Ana Sayfa Haberler Risk yönetimi 15 yıl önceki anlayışla çözülemez

Risk yönetimi 15 yıl önceki anlayışla çözülemez

risk yönetimi globaltechmagazineSAS ve Risk Yöneticileri Derneği yeni düzenlemelere yönelik risk yönetimi konusunu, “Regulatory Risk Management” başlığı altında masaya yatırdı.

Veri analitiğinde dünya lideri olan SAS, risk farkındalığı yüksek bir şirket kültürü yaratılması, verimliliğin ve şeffaflığın artırılması için risk analizi, sermaye ve likidite optimizasyonu ile değişen düzenlemelere uyumluluk gibi konularda risk profesyonellerinin hayatını kolaylaştıran metodolojiler ve uygulamalar sunuyor.

SAS bu kapsamda, Risk Yöneticileri Derneği ile birlikte “Regulatory Risk Management” temasıyla sektörün önde gelen çok sayıdaki iş profesyonelini, yeni düzenlemelerin şirketler üzerindeki etkilerini masaya yatırmak üzere bir araya getirdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Risk Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Yalçın şu noktalara değindi: “Öncelikle SAS’a, böyle önemli bir konuya destek verdiği için teşekkür ediyorum. Biz sektör profesyonelleri adına bu gibi konulara çözüm bulmak son derece hassas ve kritik. Risk yönetimi kavramı değişirken her geçen gün farklı konularla yüz yüze geliyoruz. Risk yöneticileri olarak, seçeneğimiz yok gibi görünse de bu değişime ayak uydurmamız şart. 15-16 yıl önceki anlayışla yola devam edemeyiz. Günümüzde maalesef birçok bankada risk yönetimi bir düzenleyici uyumluluk işlevi olarak ele alınıyor. Bu anlayışı değiştirmeli, ortama uyum sağlayarak risk yöneticilerinin becerilerini ve risk yönetim fonksiyonunun organizasyon yapısını yükseltmeyi amaçlamalıyız. Risk yönetiminin dönüşümüne ilişkin önde gelen uygulamaların önümüzdeki yıllarda gelişmeye devam edeceğine inanıyorum.” Etkinliğin ev sahipliğini yapan SAS’ın Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli de konuşmasında şunları söyledi: “Risk yönetiminde verinin ve analitiğin kullanımı, IRB ve IFRS9 gibi düzenlemelerle ve rekabette öne geçmek amacıyla artıyor. Uzun vadeli yapılan risk yönetimi yatırımlarında, altyapının doğru temellerle ve gelecekteki potansiyel gereksinimleri karşılayacak düzeyde oluşturulması da kritik öneme sahip. SAS olarak, operasyonel risk yönetimi konusunda sahip olduğumuz tecrübe ve ileri teknoloji ile özellikle bankaların ve daha birçok sektörden firmaların bu süreçte de yanındayız. Yeni regülasyonlarla birlikte, risk yönetimi çözümlerimizi kullanıp karlılığını artıran şirketlerin sayısının çoğalacağını düşünüyoruz” dedi.