Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

IBM ve Red Hat hibrit bulut kullanımı hızlandırmak için güçlerini birleştiriyor

red hat-globaltechmagazineTeknoloji ve hizmetlerini entegre eden Red Hat ile IBM’in işbirliği, hibrit bulut sektörünü hedefliyor.

IBM ile Red Hat uzun yıllardır sürmekte olan ilişkilerinde  büyük bir gelişme yaşandığını duyurarak IBM ve Red Hat müşterilerinin özel ve genel bulutlarda her iki şirketin sunduğu güç birliğinden faydalanabileceklerini açıkladılar.

Red Hat Ürün ve Teknolojilerden sorumlu Başkan Paul Cormier, “Günümüzde kurumların temel ve öz bir dijital dönüşüm yol haritasına ve BT ortamlarında hizmete alınan her şeyin istikrarlı olacağına güvenmeye ihtiyacı var. IBM ile uzun zaman önce girdiğimiz işbirliğini genişleterek, Red Hat OpenShift Container Platform ve IBM Cloud Private gibi iki lider kurumsal uygulama platformunu bir araya getiriyor ve üzerine IBM’in yazılım ve bulut çözümlerinin gücünü ekliyoruz. Bu birliktelikle müşterilerimizin, bilişim ortamlarında destekli ve istikrarlı bir hizmete kavuşmalarını sağlıyoruz” diyor.

IBM Hibrit Buluttan sorumlu Başkan Yardımcısı Arvind Krishna ise son duyuruyu şöyle değerlendiriyor: “IBM’in ara katman yazılımlarını konteynerleştirme hamlesi ve bugüne damgasını vuran çok önemli IBM-Red Hat işbirliği sayesinde müşteriler daha fazla seçenek ve esnekliğe sahip olacaklar.  Hibrit bulutların konteyner mimarisi kullanması yönündeki ortak vizyonumuz, bankalardan havayolu şirketlerine ve devlet kurumlarına kadar milyonlarca kurumun, genel ya da özel bulut arasında seçim yapmaya zorlanmadan,  her iki şirketin lider teknolojilerine erişmelerini sağlayacak.

Bu anlaşma yakın zamanlarda IBM’in, WebSphere, MQ Series ve Db2 dahil konteyner tabanlı tüm yazılım portföyünü yeniden kurma hamlesini temel alıyor. Konteyner teknolojileri giderek yükselen bir hızla,  mevcut veri merkezlerinden genel buluta (ya da tersine) kadar birçok BT ortamında uygulamaları taşımanın güvenli bir yolu olarak kabul ediliyor. IBM’in konteynerleştirilmiş yazılıma geçişiyle ele ele ilerleyen Red Hat’in geniş kapsamlı portföyü ve içerisindeki kurumsal-sınıf, bulut yerlisi ve hibrit altyapı çözümleri, bu işbirliği ile kurumların hibrit bulut bilişimi hızla benimseyecekleri bir fırsat yaratıyor.

Anlaşma kapsamında IBM ile Red Hat müşterileri:

  • Mevcut teknoloji yatırımlarını en yüksek düzeye çıkarabilecek ve, ortak bir temel olarak hizmet veren IBM Cloud Private ve Red Hat OpenShift ile hibrit buluta daha kolay taşıyabilecekler;
  • IBM Cloud Private’ın tüm kurumsal verilerini tek bir görüntüyle ulaştıran entegre konteyner platformu üzerinde konteynerleştirilmiş uygulamalar kurup hizmete alabilecekler;
  • Bir yandan geliştiricilerin yeni uygulamaları daha çabuk tasarlamalarını, modernleştirmelerini ve hizmete almalarını sağlarken, bir yandan da yapay zeka, Nesnelerin İnterneti ve blockchain gibi  bulut tabanlı IBM hizmetlerinin avantajlarını kullanabilecekler.

Anlaşmanın bir parçası olarak IBM, özel bulut platformlarını (IBM Cloud Private ve IBM Cloud Private for Data) ve özel yazılım ürünlerini Red Hat Sertifikalı Konteynerler olan Red Hat OpenShift Konteyner Platformuna açıyor. Müşteriler,  IBM genel bulut da dahil olmak üzere tüm hibrit bulut ortamlarında Red Hat OpenShift Konteyner Platformu üzerinde, IBM Cloud private self-servis kataloğu, motorun hizmete alınması ve operasyonel yönetim gibi işlerde IBM’in hız ve kolaylığından yaralanabiliyorlar.

Bu yeni duyuru dünyanın en büyük açık kaynak şirketleri olan IBM ile Red Hat’in yirmi yılı bulan ortaklığını temel alıyor. Genişletilen bu işbirliği şimdiden müşterilerin kullanımına açıldı; uygun niteliklerdeki Red Hat aboneliğine sahip kurumlar şu anda Red Hat OpenShift Konteyner platform aboneliklerini, Red Hat Bulut Erişimi çözümü aracılığıyla IBM Cloud üzerinde kullanabiliyorlar. İki şirket ayrıca, IBM Garage ve Red Hat Consulting yoluyla ortak danışmanlık ve uygulama hizmetleri de sağlayacaklar ve bu çözüm dünya standartlarında IBM Technology destek hizmetleri ve Red Hat Hizmetleri tarafından desteklenecek. Bu yeni haber, IBM Power Systems üzerinde çalışan Red Hat’in portföyündeki kilit parçalara erişimi hızlandırmak için tasarlanan ortak bir gelişim planına da paralel olarak ilerliyor. Buna ek olarak IBM, Red Hat ile işbirliği kapsamında, IBM PowerAI’a da Red Hat Enterprise Linux üzerinden erişilebileceğini duyurdu.

Bugün Fortune 100 şirketlerinin yüzde 90’ı ve 100 milyarı aşkın misyon-kritik işlem IBM sistemleri ile çalışıyor. Red Hat ise kurumsal dünyada lider Linux platformu ve aynı zamanda dünya genelindeki BT organizasyonlarının Kubernetes’i benimsemelerini sağlayan en önemli güçlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Teknoloji Makaleleri