Ana Sayfa Haberler Western Digital veri merkezi çözümleri portföyünü genişletiyor

Western Digital veri merkezi çözümleri portföyünü genişletiyor

Western-Digital-Ultrastar-globaltechmagazineKuruluşların hızla artan veri hacimlerine ayak uydurmalarına yardımcı olmak için sürekli yenilikler yapan Western Digital, HDD teknolojisi ve kapasite liderliğini daha geniş veri merkezi çözümleri portföyüne kadar genişlettiğini açıkladı.

Ultrastar 18TB ve 20TB HDD teknoloji platformundaki yeniliklerden yararlanan WD Gold ailesi şimdi yeni 16TB ve 18TB CMR HDD kapasitelerine sahip. Ayrıca, yenilenmiş Ultrastar JBOD platformu ile Ultrastar 16TB ve 18TB CMR HDD’leri içeren bir Ultrastar hibrit depolama sunucusu da mevcut. Dikey entegrasyon yetenekleri ve geniş portföyüyle Western Digital, müşterilerin daha iyi verimlilik ve üretkenlik için depolama altyapılarını tasarlarken veri taleplerini de karşılamalarına yardımcı olma konusunda benzersiz bir şekilde konumlandırılmaya devam ediyor.

TRENDFOCUS başkan yardımcısı John Chen, “Western Digital’ın genişletilmiş veri merkezi HDD çözümleri ailesi, çeşitli müşteri ihtiyaçlarını açıkça karşılıyor; bu da bu aileyi, bulut ve OEM müşterinin 18TB’a, hatta SMR avantajlarını optimize edenler için 20TB’a geçişlerden yararlanma açısından erkenden benzersiz bir konuma getiriyor. Kapasiteli-kurumsal HDD’ler, ölçekli veriler için uygun maliyetli başka bir alternatif olmadığından, nearline ve ikincil depolama pazarına hakim olmaya devam edecektir. Sonuç olarak, piyasaya sürülen nearline disk sürücüsü exabyte’larının Yıllık Bileşik Büyüme Oranı (CAGR) olarak % 32,5 büyümesini ve 2024 yılına kadar 1,9 zettabyte’a ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

18TB ve 20TB Ultrastar HDD’lerle Western Digital HDD Teknolojisi Yenilikçiliği

Western Digital, enerji yardımı, mekanik tasarım, malzemeler ve kayıt teknolojileri gibi birden fazla teknik alanda yenilik yapmaya devam ediyor. Eylül 2019’da duyurulan ve şu anda piyasaya sürülen 20TB Ultrastar DC HC650 ana sistem tarafından yönetilen SMR HDD’ler ile 16TB ve 18TB’lık Ultrastar DC HC550 CMR HDD’ler, sektörde EAMR teknolojisinin ilk ticari uygulamasıdır. Seçkin güç verimliliği için Western Digital’in HelioSeal tasarımı ve kafa konumlandırma doğruluğunu artırmak ve daha fazla kapasite sağlamak için endüstrinin ilk TSA’sı gibi mekanik yeniliklerle birlikte bu sürücüler, önemli alan yoğunluğu sağlıyorlar. Bu dokuz diskli sürücüler, müşterilerin benzersiz TCO değeri ile veri merkezi ortamlarını daha verimli bir şekilde hazırlamalarını ve ölçeklendirmelerini de sağlıyor.

Datto Altyapı Mühendisliği Genel Müdür Yardımcısı Joe Carvalho, “Western Digital’ın son çıkan 18 TB Ultrastar HDD dayanıklılık ve kapasite yeniliklerini keşfetmek için heyecanlıyız ve müşterilerimize değer katan güçlü teknolojiler tanımlayabilmek için de sabırsızlanıyoruz” diye ekliyor. Datto, bugün MSPler aracılığıyla sağlanan bulut bazlı yazılım ve teknoloji sağlayıcılarının başında geliyor.

WD Gold Ailesini Yeni 16TB ve 18TB’lık Kurumsal-Sınıf Sabit Disklerle Genişletme

WD Gold NVMe SSD’lerin yakın zamanda hazır olmasının ardından Western Digital, kanal müşterileri için WD Gold disk ailesini 16TB ve 18TB CMR HDD modellerini içerecek şekilde tekrar genişletti. Şu anda piyasada olan ve beş yıllık sınırlı garantiye sahip yeni WD Gold CMR HDD’ler, özellikle kurumsal sınıf sunucu ve depolama sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ağır iş yükleri ve çok sayıda büyük veri uygulaması için özel amaçla geliştirilmiştir.

2.5 milyon saate kadar MTBF (iki hata arasındaki ortalama sure) ile WD Gold HDD’ler, gelişmiş güvenilebilirlik ve dayanıklılık seviyelerinin yanı sıra, gelişmiş, sürekli performans için titreşim koruma teknolojisini de sunuyorlar. WD Gold HDD’ler, yılda 550TB’a kadar olan iş yüklerini işleyecek şekilde tasarlanmışlardır. Bu,herhangi bir 3,5 inçlik sabit sürücü için en yüksek değerlerden biridir. Yeni WD Gold diskler, düşük güç tüketimi ile yüksek kapasite sağlayan Western Digital’in HelioSeal teknolojisini de içeriyorlar.

Ultrastar Platformlar ve Depolama Sunucusu Şimdi 16TB ve 18TB Ultrastar CMR HDD’lerle Hazır
Ayrıca, şirketin kurumsal sınıf 16TB ve 18TB Ultrastar DC HC550 CMR HDD’lerden faydalanmak üzere yenilenen Western Digital’ın Ultrastar Data60 ve Data102 JBOD’ları ve Serv60+8 depolama sunucusu da duyuruldu. Bir 4U’da 1,836PB’ye kadar olan bu yeni platformlar şu anda hazırlar ve beş yıllık sınırlı garanti ile geliyorlar. Ultrastar DC HC650 20 TB SMR HDD’lere yükseltilen Ultrastar platformlarının önümüzdeki çeyrekte bunları izlenmesi bekleniyor.

Ultrastar Data60 ve Data102, yeni nesil bölünmüş depolama ve SDS altyapısının temel unsurlarıdır. Ultrastar Serv60+8, içerdiği bilgi işlem gücü ile birlikte yüksek kapasiteli bir karma depolama sunucusudur. Bu Ultrastar platformları büyük kurumsal müşterilerin, OEM’lerin, bulut servis sağlayıcılarının ve yoğun, paylaşılan HDD veya hibrit depolama gereksinimi olan entegratörlerin zorlu ihtiyaçlarını karşılar. Data60 ve Data102, SSD’lerle yapılandırılmış 24 adede kadar sürücü yuvasına sahip HDD ve SSD kombinasyonlarını belirleme esnekliği sağlarken, Serv60+8 çeşitli işlemci, bellek ve sürücü seçenekleri sunar. Bunların hepsi, kuruluşların kapasite, performans ve maliyeti dengelemelerini sağlar.

Sürücü karakteristikleri ve sistemleri hakkındaki bilgileri kullanarak Western Digital, ek veri güvenilirliği için bu platformlarda iki tasarım yeniliği gerçekleştirdi. Western Digital’ın patentli IsoVibe™ titreşim yalıtımı teknolojisi, ağır iş yükleri altında bile sürekli bir performansın korunmasına yardımcı oluyor. Ayrıca, Western Digital’ın yenilikçi ArcticFlow™ termal bölge soğutma teknolojisi, sürücülerin geleneksel sistemlere göre daha düşük ve daha sabit sıcaklıklarda çalışmasına izin vererek daha düşük fan hızları, düşük titreşim, daha düşük güç tüketimi, daha sessiz çalışma ve sonuçta daha yüksek güvenilirlik sağlıyor. IsoVibe ve ArcticFlow’un kombinasyonunun, Western Digital’ın önceki nesil platformlarına kıyasla alan disklerinin iadelerini yüzde 62 oranında azalttığı gösterildi.

ESG’de kıdemli analist olan Scott Sinclair, “IsoVibe ve ArcticFlow gibi özellikler sayesinde Western Digital, alanda optimum çalışmalarına yardımcı olmak için bu platformlara sürücülerin geniş kapsamlı bilgilerini dahil etmeyi başardı. Herhangi bir modern BT kuruluşunun, bir depolama donanımı değerlendirmesi sırasında bu yenilikleri dikkate alması gerekir. Bir sürücü platformu gibi perde arkasında görünen bir şey, kuruluşların gizli depolama maliyetlerini azaltmasına yardımcı olabilir” dedi.

Western Digital’ın Cihazlar ve Platformlar İşi kıdemli başkan yardımcısı Yusuf Jamal, “Bulut servis sağlayıcıları ve sistem entegratörlerinin bugün ortak bir noktası var: hepsinin çok katmanlı bir depolama stratejisine ihtiyacı var, bu da değerli verilerin patlamasını ve iş yüklerinin genişliğini yönetmek için birden fazla teknolojiyi kullanıyor. Alandaki diğer üreticilerden farklı olarak Western Digital, NAND, SSD’ler, HDD’ler ve platformlar geliştiriyor, üretiyor ve pazarlıyor. Veri merkezi portföyümüzün derinliği ve genişliği, -hiper ölçekli bulut müşterilerinden büyük kurumlara ve KOBİ’lere kadar-  tüm veri merkezi müşterilerimize en önemli veri altyapısı sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için doğru yenilikleri doğru zamanda sunmamızı sağlıyor” dedi.

Western Digital, sınıfının en iyisi TCO ile daha fazla veri altyapısı verimliliği ve üretkenliği sağlayan ürünler sunmak için, bilim ve teknolojinin sınırlarını zorlayarak sürekli yenilikler yapıyor. Geniş veri merkezi portföyü, Ultrastar HDD‘ler ve SSD‘ler ailesini; WD Gold HDD’leri ve SSD’leri;  OpenFlex NVMe-oF açık birleştirilebilir altyapısını; Ultrastar depolama platformlarını; RapidFlex NVMe-oF denetleyicileri ve Ultrastar bellek genişletme sürücüsünü içeriyor. Western Digital ayrıca, veri merkezlerinin verimli bir şekilde ölçeklenmesini sağlayan SMR HDD’lerin ve ZNS SSD’lerin sinerjilerine dayanan açık kaynaklı, standart temelli bir girişim olan Zoned Storage’ı da destekliyor.