Çarşamba, Haziran 19, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

OpenShift ile yapay zeka projeleri kolaylaşıyor

Red-Hat-globaltechmagazineAçık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, OpenShift’in akıllı uygulamaların hibrit bulutla daha kısa sürede sunulmasını sağlayacak yeni sertifikalarını ve özelliklerini duyurdu. Aralarında NVIDIA AI Enterprise 2.0 sertifikasının ve genel erişime açılan Red Hat OpenShift 4.10’un bulunduğu bu iyileştirmelerle şirketlerin yapay zeka iş yüklerini daha kolay hizmete alabilmesi, yönetebilmesi ve ölçeklendirebilmesi hedefleniyor.

Gartner’a göre yapay zeka (AI) yazılımlarının dünya genelinde yaratacağı gelir 2022’de 62,5 milyar dolara ulaşarak 2021’e göre yüzde 21,3 artacak. Daha fazla bilgi ve müşteri deneyimi sunabilmek için yapay zekanın ve öğrenen makinelerin (ML) imkanlarını bulut yerlisi uygulamalara dahil eden şirketlerin, ML modellerini ve akıllı uygulamaları geliştirebilmek ve üretim hattına daha çabuk gönderebilmek için daha çevik, esnek ve ölçeklenebilir platforma ihtiyacı oluyor. Bu temeli sunacak şekilde tasarlanan Red Hat OpenShift, bu güncellemelerle şirketlerin AI iş yüklerini sektörün öncü kurumsal Kubernetes platformuna eklemesini kolaylaştırıyor.

AI inovasyonunu kolaylaştırıyor

Şirketlerin iş yapma şeklini değiştiren yapay zeka altyapısını operasyonel hale getirmek karmaşık olabileceği gibi büyük zaman ve kaynak gerektirebiliyor. Bu süreci hızlandırmak için Red Hat OpenShift’in artık NVIDIA AI Enterprise 2.0 sertifikası bulunuyor ve ana akım NVIDIA sertifikalı sistemlerde çalışan uçtan uca, bulut yerlisi yapay zeka ve veri analizi yazılımlarıyla destekleniyor. Entegre platform NVIDIA’nın amiral gemisi AI yazılımı olan ve Red Hat OpenShift için optimize edilmiş NVIDIA AI Enterprise yazılımlarını sunuyor. Red Hat OpenShift üzerinde çalışan NVIDIA AI Enterprise ile veri bilimcileri ve geliştiriciler modelleri çok daha kısa sürede eğitebiliyor, onları uygulamaya dönüştürebiliyor ve gereken ölçekte hizmete sunabiliyor.

Kurumların artık Red Hat OpenShift’i NVIDIA Enterprise AI yazılımıyla NVIDIA sertifikalı sistemlerde ve ayrıca AI iş yükleri için kapsamlı, yüksek performanslı bilişim sistemi olan ve daha önce desteklenen NVIDIA DGX A100 sistemlerinde kullanma seçeneği bulunuyor. Böylece kurumlar veri mühendisliği, analitik, eğitim, yazılım geliştirme ve anlamlandırma aşamalarının bulunduğu MLOps yaşam döngüsünü birleşik, dağıtımı daha kolay bir yapay zeka altyapısında birleştirme ve hızlandırma olanağına sahip oluyor. Bunlara ek olarak Red Hat OpenShift’in entegre DevOps ve GitOps özellikleri MLOps’un kesintisiz ulaştırdığı yapay zekadan güç alan uygulamaları daha kısa sürede sunmasını sağlıyor.

Bu özellik, NVIDIA GPU’lar için planlanan ve Red Hat OpenShift Data Science ile sağlanan desteği tamamlıyor.

AI/ML iş yükleri için kapsamlı bir platform

Açık hibrit bulutta çalışan geniş bulut yerlisi iş yükleri yelpazesini desteklemek için platformu büyütmeye devam eden Red Hat OpenShift 4.10, şirketlerin AI/ML iş yüklerini daha da fazla ortamda çalıştırmasını sağlıyor. Desteklenen genel bulutların ve donanım mimarilerinin arttığı OpenShift’in en yeni sürümü sayesinde şirketler geliştirmeleri mümkün olan en kolay ve tutarlı bir şekilde yapabiliyor ve uygulamalarının çalışacağı yeri seçme esnekliğine sahip oluyor. AI/ML iş yüklerini hızlandırmak için tasarlanan yeni özellikler ve yetenekler arasında aşağıdakiler yer alıyor:

  • Azure Stack Hub’ın yanı sıra Alibaba Cloud ve IBM Cloud için teknoloji öngösterimi olarak erişilebilen yükleyici tarafından sağlanan altyapı (Installer provisioned infrastructure, IPI) desteği. Kullanıcılar artık OpenShift 4’ü tamamen otomatik, entegre ve tek tıkla yüklemek için IPI sürecini kullanabiliyor.
  • Red Hat OpenShift on Arm® işlemcilerini çalıştırmak. Arm desteği Amazon Web Services (AWS) için eksiksiz yığın otomasyonu IPI’sı ve önceden var olan altyapı üzerinde sanal olmayan donanım için kullanıcı tarafından sağlanan altyapı (UPI) olmak üzere iki şekilde sunuluyor. Bu sayede kullanıcılar Red Hat OpenShift on AWS’ten beklediği deneyimin aynısına en yeni Arm tabanlı yazılımların sağladığı destekle sahip olabiliyor.
  • Red Hat OpenShift artık NVIDIA LaunchPad’den erişilebiliyor. NVIDIA LaunchPad kurumsal BT ve AI profesyonellerinin NVIDIA ile hızlandırılmış sistemleri ve yazılımları deneyebilmesi için özel laboratuvarlara ücretsiz erişim sunuyor. Red Hat OpenShift’in LaunchPad’den erişilebilmesi sayesinde kurumlar da Red Hat ile NVIDIA AI Enterprise’ı kullanarak AI ve veri bilimi iş yükleri için kaynakları yapılandırma, optimize etme ve düzenleme konusunda uygulamalı laboratuvar deneyimine sahip olabiliyor.

Çeşitli ve modern iş yüklerini daha iyi gözlemleme imkanı ve uyumluluk özellikleri

Çeşitli ve modern iş yükleri için genellikle ekstra gözlem ve yönetim gerekiyor. Red Hat OpenShift 4.10, kullanıcıların düzenleyici standart uygulama programlarını desteklemesine yardımcı olmak için kümelerini uyumluluk açısından kontrol etmesine ve belirlenen sorunları gidermesine olanak tanıyan üç yeni uyumluluk operatörü içeriyor. Bu uyumluluk profilleri arasında aşağıdakiler yer alıyor:

  • Şirketlerin kredi kartı bilgilerini daha güvenli bir şekilde kullanmasına, saklamasına veya iletmesine yönelik güvenlik standartlarından oluşan Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı (PCI DSS).
  • Kuzey Amerika’nın toplu elektrik sisteminin operasyonlarındaki güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik gereksinimlerden oluşan Kuzey Amerika Elektrik Güvenilirlik Kurumu Kritik Altyapı Koruma (NAERC CIP).
  • Devlet kurumları arasında kontrollü ve sınıflandırılmamış bilgiler için bulut bilişim güvenliği standardı olan FedRAMP Orta etki düzeyleri.

Tüm bunlara ek olarak Red Hat OpenShift 4.10’da koruma alanında (sandbox) çalışan konteynerler için genel erişilebilirlik imkanı bulunuyor. Bu konteynerler, uygulamalarda katı güvenlik gereksinimleri olan iş yükleri için opsiyonel bir ek yalıtım katmanı sağlıyor. OpenShift’te bağlantısı kesilmiş veya fiziksel yalıtımlı ayarlarda yapılan iyileştirmeler de bağlantısı kesilmiş OpenShift kümelerini yükleme işlemini basitleştiriyor. Bu imkanlar OpenShift imajlarının kopyasını yönetme işlemlerini kolaylaştırıyor ve bu kopyaları bağlantılı bir küme gibi güncel tutuyor.

Erişilebilirlik

NVIDIA Enterprise AI 2.0 on Red Hat OpenShift ve Red Hat OpenShift 4.10, genel erişime açılmış durumda.

Red Hat Başkan Yardımcısı ve Platformlar İş Grubu Genel Müdürü Joe Fernandes, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Kurumlar stratejik kararlarını desteklemek ve rekabet avantajı elde etmek için akıllı ve AI/ML teknolojilerinden güç alan uygulamalara geçiş yapıyor. Bu noktada konteynerlerin ve Kubernetes’in de bu yeni uygulama yaşam döngüsünü hızlandırmada önemli rol oynadığını görüyoruz. Red Hat OpenShift ML modellerini eğitmek, test etmek ve hizmete sunmak için gereken esnekliğe, portatifliğe ve ölçeklenebilirliğe ek olarak veri bilimcileri ve yazılım geliştiricilerinin birlikte daha iyi çalışabilmesi için entegre DevOps özellikleri sunuyor. NVIDIA ile olan iş birliğimiz üzerinden müşterilerimizin çeşitli AI uygulamalarını hızlandırmasına ve bu uygulamaları kullanabilmesine yardımcı oluyoruz.”

Arm Altyapı İş Alanı Başkan Yardımcısı Eddie Ramirez, “AI’ın teknolojinin geleceğini belirleme potansiyeli bulunuyor ancak bunun için mümkün olan en iyi geliştirici deneyimini sunan daha çeşitli ve özel bilişim çözümleri gerekiyor. Red Hat, OpenShift’e Arm desteğini ekleyerek yazılım geliştiricilerin yapay zekayı işlerken kullanabileceği yeni ve ilgi çekici seçenekler sunuyor. Ayrıca hibrit bulut tabanlı ortamlarda yüksek performanslı ve düşük maliyetli Arm tabanlı işlemcilerin avantajlarından faydalanmalarına yardımcı oluyor” diyor.

NVIDIA Hızlandırılmış ve Sınır Bilişim Başkan Yardımcısı Justin Boitano ise “Kurumsal AI kullanan şirketlerin sayısı artıyor ve daha önce mümkün olmayan seviyelerde otomasyon ve verimlilik ile büyük bir dönüşüm yaşıyor. NVIDIA AI Enterprise’ın ise öncü kurumsal Kubernetes platformuyla en üst düzey AI yazılımı paketini sunmak için Red Hat OpenShift sertifikası bulunuyor” diyor.

Teknoloji Makaleleri