Ana Sayfa Haberler Sony Profesyonel Görüntüleme Deneyimini Cyber-shot RX Serisine Taşıyor

Sony Profesyonel Görüntüleme Deneyimini Cyber-shot RX Serisine Taşıyor

RX100M4_RightSony’nin yeni kompakt RX100 IV ve yüksek zumlu RX10 II model fotoğraf makineleri, DRAM bellek çipi, 40x süper slow motion çekim, 4K video çekim, yüksek hızlı bozulmayı önleyici deklanşörü ve çok daha fazla özelliğiyle kullanıcılarına profesyonel görüntüleme deneyimi yaşatıyor.

Sony, Cyber-shot fotoğraf makinelerinin en gelişmiş ve çok yönlü modelleri olan kompakt RX100 IV (model DSC-RX100M4) ve yüksek zumlu RX10 II’nin (model DSC-RX10M2) piyasaya çıkışını duyurdu.

Her iki yeni modelde de dünyanın gelişmiş sinyal işleme yeteneği ve bağlı DRAM bellek çipine sahip ilk 1.0 tip Exmor RS CMOS sensörü bulunuyor. Görüntü verisinin 5 kattan da daha hızlı okunmasını sağlamak üzere birlikte çalışan yüksek hızlı sinyal işleme ve DRAM bellek çipi, bundan önce sadece az sayıda seçkin profesyonel düzey video kameralarda bulunan çok çeşitli dikkat çekici özelliğin kaynağı. Bu etkileyici özellikler arasında, 1000fps’ye kadar 40x süper slow motion çekim video kayıt maksimum 1/32000 saniye hızında ultra hızlı Bozulmayı Önleyici Deklanşör, yüksek çözünürlüklü 4K video çekim[v] ve daha da fazlası yer alıyor.

 

40 kata kadar süper slow motion çekim

Sony kompakt fotoğraf makinelerinde bir ilk olarak, yeni RX100 IV ve RX10 II standart hıza göre 40 kata kadar daha yavaş süper ağır çekim kayıt yapma imkânı sunarak kullanıcıların hızlıca geçip giden aksiyon anlarını, inanılmaz detay, çözünürlük ve netlik ile yakalamaları ve yeniden oynatmalarına imkân veriyor. Çekim öncesinde, kullanıcı hareket eden kişi veya nesnenin hızına uyacak şekilde kaydı optimize etmek için, video kayıt düğmesini basıldıktan sonra kaydı başlatan ‘başlatma tetiği’ veya düğmeye basılana kadar kayıt yapan ‘bitirme tetiği’ olarak kullanma opsiyonu ile, 1000fps, 500fps ve 250fps kare hızları ve 50p ve 25p oynatma formatları arasından istediklerini seçebiliyorlar. ‘Bitirme tetiği’ modu, kaydın video düğmesine basılmadan 2 ila 4 saniye önce başlamasına izin vererek fotoğrafçının o belirleyici anı çok daha yüksek tutarlılık ve hassasiyet ile kaydetmesini sağlıyor. 2000fps ve 25p olarak çekilen iki saniyelik video görüntüsünün oynatılması yaklaşık 80 saniye sürüyor.

Yüksek hızlı deklanşör, yüksek hızlı çekim

Bağlı bir DRAM çipine sahip 1.0 tip Exmor RS CMOS sensörün etkileyici hız ve gücü, yeni RX100 IV ve RX10 II’nin hızlı hareket eden nesneleri çekerken son derece yüksek bir performans göstermesine imkân veriyor. Özellikle, hızlı işlem yeteneği, uzun bir süre boyunca RX100 IV’de 16 fps’ye ve RX10 II’de 14 fps’ye kadar sürekli hızlar elde edilmesi ile sonuçlanıyor.

Ayrıca, yeni fotoğraf makinelerinin EV19’a varan parlaklık düzeylerinde sonuna kadar açık bir diyafram açıklığı ile keskin, billur gibi net fotoğrafları görüntü sensörünün ultra hızlı dışa okuması da yüksek hızlı Bozulmayı Önleyici Deklanşörden (maksimum saniyenin 1/32000’i hızında) kaynaklanıyor. Aynı zamanda, hızlı hareket eden nesne ve kişileri çekerken yaygın olarak görülen “jöle efekti”ni de minimize ediyor. Bu, fotoğrafçı ve video grafikerlerin en zorlu ve parlak aydınlatma koşulları altında nesnelere net şekilde odaklanmış, bulanık arka planlara sahip harika içerikler elde etmesine imkân veriyor.

Yüksek hassasiyete sahip doğrudan 4K video kaydı

Yeni RX100 IV ve RX10 II modelleri, 4K (QFHD 3840×2160) video kaydının avantajlarını sunan ilk Cyber-shot fotoğraf makineleri olma özelliğini taşıyorv. Fotoğraf makineleri, 4K videonun tüm ince detaylarının asgari düzeyde hare ve ‘tırtık’ ile kaydedilebilmesi için gruplamasız tam piksel okumadan yararlanıyor. Bu yüksek kaliteli sonuçlar, 4K kayıt sırasında 100 Mbps’lik yüksek veri hızı ve tam HD çekim sırasında 50 Mbps ile kayıt yapan XAVC S codec’inin kullanılmasıyla elde ediliyorv.

4K çekim kapasitesi, her iki fotoğraf makinesinde de hafif şekilde farklılık gösteriyor, zira daha profesyonel tasarımlı RX10 II daha uzun süreler boyunca 4K video çekerken (Avrupa’da 29 dakikaya kadar), daha rahat, bütçe dostu RX100 IV ise 4K videoları tek seferde 5 dakikaya varan uzunluklarda çekebiliyor. Yeni fotoğraf makinelerinin her birinin üzerindeki profesyonel nitelikteki video özellikleri arasında da, Picture Profile,

S-Log2/S-Gamut ve diğerleri bulunuyor.    

Her iki fotoğraf makinesinde bulunan gelişmiş çift video kayıt fonksiyonelliği, fotoğrafçıların sadece deklanşöre basarak 11 farklı kompozisyon modelinden herhangi birinde 4K video kayıt esnasında 16.8 MP fotoğraflar çekmesine imkân veriyor.

Çok yönlü tasarım, yüksek hızlı AF

RX100 ailesinin kompakt, cep boyutlarındaki tasarımını koruyan yeni RX100 IV’de bir ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-70mm (35mm eşdeğeri) F1.8-F2.8 objektif bulunurken RX10 ile aynı gövde tasarımını koruyan yeni RX10 II ise bir ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-200mm (35mm eşdeğeri) F2.8 objektife sahip.

Yaklaşık 2,35 milyon noktalık çözünürlüğe sahip yeni yüksek kontrastlı XGA OLED Tru-Finder™ fotoğraf makinelerinin her biri gerçek yaşamı aratmayan görüntü ön izleme ve oynatma fonksiyonelliğini güvence altına alıyor. RX100 IV, geçen yıl piyasaya sürülen RX100 III modelinin sahip olduğu kullanışlı ZEISS® T kaplamalı geri çekilebilir EVF’yi koruyor.

Her iki yeni modelde de, hareket eden kişi veya nesnenin yüksek hızlı, yüksek hassasiyetteki kontrast belirlemesini 0.09 saniyeye[viii] kadar inen hızlarda sağlayan güncellenmiş bir Hızlı Akıllı AF sistemi bulunuyor. Sony’nin tescilli AF algoritması, deklanşöre sadece hafifçe basarak makinelerin önceki modellere kıyasla çok daha etkili bir hızda nesneyi tanıyarak üzerine kilitlenmesini sağlıyor. Aynı zamanda Wi-Fi® ve NFC™ uyumlu olan yeni fotoğraf makineleri Sony’nin giderek genişleyen PlayMemories Camera Applications yelpazesine de erişebiliyorlar.

Estetik olarak, yeni modellerin her ikisi de her fotoğrafçının tarzına uygun çok sayıda kişiselleştirilebilir kontrol ve düğmeye sahip. RX10 II toza ve neme karşı dayanıklılık da ekliyor.

Dahası, yeni LCS-RXG model, şık yumuşak taşıma çantası da piyasaya sürüldü. Kaliteli doğal deriden üretilen ve kahverengi ve siyah renklerde temin edilebilen çanta, aralarında yeni RX100 IV modelinin de yer aldığı tüm RX100 serisi fotoğraf makinelerinin şık tasarımını ideal bir biçimde tamamlıyor.

RX100 IV 2015’in Temmuz ayında, RX10 II ise 2015’in Ağustos ayında piyasaya sürülecek.