Ana Sayfa Haberler Asseco SEE 2016’ya büyüyerek güçlü bir giriş yaptı

Asseco SEE 2016’ya büyüyerek güçlü bir giriş yaptı

Asseco SEE Globaltechmagazine2016 yılının ilk çeyreğinde satış gelirlerini geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 16 artırarak 27,5 milyon Avro’ya yükselten Asseco SEE, istikrarlı şekilde büyümeye devam ediyor. Ödeme Sistemleri iş biriminde geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 18’lik büyüme kaydeden firma, bu birimde 10,5 milyon Avro’luk satış gelirine ulaştı. Sistem Entegrasyonu iş birimi satış gelirinde ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28’lik artış sağlayan Asseco SEE, bu iş biriminde 10,2 milyon Avro’luk satış geliri rakamına ulaştı. Asseco SEE, 2016 yılına, Sırbistan’da faaliyet gösteren ChipCard firmasının çoğunluk hissesini satın alarak başladı.

Avrupa’nın 6. en büyük yazılım firması Asseco SEE, 2016’nın ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Asseco SEE’nin birinci çeyrek satış gelirleri, geçen senenin aynı periyoduna göre yüzde 16 artarak 27,5 milyon Avro’ya ulaştı. Ödeme Sistemleri İş Birimi, birinci çeyrek sonunda, geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında, yüzde 18’lik büyüme kaydetti. Ödeme Sistemleri İş Birimi birinci çeyrekte 10,5 milyon Avro’luk satış geliri sağladı.

Yazılım ve hizmet gelirleri bazında Güney Doğu Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük bilişim şirketlerinden biri olan Asseco SEE, Sistem Entegrasyon hizmetlerinden 2016 yılının ilk çeyreğinde 10,2 milyon Avro satış geliri elde etti. Sistem Entegrasyonu  iş Biriminde 2015 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, 2,2 milyon Avro daha fazla satış geliri ile  yüzde 28’lik büyüme kaydedildi. Bankacılık İş Birimi, 2016 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine benzer şekilde 6,8 milyon Avro’luk satış geliri sağladı.

Faaliyet kârı, yüzde 8,5’luk artışla 2,3 milyon Avro oldu

ASEE Group, 2016’nın ilk 3 ayında kârlılığı yüzde 8,5 oranında gerçekleşti ve faaliyet karı (FVÖK) 2,3 milyon Euro oldu. ASEE Group’un net kârı ise 1,87 milyona ulaştı. 2016 yılı bekleyen iş stoğu değeri ise geçen seneye göre, yüzde 17 artışla, 92,9 milyon Avro olarak açıklandı.

Asseco SEE öncü konumunu güçlü mali yapısıyla pekiştiriyor

Asseco SEE’nin satın almalar ile büyümeye devam ettiğini belirten Asseco SEE Yönetim Kurulu Başkanı Piotr Jeleński, “2016 yılına, Sırbistan’da faaliyet gösteren ChipCard firmasının çoğunluk hissesini satın alarak başladık. Bu satın alma sayesinde, ödeme alanındaki hizmetlerimizi çeşitlendirdik ve uçtan uca çözüm sunma avantajı elde ettik. Bunun yanında farklı coğrafyalarda yeni müşterilerle anlaşmalar imzaladık. Örneğin, Mısır’da faaliyet gösteren Global Leasing Company (GLC) ile finansal-operasyonel kiralama çözümümüz LeaseFlex’i kurmak üzere bir anlaşma imzaladık. Bu proje büyümek istediğimiz coğrafyayı göstermesi açısından önemlidir. Diğer taraftan, Sırbistan’da bulunan MTS Banka ile uçtan uca dijital bankacılık çözümü için imzaladığımız anlaşma bankaları dijital dönüşümünde desteklemek konusundaki uzmanlığımızı kanıtlar niteliktedir. Büyüme politikamızı her geçen gün daha sağlam temeller üzerine inşa etmeye devam ederek vizyoner bir yaklaşım sergilemeye devam edeceğiz.” dedi.