Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Küresel piyasalarda ABD enflasyon sürprizi

FED-globaltechmagazineDünya piyasaları ABD’den gelecek enflasyon verisini bekliyordu ve açıklanan rakam sürpriz yaptı. Enflasyon verisinin küresel piyasalara ve kripto paralara etkilerinin Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak değerlendirdi.

ABD’de enflasyon yıllık %7,7’den %7,1’e geriledi. Beklenti %7,3’e gerilemesi yönündeydi. Bu veri Aralık 2021’den beri ABD’de gerçekleşen en düşük enflasyon verisi olarak karşımıza çıktı. Ek olarak Haziran ayında %9,1 ile uzun zamanların rekorunu kıran enflasyon 2 puan düşmüş oldu.

Veri sonrası küresel çapta riskli varlıklarda güçlenme, dolarda değer kaybı öne çıktı. ABD hisse senedi endeksleri %1 prim yaparken dolar endeksi 104’lü seviyelere geriledi. ABD vadeli endekslerinde sabah saatlerinde yükseliş eğiliminin devam ettiği görülüyor.

Bugüne döneceksek olursak, bu haftanın en önemli günündeyiz. Piyasalar saat 22.00 itibariyle FED ve Başkan Powell’in konuşmasına odaklanmış durumda. Dünkü olumlu enflasyon verisi sonrası piyasanın bu akşamdan beklentisi %80 oranında politika faizinin 50 baz puan artarak %4’den %4,5’e çekilmesi yönünde gerçekleşebilir.

Dün saat 16.30’da açıklanan veri sonrası pozitif yönde en sert hareketler kripto para piyasasında görüldü. Bitcoin 17.300$ seviyelerinden dakikalar içinde 18.000$ seviyesine yükseldi. Daha sonra 17.800$ düzeylerinde denge buldu. Ethereum da 1250$ seviyelerinden 1350$ seviyesine kadar yükseldi. Bu sabah saatlerinde ise 1320$ bölgesinde akümüle olarak ilerlediğini söyleyebiliriz.

14 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, yaklaşık bir aydır oluşturduğu yükseliş trendini sürdürüyor ve bu zaman zarfında yükseliş %15’lere ulaştı. Dolar bazında aylık %15 getiri bu dönemde oldukça değerli. Özellikle dün açıklanan enflasyon verisi sonrası bu yükseliş daha da hız kazandı ve Bitcoin 18.000$ seviyelerine dokundu. Sabah saatlerinde ise 17.800$ bandında seyreden Bitcoin, akşam saat 22.00’da açıklanacak olan FED kararına ve Powell’in konuşmasına odaklanmış durumda bekleyişini sürdürüyor. Fibonacci 0,236’ya denk gelen 17.775$ seviyelerinin destek görevi görmesi pozitif momentum için uyumlu bir hareketlilik diyebiliriz. FED kararı sonrası volatilite artabilir. Aşağıda 17.000$ destek seviyesi olmaya devam ederken yukarıda 18.900$ önemli bir yatay direnç seviyesi konumunda bulunuyor.

 14 ARALIK ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Dün beklentilerden iyi gelen enflasyon verisi sonrası hareketlenen ve uzun süredir etrafında fiyatlandığı 1280$ yatay desteğinden uzaklaşan Ethereum bir ayın zirvesine çıkmış durumda. Aynı zamanda 2021 yılının kasım ayından bu yana süregelen majör düşen trendi de kırmayı başaran Ethereum oldukça kritik bir eşiği güçlü bir biçimde geçmiş gözüküyor. İlk etapta 1350$ düzeyinden red alsa da Fibonacci 0.5’e denk gelen 1325$’a tutunmuş bir Ethereum görüntüsü mevcut diyebiliriz.

Bu akşam açıklanacak olan FED faiz kararı ile birlikte Powell’in yapacağı konuşma Ethereum fiyatlamasında önemli bir etken olacağı yönünde. Yukarıda yükselen kanalın içerisine girmesi (1360$) Ethereum için ilk hedef olarak karşımıza çıkarken aşağıda majör düşen trend destek görevi görebilir.

Teknoloji Makaleleri