Ana Sayfa Haberler Sony Interactive Entertainment Kuruluyor

Sony Interactive Entertainment Kuruluyor

sony globaltechmagazineSony Computer Entertainment Inc. (SCE) ve Sony Network Entertainment International LLC (SNEI), donanım, yazılım, içerik ve ağ hizmetleri operasyonları da dahil olmak üzere, SCE ve SNEI’ye ait tüm iş birimlerinin güçlerini birleştiren Sony Interactive Entertainment LLC (SIE) adlı yeni şirketin kuruluşunu duyurdu. Merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Mateo şehrinde olacak olan SIE, 1 Nisan 2016 Cuma gününden itibaren Tokyo ve Londra’da da kilit global ticari operasyonlarını hayata geçirecek.

Sony Computer Entertainment Inc. Başkan ve Global CEO’su ve Sony Corporation’da Ağ Eğlence iş kolundan sorumlu Grup Yöneticisi Andrew House “SIE, PlayStation’un donanım, yazılım, içerik ve ağ operasyonlarının güçlü yönlerini bir araya getirmek suretiyle, PlayStation®’ın işlerinin büyümesine daha da fazla ivme kazandırmak gibi net bir hedefe sahip, daha da güçlü bir kuruluş olacak. İş ortaklarımız ile birlikte, SIE tüketicilerin hayal gücüne ilham kaynağı olmaya ve pazara liderlik etmeye devam edecek öncü hizmet ve ürünler de geliştirecek. Yerel deneyimlerimizden yararlanarak San Mateo, Tokyo ve Londra’daki global ticari operasyonlarımızı koordine edecek ve kurumsal değeri en üst düzeye taşımak için yoğun olarak çalışacağız.” diyor.

 • SIE LLC’nin Arka Planı ve Kurulmasının Ardındaki Amaç

Kasım 1993’te kurulan SCE, orijinal PlayStation® sistemini ilk olarak Aralık 1994’te Japonya’da piyasaya sürerek tamamen yeni bir oyun bazlı eğlence pazarı oluşturdu. O zamandan bu yana, SCE aralarında mevcut PlayStation®4 sisteminin de bulunduğu her nesil ile yenilikler yapmaya ve eşi görülmemiş özellikler sunmaya devam ederek bilgisayarlı eğlence dünyasında devrim yaptı. SCE ayrıca şirket tarafından geliştirilen yüksek performanslı donanımlar üzerinde bulunan özellikler ile her bir PlayStation platformunda gerek SCE Worldwide Studios gerekse üçüncü taraf geliştirici ve yayıncıların son derece yüksek beğeni alan çok çeşitli yazılımları ile hayata geçirilen cazip oyun deneyimlerini de dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara sundu.

Nisan 2010’da kurulan SNEI, premium eğlence hizmet markası PlayStation™Network (PSNSM) ile benzersiz ağ hizmetlerinden oluşan güçlü bir portföy sunuyor. SNEI’nin portföyünde, kullanıcıların dijital oyunlar ve diğer oyun içerikleri satın alabildiği başlıca noktalardan biri olan PlayStation®Store gibi oyun ile ilişkili hizmetler; geniş bir özel oyun özellik ve içerikleri yelpazesi sunan PlayStation®Plus üyelik hizmeti ve kullanıcıların çeşitli ağa bağlı cihazlar üzerinde geniş yelpazeye yayılmış PlayStation®3 oyunlarının keyfini sürmesine imkân veren PlayStation®Plus üyelik hizmeti bulunuyor. PSN üzerinde, ayrıca televizyon deneyimini yeniden keşfeden öncü bulut tabanlı TV hizmeti PlayStation™Vue; kullanıcıların geniş bir film ve TV program kataloğundan yararlanmasına imkân veren isteğe bağlı video ve işlem hizmeti PlayStation™Video ve Spotify’ın sınıfının en iyi müzik deneyimini sunan bir müzik dinleme noktası olan PlayStation™Music de yer alıyor.

PlayStation 4, Kasım 2013’te piyasaya sürülmesinden bu yana, rekor kıran bir global genişleme ve büyüme sergilemeye devam ederken tam ölçekli faaliyete Kasım 2006’te geçen PSN ise, her gün milyonlarca kullanıcıya ulaşan yeni teklifleri ile genişlemesini sürdürüyor. Aynı zamanda, donanım, yazılım, içerik ve ağ hizmetleri pazar ortamlarının sürekli olarak gelişmesi ile, hem SCE hem de SNEI’nin ticari güçlerini tek bir odağa sahip tek bir kuruluş altında birleştirerek PlayStation’ın dünyanın her yanındaki tüketicilere çığır açan eğlence deneyimleri sunmaya devam etmesini sağlamak da önem kazandı.

SIE’nin kurulması ile, her iki şirket donanım, yazılım, içerik ve hızla büyüyen ağ iş kollarındaki kaynaklarını birleştirerek şirketi tüm alanlarda daha yüksek rekabet gücü, sürekli genişleme ve pazar liderliği için konumlandırmış oluyor. SIE, PlayStation markası altında benzersiz interaktif eğlence deneyimleri sunmak üzere tüketicilerin ve değişimden geçen dijital pazarın ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilecek.

 • Kurumsal Strateji ve Finansal Hedef

SIE’nin başlıca kurumsal stratejileri, PlayStation kullanıcı bağlılığının korunması ve arttırılması, Ücret Ödeyen Kullanıcı Başına Ortalama Gelir’in arttırılması ve yan gelirlerin yükseltilmesinden oluşuyor. SIE, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere sağlanan sınıfın en iyisi oyunlar ve ağ hizmetleri etrafında oluşturulan, entegre bir deneyim sunarak, PlayStation işini aktif şekilde genişletmeye devam edecek.

Ayrıca, Sony Group içindeki Oyun ve Ağ segmenti olarak, satışlarını ve faaliyet kârını arttırmak için de çalışacak olan SIE, Mart 2018’de sona erecek olan Mali Yıl için 1.4 ila 1.6 trilyonluk satış ve yüzde 5 ila 6’lık faaliyet kar marjını hedeflemeye de devam edecek.

 • SIE LLC hakkında genel bilgi
 1. İsim: Sony Interactive Entertainment LLC
 2. Merkez: San Mateo, Kaliforniya, ABD
 3. Ana Faaliyet Alanları: PlayStation® donanım, yazılım içerik ve ağ hizmetlerinin araştırma, geliştirme ve satışı
 4. Sermaye: 2 milyon ABD Doları
 5. Kuruluş Tarihi: Cuma, 1 Nisan 2016
 6. Mali Yıl Sonu: 31 Mart
 7. Sorumlu Direktörler ve Yönetim Kurul Üyesi: (Bkz. aşağıda)
 • SIE LLC Sorumlu Direktörleri ve Yönetim Kurulu Üyesi

Andrew House, Başkan ve Global CEO

Kazuo Miura, Başkan Yardımcısı

John (Tsuyoshi) Kodera, Başkan Yardımcısı

Kazuo Hirai

Kenichiro Yoshida