Ana Sayfa Haberler Fortinet’ten Operasyonel Teknoloji ağlarına özel güvenlik çözümü

Fortinet’ten Operasyonel Teknoloji ağlarına özel güvenlik çözümü

fortinet-globaltechmagazineFortinet, Operasyonel Teknoloji (OT) ortamlarında çalışabilir sertifikalı sektörün ilk güvenli SD-WAN cihazı FortiGate Rugged 60F modelini duyurdu. Çevresel olarak kontrol edilemeyen, zorlu çalışma koşullarına sahip alanlar için geliştirilen FortiGate platformunun yeni üyesi, kamu hizmetleri, enerji, üretim, ulaşım gibi sektörlerdeki kurumların OT ağlarında Fortinet’in sektör öncüsü Güvenli SD-WAN çözümünü kolaylıkla kullanabilmelerini sağlıyor.

OT Ağları Özelleşmiş Çözümlere İhtiyaç Duyuyor

Enerji, üretim, kamu hizmetleri, ulaşım gibi kritik altyapıların dağıtık topolojilerinde güvenli bağlantı sağlamak için genellikle pahalı özel devreler veya MPLS devreleri kullanılıyor. SD-WAN, OT ortamlarında daha iyi kullanıcı deneyimi sunmak, yönetimi kolaylaştırmak ve toplam sahip olma maliyetini azaltmak için öne çıkan modern bir çözüm haline geliyor. Ancak SD-WAN teknolojisini OT altyapısında kullanmak için güç, güvenlik, zorlu çalışma koşulları gibi OT’ye özel ihtiyaçları karşılayabilen, OT gereksinimlerine uygun bir çözüm gerekiyor.

Fortinet SD-WAN’ı Hiç Olmadığı Kadar İleri Taşıyor

Fortinet, FortiGate 60 serisinin dayanıklı versiyonları olan FortiGate Rugged 60F ve FortiGate Rugged 60F dahili LTE modelleri ile OT altyapılarının tüm ihtiyaçlarına çözüm sunuyor. Tüm dünyada 1,65 milyondan fazla adet ile en çok tercih edilen yeni nesil güvenlik duvarı olan FortiGate 60 serisi, en hızlı ve en güçlü Güvenli SD-WAN cihazı olarak öne çıkıyor. FortiGate Rugged 60F, SD-WAN yeteneklerini güven altında kullanıma olanak sağlarken, OT ortamları için aşağıdaki özellikleri de beraberinde sunuyor:

· Küçük Hacim: FortiGate Rugged 60F, sektör öncüsü SD-WAN yetenekleri ile gelişmiş yönlendirme ve yeni nesil güvenlik duvarı yeteneklerini tek ve kompakt bir kasada birleştirerek, az alana sahip ortamlarda kullanılabilmesini sağlıyor. Böylece daha az maliyet ve ağ uzmanları için kolaylaştırılmış operasyon imkânı sunuyor.

· Esnek Montaj ve Güç Seçenekleri: FortiGate Rugged 60F, geleneksel BT altyapılarından farklı montaj ve güç seçeneklerine ihtiyaç duyan OT altyapılarında kullanıma uygun şekilde tasarlandı.

· Dayanıklı Yapı: FortiGate Rugged 60F, yüksek sıcaklık, elektromanyetik parazit, yüksek nem, yüksek veya devamlı titreşimler gibi zorlu ortam koşullarına dayanıklı şekilde geliştirildi.

· Dahili LTE bağlantısı: FortiGate Rugged 60F, uzak lokasyonlar için kolay yapılandırma ve operasyon imkânı sunan, ilave WAN bağlantısı sağlamak üzere dahili LTE seçeneğine sahip.

Fortinet, OT için Sektör Lideri, Yüksek Performans Sunuyor

FortiGate Rugged 60F, operasyonel teknoloji ağları için sertifikalı tek güvenli SD-WAN çözümü olmanın yanında, sektörün en yüksek güvenlik ve ağ performansını sunuyor.  Fortinet’in patentli SOC4 SD-WAN ASIC ile güçlendirilmiş FortiGate Rugged 60F platformu SSL şifre çözme dahil düşük gecikme süreleri ile koruma sağlarken, tümü Fortinet’in sezgisel SD-WAN orkestratörü tarafından yönetilen SD-WAN ile entegre geniş ölçekli IPSec VPN sunar.

Operasyonel Teknolojiler için Güvenlikten Güç Alan Ağ

Fortinet, güvenlikten güç alan ağ yaklaşımı ile merkezi ve orkestrasyona sahip bir güvenli SD-WAN çözümü sunuyor. Fortinet Security Fabric ile birleştiğinde tüm OT güvenlik açıklıklarını kapatan, tam görünürlük ve kolay yönetim sunan, bütünleşik, BT-OT ağının tamamını kapsayan bir çözüm haline geliyor. FortiGate ailesinin tüm modelleri, OT ağları için özelleşmiş güvenlik ve görünürlük sunabiliyor. FortiGate Rugged 60F ve diğer dayanıklı fortigate modelleri ile bu yetenekler trafo merkezlerinde, montaj hatlarında, deniz taşımacılığında ve diğer zorlu ortam koşullarında da kullanılabilir hale geliyor.

Fortinet Ürünler Kıdemli Başkan yardımcısı ve CMO’su John Maddison,

“OT ve BT ortamlarının birleşmesi, birçok kurumun çalışma şeklini değiştiriyor ve yeni güvenlik riskleri yaratıyor. OT kurumlarının, uzak lokasyonlarda ve zorlu koşullarda dahi güvenlikten güç alan ağ çözümlerini kullanması çok önemli. FortiGate Rugged 60F platformu, Güvenli SD-WAN sunarak OT sistem yöneticilerinin güvenli ve kesintisiz bir şekilde operasyonlarını sürdürebilmesi için gereken dijital inovasyonu kolaylıkla benimsemelerini sağlıyor. Bu duyuruyla Fortinet olarak Güvenli SD-WAN’ı tüm noktalarda erişilebilir hale getirme konusuna verdiğimiz önemi bir kere daha gösteriyoruz.”

Schneider Electric Siber Güvenlik Hizmetleri Başkan Yardımcısı Jay Abdallah,

“Operasyonel Teknoloji müşterilerinin dijital inovasyon için güvenli çözümlere ihtiyaçları var. Schneider Electric Siber Güvenlik Hizmetleri grubu olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarıyla en uyumlu teknolojiyi sunuyoruz. Fortinet ile birlikte çalışarak OT müşterilerimizin operasyonel maliyetlerini azaltan ve yönetimi kolaylaştıran ,hepsi bir arada güvenlik çözümlerine sahip SD-WAN’ı güvenli bir şekilde hizmete almalarını sağlıyoruz.”