Ana Sayfa Haberler Web profesyonellerine GoDaddy’den öneriler

Web profesyonellerine GoDaddy’den öneriler

godaddy-globaltechmagazineGoDaddy, web profesyonellerine kendi küçük işletmelerini kurarken yardımcı olacak iletişim önerileri paylaştı.

GoDaddy’nin vurguladığı üç temel unsur “karşınıza çıkabilecek her şey için hazırlıklı olun”, “bol bol iletişim kurun” ve “kolay anlaşılır hale getirin.”

Dünyanın en büyük küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy, Programcılar Günü’nü kutlayarak  kendi küçük işletmelerini kurmakta olan web profesyonelleri için müşteri iletişimi üzerine öneriler paylaştı. GoDaddy, web profesyonellerinin müşterilerinin teknik bilgilerini ve genel çalışma felsefelerini göz önüne alarak daha hedefli ve faydalı iletişim kurabileceklerini belirtti.

GoDaddy MENA ve Türkiye Bölge Direktörü Selina Bieber konuyla ilgili olarak, “Müşteriler, web profesyonellerinin kendilerine yetkinlik ve rehberlik sunmasını bekliyor. İşleri yapacak birinin yanı sıra iyi anlaşabilecekleri, ihtiyaçlarını anlayarak kendilerine yol gösterecek birini arıyorlar. Müşterileri, web profesyonellerinin işinin en önemli parçası. Müşteri kazananmalarına yardımcı olmak için de web profesyonellerinin ürün ve hizmetlerini satabilmeleri gerekiyor. Bu da müşterilerine neden doğru tercih olduklarını ve onlara ne sunabileceklerini anlatabilmeleri anlamına geliyor. Bu yüzden, iletişim kurarken gerekli yetkinlik ve uzmanlığa sahip olduklarını göstermeleri ve teknik uzmanlığı olmayan müşterileri için doğru hitap şekline sahip olmaları gerekiyor” dedi.

Müşterilerinizle aranızda bağ kurmak için onlar gibi düşünün 

GoDaddy’e göre müşteriniz gibi düşünmek onlarla daha iyi bağ kurmanıza yardımcı olabilir. GoDaddy, müşteri iletişiminde bu temel unsurları öneriyor:

  • Karşınıza çıkabilecek her şey için hazırlıklı olun: Tıpkı bir sınava hazırlanır gibi, görüşmenizde ihtiyacınız olabilecek kaynakları önceden toparlayıp düzenlediğinizden emin olun. Buzları eritmek için görüşmeyi sohbet havasında başlatın ve müşterinizi yakından tanımaya başlayın; görüşmenin devamında ise müşterinizin online varlığı için belirlediği hedefler üzerine konuşun.
  • Bol bol iletişim kurun: Konu müşterileriniz ve onlar için yapacaklarınız olduğunda onlarla bol bol iletişime geçmekten çekinmeyin. Web siteleri için tam olarak ne yapacağınızı bilmeleri, görüşmenizden sonra akıllarında bir sürü soru kalmasından ve bu nedenle umutsuzluğa kapılmalarından iyidir.
  • Kolay anlaşılır hale getirin: Bir web profesyoneli olarak muhtemelen akranlarınızla konuşurken hepinizin bildiği teknik terimler kullanıyorsunuz. Fakat unutmayın ki müşterilerinizin çoğu alışkın olduğunuz teknik bilgiye sahip değil; bu yüzden konuyu onlar için kolay anlaşılır hale getirin. Örneğin, web sitesi için kullanıcı deneyimi optimizasyonu yapacağınızı söylemek yerine, farklı cihaz ve ekranlarda çalışan bir web sitesi kuracağınızı söyleyebilirsiniz.

Bieber ayrıca, “İletişim becerileri herkes için önemlidir; ancak bu web profesyonelleri için özellikle geçerli çünkü yaptıkları iş ve bu işin barındırdığı teknik detaylar birçok insan için anlaması zor olabiliyor. Bu yüzden kendi işlerini kurmaya yeni başlayan web profesyonelleri için yaptıkları işi sınırlı teknik bilgiye sahip olan insanlara nasıl anlatabileceklerini düşünmek, iki tarafı da memnun edebilecek bir iş için çok önemli” dedi.