Ana Sayfa Haberler Red Hat’dan Genel Bulut İçin Sanallaştırma Uygulama Platformu

Red Hat’dan Genel Bulut İçin Sanallaştırma Uygulama Platformu

red hat globaltechmagazineDünyanın, açık kaynak çözümleri lideri Red Hat, kurumsal BT ve geliştiriciler için “OpenShift Dedicated” yeni bulut tabanlı servisini duyurdu. Red Hat’in desteklediği OpenShift Dedicated, aynı zamanda Docker platform sanallaştırması ve Kubernetes koordinasyon teknolojileri ile kısa bir süre önce duyurulan OpenShift Enterprise 3.1 ve üzerine entegre edilen OpenShift Online ile bireysel geliştiricilere kendi uygulamalarını, paylaşılan bir genel bulut içerisinde inşa edebilme ve barındırabilme imkanlarını sağlıyor.

IDC’nin, yakın tarihli Bilgi ve İletişim Teknolojileri endüstrisi pazar raporuna göre, Red Hat, bulut uygulama platformu alanında ana oyuncu konumuna yükseldi. Red Hat’in, OpenShift Online uygulama platformu piyasaya sunulduğu 2011 yılının kasım ayından bu yana kayda değer bir artış sağladı. Red Hat’in, OpenShift Dedicated hizmeti, “platform olarak hizmet” modeli ve üç farklı tüketim seçeneğiyle kullanıcılara sunuluyor.

.OpenShift Enterprise çözümü, tercih ettikleri donanımlar veya sertifikalı bulut hizmet sağlayıcıları aracılığıyla veri tabanlarını görevlendirmek ve yönetmek isteyen kuruluşlar için tasarlandı;

.OpenShift Online, OpenShift platformuna genel bulut hizmeti olarak erişmek isteyen bireysel geliştiriciler ile kurum çalışanlarına, Amazon Web Hizmetleri üzerinde barındırılan çoklu uygulama ortamlarını kullanarak talebe bağlı tüketim imkanı sağlar; ve

.OpenShift Dedicated, Red Hat’in Amazon Web Hizmetleri üzerinde işleyen, OpenShift yapılarını kullanmak isteyen kurumsal BT organizasyonları için en yeni çözümüdür.

Çözüm, uygulama süreçlerini korumak ve konumlandırmak adına bu uygulamalar üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak isteyen, ancak idari ve operasyonel yönetim görevlerini sonuçlandıramayan bireysel kullanıcılara hitap ediyor. Red Hat, diğer genel bulut çözümlerinden farklı olarak endüstriye öncülük eden yönetim desteği sunarak müşterilerinin değerli zaman ve kaynaklarını çok daha verimli kullanabilmelerini sağlıyor.

OpenShift Dedicated başlangıç seviyesi çözümü, 100GB SSD tabanlı sürekli depolama, 48TB ağ performansı ve 9 bağlantı noktasıyla sanallaştırma imkanı sağlar. Yönetim ve güvenlik kontrolleri, her kullanıcının bulut ağına, VPN ve Amazon Özel Sanal Bulut fonksiyonlarına daha emniyetli erişebilmek için gerekli kişiselleştirmeleri yapma olanağını verir. Kullanıcılar, OpenShift Dedicated ve sanallaştırma-optimizasyon hizmetlerine ve Openshift platformunda konuşlandırılmış uygulamaların entegrasyon ve iş süreç yetkinliklerine Red Hat JBoss ile erişim sağlayabiliyor.

Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin konu hakkında görüşlerini şöyle özetliyor: “OpenShift portföyündeki ürün ve hizmet seçeneklerimizi genişletmekten memnuniyet duyuyoruz. Sunduğumuz yeni desteği, genel bulutta OpenShift platformunu ve açık kaynak platformunun sağladığı yetkinlikleri değerlendirerek, bulut bilişimden daha fazlasını isteyen kullanıcılarımıza ulaştırıyoruz. Yeni OpenShift Dedicated kullanıcıları da katman yazılımlarından sanallaştırma fonksiyonlarına kadar Red Hat’in desteğini fark edecekler. OpenShift Enterprise, şimdi genel bulut optimizasyonu ile beklentilere cevap veriyor.”

OpenShift Dedicated, bugün Red Hat müşterileri için dünya genelinde, Amazon Web Hizmetlerine barındırma servisi sağlanan tüm bölgelerde kullanılabilir durumdadır. Diğer genel bulut seçeneklerine yönelik desteğin ileride sunulması bekleniyor.