Ana Sayfa Haberler Fortinet ve Nozomi Networks’ten, Endüstriyel Kontrol Sistemleri’nin güvenliğini artıracak işbirliği

Fortinet ve Nozomi Networks’ten, Endüstriyel Kontrol Sistemleri’nin güvenliğini artıracak işbirliği

fortinet globaltechmagazineYüksek performanslı siber güvenlik çözümleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Fortinet (NASDAQ: FTNT) ve endüstriyel ağlar için gelişmiş izleme ve gerçek zamanlı görünürlük sunan Nozomi Networks, Endüstriyel Kontrol Sistemleri (ICS) için yeni ve inovatif güvenlik çözümü sunmak amacıyla işbirliğine gitti.

İşbirliği kapsamında;

  • Nozomi’nin SCADAguardian ve Fortinet’in Security Fabric çözümleri birlikte kurularak ICS müşterilerine gerçek zamanlı anomali tespitinden düzeltici önlemlere kadar kapsamlı siber güvenlik koruması sunulacak.
  • CADAguardian, ICS ağı içerisinde kesintisiz bir şekilde anomalileri ve şüpheli hareketleri tespit ederek Fortinet’in FortiGate kurumsal güvenlik ağlarını şüpheli trafiği engellemesi için uyarıyor, sistem kesintilerini ve veri kayıplarını önleyerek endüstriyel operasyon verimliliğini optimize ediyor.
  • Fortinet’in akıllı ve uyarlanabilir Security Fabric çözümü, nesnelerin interneti (IoT) ve uzaktan bağlanan cihazlardan kaynaklanabilecek tehditlere karşı, altyapı merkezinden buluta kadar dağıtık güvenlik sunuyor. Bu çözüm ayrıca, endüstri alanında faaliyet gösteren müşterilerin kritik varlıklarını her geçen gün artan saldırılara karşı koruyabilmelerine yardımcı olacak kapsamlı tehdit koruması için de uçtan uca segmentasyonun ve diğer inovatif güvenlik stratejilerinin uygulanmasını mümkün kılıyor.
  • Fortinet’in Gelişmiş Tehdit Koruması (ATP) yapısı, global tehdit istihbaratı koruması için lokal tehdit istihbaratının dinamik bir şekilde üretilmesini ve FortiGuard servisleri ile birlikte otomatik yanıt verilmesini mümkün hale getiriyor.

Fortinet Global Satış ve Destekten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Patrice Perche konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Siber suç dünyası her gün daha da büyüyor ve global açıdan kritik öneme sahip altyapı sistemlerine yönelik aratan bir tehdit oluşturuyor. BT ve kritik altyapıların yakınlaşması, operatörlerin ve kamu kurumlarının BT ve fiziksel ortamlardaki süreçler arasındaki kompleks etkileşimlerin birbirleri ile uyumlu hale getirilmesini sağlayacak güvenlik çözümlerinin uygulanmasını gerektiriyor. Nozomi Networks ile birlikte, endüstriyel kurulumları destekleyecek tam bir Security Fabric tasarlıyor ve kritik öneme sahip altyapılara sorunsuz bir güvenlik katıyoruz.” dedi.

Nozomi Networks CEO’su ve Kurucusu Andrea Carcano ise açıklamasında şunları söyledi: “Nozomi Networks’ün kesintisiz anomali tespiti ile Fortinet’in aynı eksendeki uygulama ve ağ segmentasyon özelliklerini bir araya getirdiğinizde, ortaya çıkan entegre çözüm her bir ürünün ayrı ayrı yapabileceğinin çok ötesinde bir görünürlük ve güvenlik sunuyor. Bu işbirliği, ortak müşterilerimize kapsamlı ve proaktif bir SCADA güvenlik çözümü sunarak pazardaki en güçlü ICS güvenlik çözümünü kullanabilmelerini sağlayacak.”

Kritik altyapılar için benzersiz tespit ve güvenlik

Yapılan araştırmalar, kritik altyapılara sahip kurumların sürekli şekilde siber saldırılara maruz kaldığını gösteriyor. Bu saldırıların sıklığı ve karmaşıklığı arttıkça, kamu hizmeti veren şirketlerin altyapı operatörleri, ulaştırma grupları, doğal kaynak üreticileri sürekli genişleyen güvenlik boşluğu sorununu çözmek zorunda kalıyor.

Bu sorunun kısmi nedenlerinden birisi de Operasyonel Teknolojinin (OT) Bilgi Teknolojisi (BT) ile yakınlaşması sonucu endüstriyel kontrol sistemlerinin (ICS) BT ağlarının maruz kaldığı aynı güvenlik ihlallerine karşı korumasız kalmasıdır. Ancak BT sistemlerindeki çoğu güvenlik ihlallerinin etkisi finansal kayıplar ile sınırlı kalsa da ICS’ye yapılan saldırılar ekipmanların bozulması, ulusal güvenlik tehditleri ve hatta insan yaşamının yetirilmesi potansiyelini taşıyor.

ICS’nin güç aldığı teknolojinin çoğu oldukça güçlü ve güvenilir olsa da uzaktan ağlardan erişim için tasarlanmış değillerdir. ICS’nin güvenlik sorunu, şu anki en iyi BT ağ güvenliği özelliklerini ICS’nin işlem ve protokolleri ile birlikte kullanmaya imkân verecek bir bütünsel yaklaşım ile çözülebilir.

Endüstri alanında faaliyet gösteren müşteriler, Fortinet’in siber güvenlik altyapıları alanındaki uzmanlığından ve Nozomi Networks’ün ICS ağları, protokolleri ve cihaz davranışları alanındaki bilgisinden faydalanacak. Nozomi Networks ve Fortinet, endüstri alanında faaliyet gösteren müşterilerine; kritik varlıklarını hem siber saldırılardan hem de ICS sistemlerini bilinçsizce savunmasız bırakan çalışanlarından korumalarına yardımcı olacak.

  • Fortinet’in Security Fabric çözümü; kullanıcı kimliği, uygulama ve cihaz tipi gibi kriterleri temel alarak güçlendirilmiş güvenlik politikalarını mümkün kılar.
  • FortiGate’in ICS ağı genelinde kullanılan uçtan uca segmentasyon özellikleri büyük ICS kurulumlarına daha fazla görünürlük ve ölçeklenebilirlik katarak bu kurulumları daha güvenilir yapar.
  • Fortinet’in Gelişmiş Israrcı Tehdit Koruma Yapısı, daha geleneksel imza-temelli savunmaları geçebilecek gelişmiş saldırıları tespit ve analiz eder.
  • FortiGate’in yeni nesil güvenlik duvarları, uzaktan ICS ortamlarının genel olarak bulunduğu aşırı sıcaklıklarda, sert iklim şartlarında ve tehlikeli lokasyonlarda zarar görmeyecek şekilde tasarlanmıştır.
  • Nozomi SCADAguardian, özellikle ICS için tasarlanmış bir ağ izleme ve koruma çözümüdür. ICS için entegre keşif ve öğrenme özelliği sayesinde özel güvenlik profillerinin oluşturulmasını kolaylaştırır ve kritik anomalileri tespit eder. Buna ek olarak inovatif Endüstriyel Sanal Görüntüleme Teknolojisi sayesinde temel endüstriyel işlemler sürekli takip edilir.