Bu hafta gündemdekiler

İlgili İçerikler

Dünyanın İlk 4K Sistem Kamerası Sony HDC-4300

sony_globaltechmagazineSony’nin yeni nesil HDC kamera teknolojisi serisi, canlı etkinlik yayınları sırasında tüm hareketleri doğru bir şekilde göstermek için alan derinliğini korurken mevcut HD 2/3 inç sistemlerinde kullanılan, yüksek büyütme sağlayan geniş zoom serisi lenslerin kullanılabilmesini sağlıyor.

Yeni HDC-4300, üç 2/3 inç 4K görüntü sensörünün kullanıldığı ilk kamera¹. Sony’nin sektör lideri HDC-2000 serisi kameralarıyla aynı B4 yuvalı lensleri ve aynı kontrol yüzeylerini destekliyor. Mevcut HDLA-1500 serisi, kontrol ve gölgelendirme sistemleri, vizörler ve ana kurulum birimlerinin tümü HD ve 4K sistemleri arasında dönüşümlü olarak kullanılabiliyor. Yönetmenler ve operatörler bildikleri kamera teknolojisini kullanırken kamera açıları, yakınlaştırma aralıkları ve iris ayarlarını kapsayan canlı etkinlik yaklaşımlarını koruyabiliyorlar.

Sony Europe Stratejik Pazarlama Müdürü Norbert Paquet, “Bu kamera, içerik üreticilerinin hemen aşina oldukları ve rahat hissettikleri bir iş akışı ve 4K özellikleri sunuyor. HDC Serisini, müşterilerimizin birçok uygulamada yatırım getirilerini en üst düzeye çıkarmaları için esnek bir platform olarak geliştirdik. HDC-4300, günlük HD uygulamaları için çoklu format çekim, hafta sonu spor çekimleri için 400 kare saniyeye kadar çekim ve geleceğe yönelik 4K çekim imkânı sunuyor.” diyor.

Yeni HDC-4300, standart olarak sunulan 2 veya 3 kat Süper Ağır Çekim ve 8 kata kadar daha yüksek hız ile yüksek kaliteli yeniden oynatmalar ve özel program efektleri oluşturmak için 4K/HD kullanım olanağı sunuyor.

Kamera, yeni bir prizmada üç 4K sensörü elde etmek üzere ultra yüksek hassasiyetli hizalama teknolojisinden yararlanıyor. Bu, gelecekteki 4K hizmetlerinde gösterilen geleceğe dönük uzmanlığa veya post prodüksiyon seçeneklerine yönelik yeni nesil ITU-R BT.2020 yayın standardının genişletilmiş renk alanının günümüz prodüksiyonlarında kullanılabilmesini sağlıyor.

Doğrudan takılabilen B4 HD lensler

Standart geniş formatlı B4 yuvalı lensler HDC‑4300’e doğrudan takılabiliyor. Böylelikle yayıncılar, canlı spor yayınlarında ihtiyaç duydukları esnekliğe kavuşuyor. Geleneksel HD lensle çalışma stillerini korurken 4K özelliklerini kullanabiliyorlar.

SZC-4001 Yazılımı

Sony’nin opsiyonel SZC-4001 yazılım lisansı, yayıncıların 4K özelliklerinden yararlanabilmesini sağlıyor. Bu yazılım haftalık, aylık ya da daha fazla esneklik için kalıcı olarak edinilebiliyor.

HD Çözünürlükte Süper Ağır Çekim (8 kata kadar)

Ayrı satılan SZC-4002 yazılım lisansı, sistemin hem 479,52/400 fps’ye kadar hem 59,94/50, 119,88/100 ve 179,82/150 fps kare hızlarında full HD (1920 x 1080) çekim yapabilmesini sağlıyor. Kullanıcılar bu yüksek kare hızına sahip çekimleri Sony’nin PWS-4400 çoklu bağlantı noktalı 4K/HD sunucusuna kaydedebiliyorlar. Bu yazılım haftalık, aylık ya da daha fazla esneklik için kalıcı olarak edinilebiliyor.

HD/4K Canlı Spor Prodüksiyonları

HDC-4300, mevcut 4K canlı yayın sistemlerindeki yapılandırmaları olduğu gibi kabul ediyor. BPU-4000 baseband işlemci birimi, SMPTE fiber aracılığıyla kamera sinyallerini alıyor ve bir HDCU-2000 veya 2500 kamera kontrol birimine bağlanıyor. Böylece, güç, tam interkom, uyarı sinyali ve geri dönüş özellikleri sunuyor.

Kullanıcılar HDC-4300 tabanlı bir sistemi mevcut HDC Serisi kamera sistemine sorunsuzca ekleyebiliyorlar. HDC Serisi kameralardan ve yeni kamera sisteminden alınan HD sinyaller renk ölçümüne uyacak şekilde ayarlanabiliyor. MVS-8000X temelli, gerçek zamanlı 4K sinyal işleme özelliği sunan bir çoklu format resim masası, PWS-4400 çoklu bağlantı noktalı 4K/HD sunucu ve Sony’nin yeni BVM-X300 4K OLED veya PMW-X300 4K LCD monitörleri gibi diğer 4K ürünlerinin eklenmesi ile uçtan uca 4K canlı prodüksiyon çözümü elde ediliyor.

HDC-4300’ün ek özellikleri:

· HD ”cut-out”lar: Seçilebilir yakınlaştırma ve perspektif modu (SZC-2001 yazılım lisansı gereklidir) dahil 4K görüntüden gerçek zamanlı iki full HD görüntü kesilebiliyor

· HDC Serisi kameralardaki görüntü ayarlama işlevlerinin birçoğu HDC-4300 sistemi tarafından destekleniyor

· Dinamik odak (4K odak yardımı işlevi): Kolay odaklanma için 4K modunda bir işaretleyiciyle vizörde bir odak noktası görüntülenebiliyor

· Otomatik lens anormallik dengeleme 2 (ALAC2) işlevi

· Renk üretimi ayarlama işlevleri

o Gama tablosu seçimi

o Kullanıcı gama işlevi

o Doğal cilt tonu ayrıntısı işlevi

o Dirsek doygunluğu işlevi

o Koyu renk doygunluğu işlevi

HDC-4300 4K/HD canlı kamera sisteminin 2015 yazında piyasaya sunulması planlanıyor.

Teknoloji Makaleleri