Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

İstanbul Bilişim Kongresi

18 Kasım 2015 @ 09:00 - 19 Kasım 2015 @ 16:30

1900 yılında dünya nüfusunun sadece % 13’ü şehirlerde yaşıyordu. 2050 yılına kadar bu sayı % 70’e varmış olacak. Her yıl dünyaya İstanbul’a eşdeğer 5 şehir ekleniyor. Diğer taraftan 2007 yılında dünya yeni bir dönemin eşiğinden geçti. Tarihte ilk kez insan nüfusunun çoğu şehirde yaşamaya başladı ve şehirleşme her geçen gün hızla artmaktadır. 2010 yılı verilerine göre 5 milyondan fazla nüfusa sahip 59 metropol var, bu rakam 2001’deki sayının % 50 daha fazlası demek.

Daha önce benzeri görülmemiş bu şehirleşme, özellikle dünyanın genişlemekte olan ülkeleri için ekonomik ve sosyal ilerlemenin bir simgesi olduğu kadar, dünyamızın altyapısı için de çok büyük bir yük oluşturuyor. Şehirleşme, yerel ve ulusal yönetimler için eğitim, kamu güvenliği, sağlık, enerji, su, telekominikasyon, gıda, trafik, bankacılık, ulaşım, inşaat gibi birçok alanda çözüm geliştirme ve meydana gelen sorunları çözmek için “akıllı sistemler” geliştirmelerini zorlu hale getiriyor.

Bilişim teknolojilerini tüm alanlarda kullanarak şehirlerde ortaya çıkan sorunları çözmek ve daha yaşanabilir kentler oluşturmak için şehirlerimizin “akıllı” dönüşümlere ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle akıllı bilişim teknolojileri, akıllı ürünler, yeni düşünce okulları, akıllı binalar, akıllı güvenlik, akıllı teşhis, akıllı kaynak, akıllı diyalog, akıllı para, akıllı altyapı, akıllı yollar geliştirerek hep birlikte akıllı bir dünya inşa etmeliyiz.

18 – 19 Kasım 2015 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirilecek “Akıllı Şehirler” temalı IX. İstanbul Bilişim Kongresi ’nde yerel yönetimler, kamu ve özel sektör yönetici ve çalışanların katılımıyla daha yaşanabilir şehirler için ürün ve projeler tartışılacak, kurumların deneyimleri paylaşılacaktır.

IX. İstanbul Bilişim Kongresi’ nde aşağıdaki konulara yer verilecektir.

  • Akıllı Şehirlerde Enerji Verimliliği Mümkün mü?
  • Yerel Yönetimlerde Birlikte Çalışabilirlik Çalıştayı,
  • Çevre ve Atık Yönetimi,
  • Akıllı Sağlık Hizmetleri,
  • Belediye Hizmetlerinde İnovatif Projeler
  • Akıllı Ulaşım Sistemleri.

Detaylar

Başlangıç:
18 Kasım 2015 @ 09:00
Bitiş:
19 Kasım 2015 @ 16:30
Etkinlik Kategori:
Etkinlik etiketleri:
Website:
http://istanbulbilisimkongresi.org.tr/

Organizatör

Türkiye Bilişim Derneği

Mekan

Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü
Cibali Mh. Kadir Has Caddesi, Cibali
İstanbul, Türkiye
+ Google Haritalar