Ana Sayfa Haberler Kriptolu telsiz yerine neden Whatsapp tercih edildi

Kriptolu telsiz yerine neden Whatsapp tercih edildi

whatsapp globaltechmagazineTürk tarihine kara bir leke olarak geçen 15 Temmuz’daki darbe girişiminin detayları tek tek gün yüzüne çıkmaya başlarken, darbeci subayların başta iletişim için Whatsapp’ı tercih etmesi nedeniyle dinleme ve olası bir takibe takılmadığı tespit edildi.

Darbe girişiminde bulunan askerlerin kriptolu telsizlerden daha çok, dikkat çekmemek için mobil mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’ı kullandı. Bilişim uzmanları, uçtan uca şifreleme sistemiyle korunması nedeniyle darbecilerin Whatsapp’ı tercih ettiğini değerlendiriyor.

Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın geçtiğimiz Nisan ayında uygulamaya başladığı “Uçtan uca şifreleme” sayesinde iki tarafın yapmış olduğu mesajlaşma 3. bir kişi tarafından hiç bir şekilde görüntülenemiyor. Böylesi bir şifreleme yöntemiyle de iki tarafın konuşması tamamen güvenli hale getiriliyor. Yeni bir sohbete başlandığında ekrana gelen “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçta uca şifrelemeyle korunmaktadır. Yani WhatsApp ve üçüncü kişiler bunları okuyamaz veya dinleyemez.” yazısıyla da bu şifrelemenin bilgilendirilmesi yapılıyor. Bilişim uzmanları, 15 Temmuz’daki darbe girişiminde bulunan askerlerin de Whatsapp üzerinde iletişim kurmalarının darbe girişiminin gizliliğini arttırdığı görüşünde birleşti.

KONUŞMA FREKANSLARI DEŞİFRE EDİLEMİYOR

Whatsapp’ın en çok tercih edilme sebeplerinden birisinin kullanılan uçtan uca şifreleme sistemi olduğu belirtiliyor. Whatsapp uçtan uca şifrelemeyle A telefonu ve B telefonu arasında olan yazışma, resim, fotoğraf gönderme, belge gönderme, konum paylaşma gibi ileti transferlerinin şifrelenip sunucudan karşı telefona gönderilerek, telefonda açılması yönetimini uyguluyor. İnsanlar ve bir çok kurum da o yüzden Whatsapp’ta gruplar halinde kitleyle görüşmeyi buradan sürdürüyorlar. Arada herhangi bir frekansın deşifre olmamasından dolayı insanlar Whatsapp’ın şifreleme sistemine güveniyorlar. Uçtan uca şifreleme sistemini kullanan eğer ki iki telefon varsa, bu iki telefon arasındaki bilgiyi yalnızca telefona el koymak suretiyle alabilirsiniz.

KRİPTOLU TELSİZE DEĞİL, WHATSAPP’A GÜVENDİLER

Darbe girişiminde bulunan askerlerin 15 Temmuz akşamı Whatsapp’ta kurdukları “Yurtta Sulh” isimli grup üzerinden birbirleriyle iletişim halinde oldukları dikkat çekti. Bilişim uzmanları, darbeci askerlerin Whatsapp’ın uçtan uca şifrelemeyle korunması nedeniyle kriptolu telsizlerden daha çok Whatsapp üzerinden birbirleriyle iletişime geçmiş olabileceğini düşünüyor. Hepimizi derinden yaralayan ve üzen bir darbe girişimi oldu. Bu darbe girişiminde de haberlerden bütün bu koordinasyonun Whatsapp gruplaşma sistemi üzerinden gerçekleştiğini gördük. Aslında uçtan uca şifrelemeye güvenip de yapılmış olabilir. Ancak bir telefonun ele geçirilmesinden sonra bütün yazışmalar deşifre edilebilir.