Ana Sayfa Haberler Avrupalı Telekom Şirketleri Şebekelerini Yeniden Tasarlayarak 39 Milyar Euro Kazanabilir

Avrupalı Telekom Şirketleri Şebekelerini Yeniden Tasarlayarak 39 Milyar Euro Kazanabilir

Sabit, mobil ve loT trafiğin beklenen büyümesiyle mücadele eden Avrupalı operatörler, Bulut teknolojisinin yüksek derecede optimize edilmiş teknolojisinden ve işletme tasarımından esinlenerek yeni teknoloji tasarımları ve standartları üzerinde çalışıyor. Küresel yönetim danışmanlığı Arthur D. Little (ADL) ve Alcatel-Lucent’ın endüstriyel araştırma ve danışmanlık kolu Bell Labs Consulting’in yayınladığı Geleceği NFV ve SDN ile Yeniden Şekillendirmek adlı yeni rapor, Bulut Servis Sağlayıcı olma yolunda telekom endüstrideki rekabetin nasıl şekilleneceğini ortaya koyuyor.

Yeni raporda, ADL ve Bell Labs, Network Functions Virtualization (NFV) ve Software-Defined Networks (SDN)’nin Servis Sağlayıcıların şebekelerine stratejik değerini ve etkisini ilk kez gözler önüne serdi. Çalışmada öne çıkan noktalar şöyle:

1- Servis Sağlayıcılar yeniden konumlanmak için hızlı ve bir amaç doğrultusunda hareket etmeli

Şebeke sanallaştırma teknolojileri, geleneksel taşıyıcıların pazar payını hızla eritebilecek yeni rakipleri pazara kazandırıyor. Şebeke sahipliği, servis sağlamak için artık ön koşul olmadığından sanal olarak herkes servis sağlayıcı olabilir. Bankalar, perakendeciler ya da medya şirketleri gibi kurumsal müşteriler kitlesel telekomünikasyon pazarına el atarak geleneksel telekom şebekelerine güçlü alternatifler olabilirler. Geleneksel sağlayıcılar bu yeni sınıf kitle-pazar rakiplerini hem gözlemleyip hem de bu durumdan faydalanmalı. Ayrıca onları daha değerli ürünlere ve hızla büyüyen 18 Milyar Euro değerinde IT güvenlik faaliyeti ve 17 Milyar Euro değerinde bulut servisi pazarı ve yeni gelişen erişime dayalı olmayan toptan satış faaliyeti gibi servis segmentlerine taşıyacak şebeke fonksiyonları geliştirmeliler.

2- Öncü müşteriler ve partnerlerle geleceği yeniden yaratmak

Telekomünikasyon endüstrisi şebekeleriniyüksek seviye bir programlanabilirliğe hazırlarken, ihtiyaç duyulan anlık-bağlantıların sağlanması için tedarikçilerle ve devlet organlarıyla çok daha yakından çalışmak zorundalar.

3- Basitlik, Yakınsama, Sanallaştırma ve Otomatize etme

Son 20 yıldır yaşananşebekelerdeki IP modernizasyonu, eski şebeke fonksiyonlarını yaşatmave ayrıkyönetim sistemlerine duyulan ihtiyaçnedeniyle tam olarak gerçekleştirilemedi. Öncelikle şebeke fonksiyonelliğini konsolide edenve eski donanımlarından kurtulacak olan Telekom operatörleri, hep hedeflenenIP dönüşümlerini en sonunda gerçekleştirebilecekler.

Rapor bulguları, bu servis sağlayıclar için NFV ve SDN’yi bütünleştirme etkisinin tek bir şebeke alanında yılda 14 Milyar Euro değer oluşturabileceğini gösteriyor. İş süreçlerinin otomasyonu ve sadeleştirilmesiyle, şebeke dışı operasyon maliyetleri konusunda ise yılda 25 Milyar Euro kazanç sağlanacak.

Arthur D. Little Ortağı Jesús Portal, konuyla ilgili olarak “Şimdi, Avrupa telekomünikasyon endüstrisinin şebekeleri bulut çağına taşımalarının tam zamanı. Gerekli ölçüdeki programlanabilirliği ve otomasyonu başarabilenler yeni çağda çok rekabetçi olacaklar.”

Bell Labs Consulting Yönetici Ortağı Cassidy Shield ise, “Yeni ‘bulut şebekesine’ geçmek servis sağlayıcılar için artık ‘belki’den öte ‘nasıl ve ne zaman’ sorusu. Bu sorulara her operatörün vereceği yanıt ve izleyeceği strateji, teknoloji yapısına ve iş modeline göre çok farklı olabilir fakat planlamaya şimdiden başlanması gerektiği şüphesiz.”

Çalışmada, 35 Avrupa ülkesindeki operatörler incelendi. Bu operatörler, 2013 yılında toplamda 250 Milyar Euro gelir elde etti. Yıllık OPEX’leri ise 150 Milyar Euro.