Ana Sayfa Haberler Şirketler için Zero Trust artık en gözde yaklaşım

Şirketler için Zero Trust artık en gözde yaklaşım

citrix-new-globaltechmagazineGüvenliğin uygulanması eskiden basitti: Bir alan oluşturup alanın içindeki kaynakları korumak yetiyordu. Ancak, uygulamalar her geçen gün daha yoğun bir şekilde buluta taşındığı ve artık işler her yerde yapıldığı için durum daha karmaşık hale geldi ve o geleneksel, “hendekle korunan kale” mimarisi artık işe yaramıyor. Dünyanın her yerindeki BT kuruluşları bunun farkına varıyor ve Citrix Systems, şirketi tarafından yürütülen bir Pulse araştırmasına göre kuruluşlar bilgi ve cihaz güvenliğiyle ilgili geleneksel yaklaşımları terk ederek bu zorlukların üstesinden gelmelerini sağlayan ve işin gelecekteki gereksinimlerine uygun modern yaklaşımları benimsiyorlar.

Citrix Bilgi Teknolojileri Güvenlik Direktörü Fermin Serna şöyle diyor: “Kaynakların her yerden, her zaman, her türlü cihazdan erişilebilir olduğu bir dünyada, sistemleri kilit altına almaya odaklanan geleneksel güvenlik modelleri başarılı olamaz. Asıl ihtiyacımız olan, kuruluşların, çalışanların kişisel tercihlerine ve değişen çalışma tarzlarına uyacak şekilde özelleştirilebilen basit bir deneyimde kullanmaya ihtiyaç duyduğu ya da kullanmayı tercih ettiği bütün araçları, uygulamaları, içeriği ve cihazları korumasına olanak tanıyan, akıllı, insan odaklı bir yaklaşım.”

Citrix-Pulse araştırmasına katılan ve Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya Pasifik bölgesinde çalışan BT yöneticileri ve müdürlerinin;

  • %64’ü mevcut sanal özel ağ (VPN) stratejilerini değiştirmeyi amaçladığını belirtti
  • %71’i bunun yerine Zero-Trust’a dayalı, bulut tabanlı bir model istediklerini söyledi

Ayrıca çalışan deneyimi de katılımcıların planlarında dikkat çekici bir rol oynayacak.

  • Araştırmaya katılanların %97’si çalışan deneyimine, gelecekteki stratejilerinde önemli bir etki merkezi olarak atıfta bulundu ve
  • %75’i ise tasarım ve uygulamalarıyla kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi planladığını söyledi

Citrix-Pulse araştırmasının ortaya çıkardığı gibi, bilinçli kuruluşlar bunu kabul ediyor ve güvenlik yapılarını, uygulamalara ve bilgiye, çalışanlara engel olmaktan ziyade güç veren, bağlama göre ve şeffaf bir şekilde erişim sağlamaya olanak tanımak üzere geliştiriyor. Bunlardan biri de Synopsys gibi kuruluşlar. Synopsys Bilgi Teknolojileri Direktörü Sriram Sitaraman şöyle diyor: “Geleneksel sanal özel ağ (VPN) çözümlerinin ötesine geçiyoruz. Artık çalışanlarımız ve ortaklarımız için kurumsal yönetilen cihazlardaki ya da kendi cihazlarındaki altyapılarına, sıfır güvene dayanan ve güvenli erişim sağlıyoruz.”

Synopsys ayrıca bu amaçla Citrix çözümlerini kullanıyor. Citrix, çalışanlarını onlara engel olmadan korumak için kimliğe duyarlı Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA) ile entegre, bulut tabanlı güvenli tam yazılım demetini bir araya getiren güçlü bir dizi güvenli erişim çözümü sağlıyor.