Ana Sayfa Haberler Samsung’un 5G uygulamaları, Red Hat OpenShift’le tanışıyor

Samsung’un 5G uygulamaları, Red Hat OpenShift’le tanışıyor

Red-Hat-globaltechmagazineRed Hat, sektörün en kapsamlı kurumsal Kubernetes platformu Red Hat OpenShift üzerine kurulan 5G ağ çözümlerini sunmak için Samsung’la iş birliği başlattığını duyurdu. Bu iş birliği kapsamında geliştirilen çözümler, hizmet sağlayıcılarının 5G çekirdeği, sınır bilişim, IoT ve öğrenen makineler gibi 5G ile ilgili kullanım alanlarını gerçeğe dönüştürebilmelerine yardımcı olacak.

Telekomünikasyon hizmet sağlayıcılarının ortamları için sağlamlaştırılmış ve tutarlı dikey bulut yerlisi platformu kullanması çok önemli. Bu telko bulutu, hizmet sağlayıcılarının birden fazla kullanım alanı için aynı altyapıyı kullanmalarına ve yönetim ile operasyonel harcamalarını azaltmasına imkan tanıyor. Red Hat’in sponsoru olduğu ACG Research raporuna göre açık dikey platformlar, sanallaştırılmış radyo erişim şebekelerinin (vRAN) silolanmış dikey entegre hizmete alımlarıyla kıyaslandığında toplam sahip olma maliyetini yüzde 30’a kadar azaltabiliyor.

Bu iş birliğinde Red Hat’in ispatlanmış hibrit bulut portföyü kullanılıyor. Bu portföy içinde Red Hat OpenStack Platform, Red Hat Enterprise Linux, Red Hat Ansible Automation Platform ve Red Hat OpenShift Container Storage yer alıyor. Ayrıca hizmet sağlayıcılarının müşteri deneyimini olumlu etkileyecek sınır bilişim gibi 5G tabanlı kullanım alanlarını genişletmelerine yardımcı olmak için Samsung’un 5G vRAN, vCore, MEC ve yönetim ve analitik hizmetleri de kullanılıyor.

5G radyo erişim şebekelerinde yeni sanallaşma

Bu çözümle hizmet sağlayıcıları sınır ekonomisi ve vRAN’ın faydalarından kâr elde edebilecek. Red Hat’in sponsoru olduğu ACG raporu, 5G çekirdeğinde ve sınır bilişimde yaygın bir dikey altyapıyı kullanmanın operatörlerin altyapılarında çekirdeklerindeki dikey tasarımlardan kazandıkları toplam sahip olma maliyeti faydalarını artırabileceğini ortaya çıkarıyor. Ek olarak dikey bulutların vRAN alanlarında hizmete alınması da operatörlerin konum farkındalığı, düşük bekleme süreleri ve dağıtık bulutta elde edilebilen ölçeklenebilirlik üzerine kurulan yeni uygulamaları ve hizmetler destekleyebilmesini sağlıyor.

Samsung’un 5G uygulamaları, Red Hat OpenShift’le tanışıyor

Konteynerleştirilmiş ağ özellikleri (CNF) ve sanallaştırılmış ağ özellikleri (VNF) modern telkolar için dönüşümün yolunu açarak hizmetlerin daha esnek olmasını ve yeni hizmetler için daha hızlı dağıtım mekanizması oluşmasını sağlıyor. Bu yüzden Samsung, Red Hat’in sağlayıcılar tarafından doğrulanmış VNF Sertifikasyonu’nu almaya hak kazandı ve eksiksiz CNF Sertifikasyonu’na sahip olmayı planlıyor. Red Hat OpenShift üzerinde çalışan misyon kritik ağ özellikleri için en yüksek standart olan bu sertifikasyon, CNF sağlayıcılarının bugün uygulamaların Red Hat OpenShift üzerindeki bir üründe çalışacak bulut yerlisi geleceğe etkili bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olacak kritik iş yükleri sunabildiğini doğruluyor. Müşteriler ayrıca sertifikalanmış çözümlerle 5G’nin ve sınır bilişimin özelliklerinden daha hızlı faydalanabilecek.

Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ağ İşi Ürün Stratejisi Başkanı Bay Won Il Roh, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Hizmet sağlayıcılarının gün geçtikçe taleplerin arttığı küresel 5G pazarında, özellikle de bulut yerlisi alanında rekabet avantajı elde edebilmelerine yardımcı olmak için Red Hat’le birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliğiyle 5G çözümlerimiz Red Hat’in bulut yerlisi çözümleriyle entegre olarak müşterilerimize son derece verimli ve güvenilir ağ deneyimi sunacak.”

Red Hat Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Teknolojiden Sorumlu Yönetici Chris Wright da “5G ağları oluşturan hizmet sağlayıcıları, yeni sektörler arası inovasyonlar için temel oluşturuyor. Kurumlara sınır bilişim çözümlerinde yardımcı olmaktan kurumların kendi yapay zeka ve öğrenen makineler uygulamalarını başarılı bir şekilde hizmete alabilmelerine kadar birçok alanda kullanılacak bu hizmetlerin ispatlı ve bulut yerlisi altyapıda kurulacağını tahmin ediyoruz. Hizmet sağlayıcılarının ve müşterilerinin karmaşık ve rekabet avantajı sağlayan kullanım alanlarına odaklanmalarına yardımcı olacak açık kaynak olan ve Kubernetes’ten güç alan bu çözümü sunmak için Samsung’la çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.