Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Bu kriterlere dikkat edenler veri tabanı maliyetlerini düşürüyor

veri tabanı-globaltechmagazineBirçok şirketin veri tabanı lisanlarına yüksek miktarlar ödediği bir ortamda TmaxSoft, esnek fatura modellerinin maliyetleri nasıl düşürdüğünü gösteriyor.

Veritabanı yönetim sistemleri (Database Management Systems – DBMS) günümüzde hemen her şirketin en temel bileşenleri arasında yer alıyor. Ancak bu sistemlerin epey yüksek olan lisans ve destek maliyetleri, BT departmanlarının zaten dar olan bütçeleri için ağır bir yük olabiliyor. Bazı lisans anlaşmalarındaki marka zorunlulukları da işletmelerin değişimlerinin önüne engel çıkarıyor. Bu etkenler nedeniyle birçok kurum daha esnek alternatiflerin arayışına giriyor. Bulut bilişim, altyapı ve modernizasyon alanlarında uzman olan TmaxSoft, BT karar alıcılarının veritabanı değiştirirken nelere dikkat etmesi gerektiğine değiniyor.

TmaxSoft Türkiye Genel Müdürü İlker Saltoğlu, “Çok sayıda şirket, kendini temel veri tabanı sistemi destek ve bakım fiyatlarının her yıl arttığı bir girdabın içinde buldu. Mevcut DBMS lisansları genellikle gerçek kullanıma değil maksimum sunucu çekirdeği sayısına göre belirleniyor. VMware, Hyper V ve Xen gibi birden çok sanallaştırma çözümünün aynı donanım üzerinde birleştirildiği Yazılım Tanımlı Veri Merkezleri (SDDC), sanallaştırma ve hiper bütünleşik sistemler gibi eğilimler arttıkça, çoğu şirket de veri tabanları için sunucularındaki gücün yalnızca bir kısmını kullanıyor. Ancak buna rağmen sunucu kapasitesinin tamamı ve iş yüklerini çalıştırmak için gereken ekstra donanımlar için ödeme yapıyorlar. Bu da veri tabanı lisans maliyetlerinin kullanılan gerçek kapasiteyle orantısız olmasına ve de BT alanında yenilik yapmak için gereken değerli bütçenin harcanmasına yol açıyor. İşletmeler, veri tabanı yönetim sistemlerini yeniden gözden geçirerek bu sistemlerin maliyetini yüzde 60’a kadar düşürebilir ve bunu BT alanında yenilikler için kullanabilir. Esnek ve kullanıcı dostu bir lisanslama modeli, yazılım lisans maliyetlerini dijital dönüşüme aktarmak için stratejik bir hamle olabilir. Ancak, veri tabanları ve DBMS’lerin lisans modelleri aynı yapıda değildir ve atılacak en uygun adımları belirlemek kolay olmayabilir” dedi.

TmaxSoft, tüm bu durumları da göz önünde bulundurarak BT karar vericilerin satın alırken veya değiştirirken dikkat etmesi gereken 7 temel kriteri belirledi:

1- İş yüklerini çalıştırmak için oluşabilecek gizli donanım maliyetlerine hazır olun. Bazı çözümler “açık” gibi görünebilir fakat dikkatli incelendiğinde bazı kısıtlamaların olduğu görülür. Bunlar da kullanıcı için dezavantaj oluşturur.

2- Özel bir uygulama veya iş yükünü çalıştırmanın gerçek maliyetlerini öngörün. Gerçek maliyetler genellikle şirketlerin ilk tahminlerinin çok üzerinde olur.

3- Lisanslı ve gerçekten kullanılan kaynaklarınız arasındaki oranı kontrol edin. Birçok lisanslama modelinde şirketler, potansiyel işlem gücünün tamamı için değil, veritabanlarının gerçekten kullandığı kaynaklar için ödeme yapmalıdır.

4- Sanallaştırma “VMware Ready™” gibi sertifikalar, veritabanının uygun açık bulut altyapılarıyla sanal veri merkezi kurmayı desteklediğini gösterir. Özellikle, DBMS markasının marka bağımsız sanallaştırma çözümlerinden hangilerini “hard-partitioning” olarak tanımladığını kontrol ederek, tüm sunucunun / sunucu ağının değil yalnızca bunlara atanan işlemcilerin lisanslanmasını sağlayın.

5- Büyük veri tabanlı akıllı iş analitiği, veri tabanı sistemlerinin temel gereksinimi olmaya başladı. Bu da veriyi çalışan bellekte kalıcı olarak tutan bellek içi veri tabanları (IMDB) ile sağlanan hızlı erişim süreleri gerektiriyor. Ancak bu tür çözümler sunan çoğu üretici, bunları yalnızca yazılım ve donanım paketleri halinde sunuyor ve böylece müşterilerini yıllar süren donanım desteğiyle bağlıyor. Bu nedenle, standart donanımda yeterli performans ve depolama kapasitesine sahip, üreticiden bağımsız olarak çalışan tamamen yazılım tabanlı alternatifler arayın.

6- Veri tabanı sistemini değiştirirken, önceki çözümle uyumluluğun mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Özellikle yazılım kümeleme, komutlar, veri türleri ve SQL uzantılarına dikkat edilmelidir. Eski ve yeni sistem birbirine ne kadar uyumluysa, sistem değişimi de o kadar kolay ve hızlı olur.

7- Açık kaynak her işletme için doğru çözüm değildir. Özel DBMS çözümleri genellikle belirli bir kesime uygun olsa da diğer kullanıcılar orijinal hedef kitlenin ilgilenmediği bazı sorunlar yaşayabilir. Açık Kaynak veri tabanları genellikle çok fazla zaman ve kaynak tüketebildiği için veri tabanı çözümünün destek modelini dikkate almak önemlidir.

Teknoloji Makaleleri