Ana Sayfa Haberler EMC VirtuStream’i Satın Alıyor

EMC VirtuStream’i Satın Alıyor

emc_globaltechmagazineEMC, Virtustream’i satın almak için nihai anlaşma görüşmeleri yaptığını duyurdu. Görüşmeler tamamlandığında, Virtustream EMC’nin yeni yönetimli bulut hizmetleri iş birimini oluşturacak. Bu satın alma EMC’nin müşterilerinin tüm uygulamalarını bulut tabanlı BT ortamlarına taşımaya yardımcı olma stratejisinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Virtustream’in bünyesine katılmasıyla EMC, tüm uygulamaları, tüm iş yüklerini ve tüm bulut modellerini destekleyen sektörün en kapsamlı karma bulut portföyünü tamamlamış olacak.

Virtustream CEO’su Rodney Rogers doğrudan EMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Tucci’ye bağlı olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Joe Tucci, “Sektörün en hızlı büyüyen ve en önemli segmentinde Virtustream gibi olağanüstü bir şirketi satın alma EMC için kritik önem taşıyor. Virtustream, EMC’nin tüm karma bulut altyapıları ve hizmet ihtiyaçları için en kapsamlı kaynak haline gelmesini sağlayacak. Virtustream’in EMC Federation ailesine katılmasından dolayı çok mutluyuz. Oyunun kurallarını değiştirecek bir gelişme yaşandığını düşünüyoruz” dedi.

Dünyanın en hızlı büyüyen bulut yazılım ve hizmet şirketlerinden biri olan Virtustream, bulut ortamında kritik misyonlu kurumsal uygulamaları taşımak, yönetmek ve çalıştırmak konusunda SAP de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki birçok büyük işletmenin güvendiği bir şirket. Virtustream’in müşterileri arasında Coca-Cola Company, Domino Sugar, Heinz, Hess Corporation, Kawasaki, Lexmark, Scotts Miracle-Gro gibi dünyanın en büyük markaları yer alıyor. Ayrıca, dünyanın dört bir yanında bulut hizmet ve çözümlerini sunmak için Virtustream yazılımını kullanan hizmet sağlayıcı iş ortakları bulunuyor.

Virtustream’in ürün portföyü, müşterilere hem doğrudan hem de EMC’nin global iş ortakları aracılığıyla sunulacak

Virtustream’in bulut yazılımı ve Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) portföyü müşterilere doğrudan ve iş ortakları aracılığıyla sunulacak. EMC Federation’ın hizmet sağlayıcı iş ortakları  Virtustream’in xStream bulut yönetimi yazılım platformuna erişim hakkına sahip olacak ve kendi markalı hizmetlerini bu platform üzerinde uyarlayarak müşterilerine sunabilecek.

Şu an EMC, VMware vCloud Air gibi açık bulut hizmetlerine geçişe imkan tanıyan yerinde (işletme sistemleri içinde) özel bulut çözümü ‘Federation Kurumsal Karma Bulut Çözümü’nü sunuyor. Virtustream yerinde ya da işletme dışında yönetimli bulut yazılımı ve hizmetlerini EMC portföyüne katıyor. EMC bu yazılım ve hizmetleri Federation Kurumsal Karma Bulut çözümüne entegre etmeyi planlıyor.  EMC, Virtustream’i bünyesine katarak, işletmelerin tüm uygulama portföylerini bulut ortama taşımalarına olanak sağlayacak.

2009 senesinde Rodney Rogers ve şirketin başkanı ve CTO’su Kevin Reid tarafından kurulan Virtustream özellikle SAP S/4HANA gibi G/Ç’si yoğun, kritik misyonlu kurumsal uygulamalara odaklanarak uygulama yaşam döngüsü otomasyonu ve yönetimi konusunda çözüm ve hizmetler sunuyor. Virtustream’in xStream platformu VMWare vSphere ile sıkı bir entegrasyon içinde. Bu platform aynı zamanda yalnızca altyapı kullanılırlığı için değil, uygulama performansı ve işlem bekleme süresi için de hizmet seviye anlaşmaları (SLA) sunmak üzere tasarlandı.

Virtustream Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Rodney Rogers bu konuyla ilgili olarak, “Virtustream bulut ortamlarda kritik misyonlu kurumsal uygulamaları çalıştırma konusunda sektördeki liderliğini ve yenilikçi statüsünü sağlamlaştırdı. EMC Federation’a katılmaktan gurur duyuyoruz. EMC Federation çatısı altında biraraya gelecek olan becerilerimiz, ürün ve hizmetlerimiz kurumsal sistemler için kayıt platformu sunma vizyonumuzu daha hızlı hayata geçirmemize olanak sağlayacak ve bu şekilde müşterilerimizin bulut bilişim ihtiyaçlarının tamamına yanıt verebileceğiz.” dedi.

Virtustream Öncü Analiz Firmaları Tarafından da Tanınıyor

Virtustream’in üst sınıf bulut sağlayıcısı konumuna hızla yükselişi Forrester analiz şirketinin sıralamasında da açıkça görülüyor. Virtustream sıralamada Barındırılan Özel Bulut Çözümleri pazarının iki lider şirketinden biri oldu. Bir diğer önemli analiz şirketi Gartner da Hizmet Olarak Bulut Altyapısı için Gartner Magic Quadrant Sıralamasında Virtustream’i dünyada hizmet olarak açık bulut altyapısı sunan birkaç bağımsız şirketten biri olarak listeledi.

Virtustream ayrıca kapsamlı bir dizi savunma güvenliği ve yönetişim çözümünü de birleştiriyor. Pazarı yönlendiren bu özelliği Virtustream’in Gartner’ın “Hizmet Olarak Açık Bulut Altyapısının Kritik Önem Taşıyan Özellikleri” başlıklı güvenlik ve uyumluluk alanında hazırladığı raporda en üst sırada yer almasında rol oynadı. Virtustream müşterilerine yerinde (işletme içi sistemlerde) kullanıma yönelik yazılım sunuyor, hizmet sağlayıcı olarak yazılımların sistemlere konuşlandırılmasını sağlıyor.

Anlaşmanın Şartları

Tamamı nakit olarak gerçekleşecek satın alma anlaşmasının 2015’in 3. çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. 1.2 milyar USD değerinde bu satın alma hem EMC hem de Virtustream’in yönetim kurulları ile hissedarlar tarafından onaylandı. Anlaşmanın EMC’nin 2015 finansal sonuçları üzerinde maddi bir etkisinin olması beklenmiyor. Ek gelir ve hisse başına kazançta artışların 2016 senesinden itibaren görülmesi bekleniyor.

David Goulden, EMC Bilgi Altyapısı, CEO’su

“BT kuruluşları ve departmanları modern ve hızla değişen iş dünyasının taleplerine ayak uydurmak için hem özel hem de açık buluttan faydalanmalı. EMC Federation Enterprise Hybrid Cloud Solution (Kurumsal Karma Bulut Çözümü) işletmelerin her iki bulut modelinin en iyi özelliklerine sahip karma bir bulutu hızlı bir şekilde sistemlerine konuşlandırmalarına olanak sağlıyor. Bugünkü satın alma haberi resmi tamamlıyor; işletmelerin en çok istediği şey olan ‘tüm karma bulut ihtiyaçları için tek bir çözüm’ deneyimini sunuyor.”

Pat Gelsinger, VMware CEO’su

“Bu satın alma, müşterilerimiz, VMWare ve EMC Federation için çok iyi bir haber. Virtustream’in katılmasıyla, müşterilerimize özel, yönetimli ve açık bulut çözümlerini içeren kapsamlı karma bulut çözümleri sunabileceğiz.Virtustream müşterilerimizin bulut ortama geçiş süreçlerine yardımcı olmak için sunduğumuz VMWare vCloud Air çözümümüzü tamamlıyor ve daha fazla değer sunmamıza yardımcı oluyor.”