Cuma, Haziran 14, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Sony ‘den Hızlı, Dayanıklı ve Taşınabilir HDD RAID Sürücüler

Sony SxS PRO 128GB HDD RaidSony, IBC 2015’te günümüzün 4K profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek hıza ve kapasiteye sahip iki ürününü görücüye çıkarıyor. Sahada verimli video verisi aktarımı için kullanıcıların 4 TB veya 6 TB boyutundaki çekimlerini çekim alanında saklamasına olanak tanıyan, dayanıklı HDD RAID sürücüsünü (çift 3,5 inç HDD) tanıtıyor. Ayrıca mevcut en yüksek kapasiteye sahip karttan iki katı olan 256 GB depolama alanıyla yeni SBP-256D SxS PRO+ kart, stüdyo dışındaki video çekimlerini tamamıyla değiştiriyor.

Yerinde, ultra hızlı veri aktarımı için dayanıklı ve taşınabilir HDD RAID sürücüler

4K video prodüksiyonundaki artış, hızlı ve yüksek kapasiteli veri aktarımı çözümlerine yönelik talebin artmasını da beraberinde getirdi. Mevcut HDD RAID ürünlerinin aksine yeni yüksek hızlı PSZ-RA Serisi HDD RAID sürücüler, yüksek miktarda verinin sadece stüdyoda değil stüdyo dışında da esnek ve verimli bir şekilde depolanmasını sağlıyor. Sürücüler verileri RAID 0 modunda maksimum 440 MB/sn(1) hızında depolayarak 1 TB boyutundaki bir dosyanın yaklaşık 50 dakika(2) içinde aktarılabilmesini imkân veriyor.

Güvenilir dış mekân kullanımı için ideal olan taşınabilir ve dayanıklı RAID sürücüler, benzersiz tasarımları sayesinde oldukça sağlamdır. Dahili ve harici sönümleyiciler, çıplak sürücüyü MIL50G/11 ms’ye kadar titreşimlere ve darbelere karşı koruyor (çalışmama modunda(3)). Sürücülerin aynı zamanda yerleşik taşıma kolu ve ürünü taşıma sırasında oluşabilecek hasarlara karşı korunmasını sağlayan, dayanıklı, taşıması kolay karton kutusu var.

İki sürüm mevcut: 4 TB PSZ-RA4T ve 6 TB PSZ-RA6T. Her ikisi de USB 3.0 ve FireWire® 800’den 25 kat daha hızlı olan çift Thunderbolt2 bağlantı noktası içeriyor. Ayrıca çift Thunderbolt bağlantı noktası 6 birime kadar zincirleme kullanımını destekliyor. RAID 0 ve RAID 1 Donanım seçenekleri veya JBOD modlarıyla daha esnek.

Sony’nin web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilen Memory Media Utility uygulaması, kolay ortam yönetimi sunuyor. Son kullanıcılar bu uygulamayı kullanarak sürücülerini biçimlendirebiliyor, kalan kapasiteyi, dosya sistemini veya RAID modunu kontrol edebiliyor. Ayrıca bu uygulama sürücünün değiştirilmesi gerektiği zaman kullanıcıyı uyarıyor.

Yeni 256 GB SxS PRO+ ortamıyla iki kat daha fazla çekim yapın

Dünya çapındaki 400.000 birim satışı gerçekleşen SxS, günümüzün profesyonel prodüksiyon piyasasında tercih edilen format haline geldi. Son derece sağlam bu ortam, veri hatası düzeltme, eskime dengeleme ve veri yenileme gibi özellikleri sayesinde gücü, kalitesi ve güvenilirliğiyle tanınıyor. Eşi benzeri görülmemiş beş yıllık garantiyle desteklenen, üretim aşamasında yapılan yoğun testler profesyonellere, en zorlu koşullarda bile güvenle çekim yapma imkânı veriyor.

Daha yüksek kapasiteye sahip yeni SBP-256D, sahada ultra yüksek çözünürlüklü 4K çekimleri verimli bir şekilde yapmak için ideal. SBP-256D, verileri 3,5 GB/sn (440 MB/sn) (1) hızında okuyabiliyor ve 480 dakikalık MPEG 422 30p (50 MB/sn) veya 40 dakikalık XAVC 4K 60P (600 MB/sn) çekimi kaydedebiliyor. Yüksek aktarım hızı, iş akışı verimliliğini optimize ederek film yapımcılarının büyük, veri açısından yoğun 4K video dosyalarını hızlıca paylaşmasına olanak tanıyor. SxS PRO+ D Serisi 3 kapasite seçeneği sunuyor: 64 GB, 128 GB ve 256 GB. Kartlar, PMW-F55 ve F5 ile kolayca kullanılabilmek için exFAT dosya sistemine önceden biçimlendirilmiştir.

Rakipsiz teknik destek

Profesyoneller, arkalarında Sony’nin piyasa lideri servisi ve teknik desteği olduğunu bilerek gönül rahatlığıyla çalışıyor. Ayrıca SBP-256D için beş yıllık ve PSZ-RA Serisi sürücüler için ise üç yıllık garanti sunuluyor. Yeni SBP-256D PRO+ kart, Kasım 2015’te, PSZ-RA4T/ PSZ-RA6T sürücüler ise Aralık 2015’te piyasaya sürülecek.

(1) Sony şirket içi testlerine dayanmaktadır; hız, ölçüm koşullarına göre değişebilir.

(2) SxS PRO+ bellek kartı (SBP-256D), SxS Okuyucu/Yazıcı (SBAC-US30) ve PSZ-RA6T kullanılarak yapılan Sony şirket içi testleri. Aktarım süresi, test koşullarına göre farklılık gösterebilir.

(3) MIL-STD-810F, 516.5 Yöntemi uyarınca yapılan Sony testlerine dayanmaktadır. Sony, tüm durumlarda ve koşullarda kayıtlı veriler veya dış kasada oluşan hasarlara karşı garanti veremez. Bilinçli olarak düşürmeyin ya da darbeye maruz bırakmayın.

(4) PSZ-RA serisine özel işlevlere sahip “Memory Media Utility” Kasım 2015’te piyasaya sürülecektir.

Teknoloji Makaleleri