Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Bitcoin’de hacimsiz süreç devam ediyor

bitcoin-globaltechmagazineKripto para piyasası hacimsiz ve sakin seyrini sürdürürken Bitcoin’de yeni konsolidasyon bölgesi 25.700$ – 26.000$ aralığı oldu. Son günlerde tekrar yatay seyirdeki hareketine devam eden Bitcoin yeni günde de 25.700$ seviyelerinde fiyatlanırken Ethereum da 1.630$’dan alıcı buluyor. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, kriptolarda gündemi değerlendirdi.

Fiyatlamada pek değişikliğe sebep olmasa da SEC ve ETF kararları gündemi belirlemeye devam ediyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta SEC, birçok Bitcoin ETF başvurusunu ertelemiş ve bu piyasa üzerinde olumsuz bir fiyatlama getirmişti. Diğer taraftan da kripto varlık yönetim şirketi Grayscale ile SEC arasında devam eden mahkemede Grayscale, SEC’e karşı kısa vadede bir zafer kazanmıştı. Bitcoin Trust’ı borsada işlem gören bir yatırım fonuna dönüştürme teklifini reddetme kararını hükümsüz bulan mahkeme bu kararı iptal etmişti.

Kararın ardından şu sıralar Grayscale, SEC’e Bitcoin ETF’i konusunda baskı yapıyor. Şirketin, hükümsüz kararın ardından SEC’ten ETF konusunda ileriye dönük bir yol haritası belirlemesini istemesi son günlerde gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Önümüzdeki dönemde de SEC, Grayscale ve Bitcoin ETF konuları gündemi en çok etkileyen başlıklar olarak yer alabilir. Nitekim SEC’in bir sonraki değerlendirme kararı 15 Ekim tarihinde. Dolayısıyla kripto paraları önümüzdeki dönemde yoğun bir gündem ve gelişme bekliyor.

Bu gelişmelerle birlikte kripto para piyasasının toplam değeri 1 trilyon doların biraz üzerinde yer alırken hacimler 20 – 25 milyar dolar ile oldukça düşük seviyelerde seyretmeye devam ediyor. Yapay zeka ve DeFi kripto paraları gün içerisinde ön plana çıkarken PERP, FORTH, DODO, BEL ve ENJ günün en çok yükselen altcoinleri olmayı başardılar.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin, yatay negatif hareketliliğine devam ederek bu sabah saatlerinde 25.760$ seviyelerinden alıcı buluyor. Kısa vadede alım-satım fırsatı veren Bitcoin’de hacimsiz süreç devam ediyor.

Kripto sektöründeki sığ haber akışı ve makro verilerden çok etkilenmeyen Bitcoin için yeni ve olumlu haber akışları yükseliş için önemli olacaktır. Olası yukarı yönlü bir hareketlilikte sırasıyla 26.280$, 26.780$ ve 27.470$ seviyelerinin direnç olarak çalışması beklenebilir.

Bitcoin’de kalıcı bir düşüş hareketi görmemek için 25.770$ seviyesinin altında günlük kapanış yapmaması oldukça kritik. Bu seviyenin altındaki günlük kapanışlar 25.240$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

PERP Teknik Analiz

Altcoinler arasında ayrışan Perp, beşinci gününde yükselişine devam ediyor. Beş günde %116 civarında bir yükseliş gösteren Perp, yeni güne 0.7535$ seviyelerinde başladı. Bu yazı hazırlanırken ise 0.8037$ seviyelerinden alıcı buluyor.

Volatil hareketlilik gösteren Perp için olası yukarı yönlü hareketliğin devam etmesi için ilk olarak 0.8229$ seviyesinin üzerinde günlük kapanış yapması önemli olacaktır. Ardından 0.8800$ ve 0.9421$ seviyelerinin direnç olarak çalışması beklenebilir.

Olası aşağı yönlü bir hareketlilikte ise 0.7294$ seviyesinin destek olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyenin üzerine tutunamaması halinde 0.6637$ ardından da 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 0.6355$ seviyelerine kadar bir geri çekilme beraberinde gelebilir.

Teknoloji Makaleleri