içindeki gerçek ve ortalama kullanımı anlamalarını sağlıyor.

Red Hat CloudForms 4.1’deki diğer geliştirmeler şöyle:

  • Microsoft Azure için genişletilmiş destek içerisinde Microsoft Azure bulut görselleri, etkinlikler, ölçümler, özel görsellerden yapılandırma ve tüm yaşam döngüsü yönetimi destekleri gibi daha geniş bir işlev yelpazesi yer alıyor. CloudForms 4.1. ayrıca Microsoft Azure’a SmartState Analysis (aracısız VM ve konteyner iç gözlemi) getiriyor ve böylece kurumlar DevOps ve self servis sağlayabiliyor, önceleri sadece lokal olarak bulunan ileri düzey politika ve uyum uygulamaları sayesinde Gölge BT durumunun önüne geçiliyor.
  • Güncelleştirilmiş harcama ibrazı modeli içerisinde özelleştirilebilir kurlar ve oran aralıkları
  • Red Hat OpenShift Konteyner Platformu için yeni Yetenekler: SmartState Analysis, operasyonel kullanımı gösteren ısı haritaları, kalıcı veri hacimleri desteği
  • İleri düzey self-servis kullanıcı arayüzü içerisinde ilaveten yeni bir alışveriş sepeti arayüzü ve uzaktan kumanda konsolu.