Pazartesi, Nisan 15, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Autodesk Stingray ile Oyun Dünyasına Giriyor

autodesk globaltechmagazine1Autodesk, 2014 yılında satın aldığı Bitsquid’in veri güdümlü mimarisi üzerine geliştirilen Stingray oyun motorunu 19 Ağustos tarihinden itibariyle oyun geliştiricilerin hizmetine sundu. Autodesk Revit ve 3ds Max ile uyumlu çalışan Stingray, yaz sonunda Autodesk Maya LT Desktop Subscription müşterilerinin kullanımına da açıldı. 3B oyun geliştirmek için kapsamlı bir platform olan Stingray, endüstri standardı oyun geliştirme iş akışlarının bağlı olduğu anasistemi destekliyor ve birçok platformda oyun geliştirmeyi sadeleştiren Autodesk 3B animasyon yazılımlarıyla güçlü bir iletişim sağlıyor.

Stingray motoru, aynı zamanda tasarım ortamlarında da kullanılabiliyor. Yapıların fiziksel inşaatına geçmeden önce tasarım verilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayan motorun gerçek zamanlı dijital ortamı, fiziksel dünyanın birebir aynısı gibi görünecek şekilde programlandı. Etkili bir gerçek zamanlı rendering motoru olan Stingray, Autodesk’in BIM çözümü içinde birbiriyle bağlantılı render yaratma sürecini güçlendiren önemli bir araç. İleri teknoloji geliştirme araçları ve görsel komut sistemi sayesinde kullanıcılar nesneleri, ışık efektlerini, çevresel etkenleri ve malzemeleri fiziksel dünya ile uyumlu olacak şekilde programlayabiliyorlar. Autodesk Revit yazılımını kullanan bina tasarımcıları, modellerini 3ds Max’e kolayca aktarıp fotoğraf gerçekliğinde görüntü ve animasyonlar yaratabiliyor. Stingray motoru ile Revit modelleri önce 3ds Max’te görsel olarak mükemmel özelliklere ulaştırılıp, sonra Stingray motorunda tam interaktif hale getirilebiliyor. Bu da tasarımcıların, müteahhitlerin ve hissedarların bir binanın nasıl görüneceğini ve işlevselliğini inşaat çalışmaları başlamadan önce gözlemleyebilmelerini sağlıyor.

Stingray motorunun özelliklerinden birkaçı şöyle:

  • Kesintisiz İş akışı: Özel tasarlanmış tek klik iş akışı sayesinde 3B değerleri ve oynanabilirliği kolayca içe aktarabilir, yaratabilir, tekrarlayabilir, inceleyebilir ve Stingray ve Autodesk 3B animasyon yazılımları arasında canlı bağlantı kurabilirsiniz.
  • Veri Güdümlü Modern Mimari: Hafif kodlama, oyun geliştiricilere kaynak koduna erişim gerekmeksizin motorda ve renderda önemli değişiklikler yapma özgürlüğü sağlıyor.
  • Gelişmiş görseller ve render: Güçlü render özelliği, fiziksel gölgelendirme, gelişmiş parçacık efektleri, sonradan üzerinde çalışılabilen görsel efektler, “lightmap baking” özelliği ve yüksek performanslı yansıma sistemi ile görsel açıdan muhteşem oyunlar yaratılabiliyor.
  • Yaratıcılığı Kanıtlanmış Araç Kiti: Stingray; Beast, HumanIK, Navigation, Scaleform Studio (Scaleform üzerine kurulu UI teknolojisi), FBX, Audiokinetic Wwise ve NVIDIA PhysX gibi sektörde kendini kanıtlamış çözümleri içeriyor.
  • Çok Yönlü Oyun Mantığı Yaratma: Stingray, deneyim seviyesi gözetmeksizin daha verimli oyun geliştirmeleri için oyun yapımcılarına görsel komut ve Lua komutu gibi birçok geliştirme aracı sunuyor. C++ kaynak kodu ise isteğe bağlı olarak ekstra bir ücret karşılığında kullanıcılara sunulacak.

Platform Çeşitliliği ve Test Etme: Oyunların desteklenen Apple iOS, Google Android, Microsoft Windows 7 ve Windows 8, Oculus Rift DevKit 2, Sony PlayStation 4 ve Microsoft XboxOne platformlarında oynanabilmesi sağlanıyor ve görseller üzerinde kolayca değişiklikler gerçekleştirilip uygulanabiliyor.

Teknoloji Makaleleri