Bu hafta gündemdekiler

İlgili İçerikler

Powerbank Seçerken Dikkat

tplink_globaltechmagazineTP-LINK, yedek şarj birimi (powerbank) alacakların ürün tercihi yaparken dikkat etmeleri konusunda tüketicileri uyarıyor. Piyasada sahte ya da markasız çok sayıda ürün olduğunu belirten yetkililer, kaliteli, güvenilir markaların ürünlerinin tercih edilmesini öneriyorlar.

Dünya markası TP-LINK, akılı telefon ve tablet bilgisayar kullanımının artmasıyla birlikte giderek daha fazla kişinin yedek şarj cihazı satın aldığını belirterek, içinde pil bulunan bu ürünlerde kalite ve güvenliğe dikkat çekiyor. Oluşan talebe paralel olarak piyasada markasız ya da sahte powerbank’ların satışa sunulduğunu belirten TP-LINK Teknik Müdürü Önder Tayanç, güvenli olmayan powerbank’ların akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara zarar verebileceğini hatırlatıyor.

Telefon pillerinde olduğu gibi powerbank’larda da kalite ve güvenliğin çok önemli olduğunu söyleyen Tayanç, tüketicilerin powerbank alırken bilinen, güvenilir markaların ürünlerini tercih etmesini öneriyor. Bilinen markaların sahte ürünlerine karşın ise cihazların güvenilir ve devamlılığı olan satış noktalarından alınmasını salık veriyor. Piyasada üretim yeri dahi belli olmayan, farklı markalar altında çok sayıda powerbank satışa sunuluyor.

Önder Tayanç, powerbanklarda kullanılan pilin içindeki maddelere değin uluslararası standartlarının olduğunu belirterek, markalı ürünlerin hem bu standartlara uygun olduğunu, hem de bağımsız test laboratuvarları tarafından test edildiklerini ve Çevre Bakanlığı’nın ilgili birimine ve TAP Federasyonu’na kayıt edilerek ithalatının yapıldığını özellikle vurguluyor. Kalitesiz powerbank’ların, içlerindeki pil ve çıkış/güç noktalarının kalitesizliği sonucu akıllı telefon ve tablet bilgisayarların piline ya da cihazın kendisine zarar vererek, bozulmasına, hatta yanmasına neden olabildiğine dikkat çeken Tayanç, “Bu nedenle hem markalı, hem de kullanılan cihaza uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor. Ayrıca tüm ürünlerde olduğu gibi powerbank seçimi yaparken de markanın Türkiye’de ofisi/resmi distribütörü olması, destek ağının bulunması, içinde kullanılan pilin markalı olması gibi olgulara dikkat edilmesini öneriyoruz” diyor.

Teknoloji Makaleleri