Ana Sayfa Haberler Mobil reklam sahteciliğinde büyük artış gerçekleşti

Mobil reklam sahteciliğinde büyük artış gerçekleşti

adjust-globaltechmagazineUygulama pazarlama platformu Adjust’ın yayınladığı yeni veriler, mobil reklam sahteciliğinin sadece artmadığını, aynı zamanda önüne geçilmezse iş kararları için gereken kritik pazarlama verilerini kirletebileceğini de gösteriyor.

Araştırma, sahtecilerin çaldıkları ücretli kurulumları gizlemek için ücretli reklamlardan gelen kurulumları taklit etmekle kalmayıp, aynı zamanda herhangi bir pazarlama aktivitesine bağlanamayan organik trafiği de taklit ettiklerini ortaya çıkardı. Reddedilen 200 milyon kurulumun üçte ikisi organik ve sadece üçte biri ücretli reklamlardan gelen kurulumlardı. Mobil pazarlamacılar teknik olarak para kaybetmese de, bu sahte organik kurulumlar pazarlamacıların karar almakta kullandıkları verilerin ve geri bildirimin bütünlüğünü bozuyorlar. Pazarlamacılar, sahte aktivitenin yaygın olduğu ve organik veriler de dahil pazarlama verilerinin kirli olduğu durumlarda, kararlarını verilerin ışığında alamıyorlar ve bir “kör uçuş” riski taşıyorlar.

Özellikle oyun sektörüne bakıldığında verilerimiz, küresel sahtecilik oranlarının Ağustos 2019 ve Ağustos 2020 arasında %172.95 arttığını gösteriyor. EMEA bölgesinde bu artış %181.20, ABD’de %310.29 ve APAC bölgesinde %214.86.

Reklam sahteciliği küresel bir sorun ve sahteciler tüm pazarlarda aktif durumdalar. Mobil reklam ekosisteminde en çok kullanılan sahtecilik yönteminin hangisi olduğunu ortaya çıkarmak istedik ve verilerimize göre, sahte kullanıcıların/botların en çok kullanılan sahtecilik yöntemi olduğunu gördük. ABD’de bu yöntem tüm sahteciliklerin %68.7’sini oluştururken, bu oran Çin’de %65.6, Japonya’da %60.7 ve EMEA bölgesinde %47.

LATAM bölgesinde, SDK Spoofing %51.16 ile hala en çok kullanılan yöntem. Bu yüzden, pazarlamacıların bu sahtecilik yöntemiyle mücadele ederken ücretsiz SDK İmzası gibi çözümleri uygulamaları çok önemli. SDK İmzasının daha yaygın kullanıldığı pazarlarda, sahtecilerin işlerini daha zor ve daha az kazançlı hale getiren alternatif yöntemlere başvurmak zorunda kaldıklarını görüyoruz. Böylece uygulamaların reklam bütçelerinin çalınma olasılığı daha düşük oluyor. Ancak bu, diğer bölgelerde SDK Spoofing riskinin daha az olduğu anlamına gelmiyor. Kendilerini korumak için SDK imzası kullanmayan şirketlerin içinde bulundukları riskler, pazardan bağımsız olarak aynı veya daha yüksek. Adjust verileri aynı zamanda SDK Spoofing’in en yaygın görüldüğü sektörlerin %59.7 ile Yeme & İçme ve %34.9 ile İş uygulamaları olduğunu gösteriyor.

Metodoloji

Bu araştırma, Ocak-Ağustos 2020 arasındaki Adjust Sahtecilik Önleme Süiti verilerine dayanmaktadır. Adjust, içinde ABD, LATAM, EMEA, Çin, Japonya ve Güneydoğu Asya bölgelerinin de olduğu çalışmada, küresel olarak 14.3 milyardan fazla kurulumu analiz etti.