Ana Sayfa Haberler Önde Gelen Veri Koruma Cihazı Arcserve Appliance

Önde Gelen Veri Koruma Cihazı Arcserve Appliance

ArcServe Bulent Bilsel Globaltechmagazine

Bülent Bilsel
Senior Presales Engineer-Arcserve Turkey

Bir yedekleme projesi olduğunda kullanacağınız programın yanı sıra onun kadar önemli başka gerekliliklere de ihtiyaç duyarsınız.

İlk olarak, projenin en önemli ihtiyaçlarından biri kuşkusuz konsolun nereye kurulacağıdır. Yedekleme konsolu için sanalda veya fizikselde bir sunucu istenecektir. Lan-Free yedek alabilmek mevcut ortamdan yalıtabilmek için genelde fiziksel bir sunucu tercih edilir. Bunun dışında yedek alacağınız datanın büyüklüğüne göre üzerinde 10gb Ethernet veya FC kartlar istenecektir. Bu sunucu için muhtemelen windows işletim sistemi lisansına ihtiyacınız olacaktır.

arcserve globaltechmagazine

 

İkinci en önemli ihtiyaç imaj backup bir yedekleme tool u kullanacaksanız depolama alanı olarak bir disk alanına ihtiyacınız bulunmaktadır. Tabi ki disk depolama için sıradan bir nas cihazı da kullanabilirsiniz. Ancak datanız zaten büyük ve hızla büyümeye de devam ediyor ise bir deduplication appliance kullanmanız daha anlamlı olacaktır. Tabiki alacağınız deduplication appliance’ın bazı özellikleri için ayrıca lisans talep edilecektir.

Özetlemek gerekirse bir yedekleme projesi için aşağıdaki maliyetleri göze almanız gerekmektedir.

  • Konsolun kurulumu için garantisi devam eden fiziksel sunucu
  • Bu sunucu için FC kart
  • Bu sunucu için 10gb network kart
  • Bu sunucu için ms windows sunucu işletim sistemi
  • Destination için temel amacı deduplication olan bir appliance
  • Bu appliance için bazı lisanslar
  • Ve tabi ki bir yedekleme yazılımı
  • Tabi ki bunları incelemek, tedarik etmek, kurmak için zaman gerekiyor.

Her bir ihtiyaç için ayrı ayrı tedarikçi ve üretici ile konuşmak veya kurulumdan sonra destek almak yerine, tüm bu ihtiyaçları karşılayacak tek bir çözüm olsa ve sadece sipariş verseniz hoşunuza gitmez mi?

İşte Arcserve sizi bu karmaşadan kurtarıyor. İhtiyaçlar doğrultusunda kendinize en uygun modeli seçerek yedeklemeye başlayabiliyorsunuz. Satış öncesi ve satış sonrası desteğini kendisi veriyor.

Bu işlemin ne kadar kolay olduğunu anlatan ve bağımsız bir filmi de izlemenizi tavsiye ederim.

Videonun 2015 yılına ait olduğunu belirtmek isterim. Biz Türkiye’de Arcserve Appliance’nı yeni yeni deneyimlesek de yurtdışında yaklaşık 2 senedir satılmaktadır.

Daha güncel bir video için aşağıdaki webinarı izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=TZt7Y8uECiw

arcserve globaltechmagazine.com

Appliance öne çıkan özelliklerine gelince;

Ease of setup: Bir kaç tık ile hızlıca kurumunuz için gerekli olan kurulum tamamlanmış olacak.

Virtualization support: Appliance bazı modellerinde sanallaştırma platformu etkinleştirlmiş geliyor. Aşağıdaki tabloda V modellerine dikkat ederseniz aynı anda kaç sanal sunucuyu birlikte çalıştıracağınızı görebilirsiniz. Aldığınız yedeklerden sunucularınızı bu sanallaştırma platformu üzerinde direk ayağa kaldırabilirsiniz. Bunu isterseniz test için isterseniz disaster için kullanabilirsiniz.

Multiple offsite options: Birden fazla bölgenize appliance tan konumlandırarak, appliance ların kendi aralarında konuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Bare Metal Restore: Alinan yedeklerden farklı fiziksel sunuculara bare metal restore lar yapabilirsiniz.

On-Appliance Virtual Standby: Appliance üzerindeki sanallaştırma platformu üzerinde alınmış olan yedekleri convert ederek bir disaster anı için tedbir amaçlı hazırda bekletebilirsiniz.

WAN optimized replication: Appliance – Appliance arasında ki ya da  appliance – software arasındaki replikasyonlarınız için ekstra wan accelerator yazılımı almanıza gerek kalmadan yapabilirsiniz. Üzerinde iyi kurgulanmış wan optimizer yazılımı ile birlikte gelmektedir.

Arcserve Cloud off-site backup retention & failover: Retention süresi daha uzun arşiv niteliğindeki yedeklerinizi cloud atacak şekilde tasarlanmıştır.

Super-efficient global deduplication (Inc. SSD for performance): Kaynakta tekilleştirme ve wan optimization için üzerinde ssd diskler ile birlikte gelmektedir.

No additional licenses needed for deployment in an Arcserve UDP software environment : Ekstra başka bir lisansa gerek duymadan yedeklerinizi almaya başlayabilirsiniz.

arcserve globaltechmagazine

Genel olarak piyasadaki deduplication yapan kutu çözümlerle karşılaştırmak gerekirse aşağıdaki tabloyu baz alabilirsiniz.

arcserve globaltechmagazine

Ürünün gerekliliğini ve faydasını açıkladıktan sonra, Arcserve Appliance ları hakkında biraz daha detay vermek gerekirse aşağıdaki tablo işimizi görecektir.

arcserve globaltechmagazine.com