Ana Sayfa Haberler Proline Ventures’tan Connect-ION’a 180.000 TL yatırım

Proline Ventures’tan Connect-ION’a 180.000 TL yatırım

proline ventures globaltechmagazineŞu an dünyada otonom araç teknolojisine sahip olmayan yaklaşık bir milyar aracı otonom araca dönüştürme amacı ile yola çıkan Connect-ION, Proline Ventures’tan aldığı destekle otonom araç dünyasında taşları yerinden oynatmaya hazırlanıyor. 

Akıllı şehirler alanında teknoloji üreten startuplara yatırım yapmak üzere kurulan “girişim platformu” Proline Ventures, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İTÜ Çekirdek’te iki girişime toplam 150.000 TL yatırım kararı alarak ekosisteme hızlı bir giriş yapan Proline Ventures, bu kez otonom araçlar, insansız hava araçları ve robotik alanında ileri teknolojili ürünler geliştirebilmek için kurulmuş Connect-ION’a yatırım kararı aldı. Connect-ION; bu üç alan içerisinden öncelikli olarak ilk fazda tüm araçları sürücüsüz araca dönüştürebilecek teknolojiler geliştirmeyi odağına almış durumda. Sakarya Üniversitesi Girişim Atölyesi ön kuluçka programında yer alan Connect-ION’a Proline Ventures’ın yaptığı yatırım ise 180.000 TL oldu.

Connect-ION şu an dünyada otonom araç teknolojisine sahip olmayan yaklaşık bir milyar aracı otonom araca dönüştürme amacı ile yola çıkan bir girişim olarak dikkat çekiyor. Her taşıt için uygulanabilecek olan bu model ile sürücüler birçok fayda elde edebiliyor. Bu planın ilk ürünü ise “kullanım asistanı” isimli bir cihaz ve uygulamadan oluşuyor. Sürücülerin yaşamını kolaylaştıran asistan, zaman kayıplarının yanında ekonomik kayıpları da önlüyor. Bu doğrultuda araç içi çalışan bir cihaz ve bu cihazı akıllı telefon üzerinden rahatlıkla yönetmeyi mümkün kılan bir uygulama tasarlanıyor. Connect-ION’un otonom araç yolculuğunda varmak istediği son hedef ise “tam otonomlaştırma kiti”ni pazara sunabilmek. Bu kit yardımıyla otonom olmayan araç sahiplerinin mevcut araç yatırımlarını çöpe atmadan, kolay bir montaj işlemi sonrasında otonom bir araç sahibi olabilmeleri amaçlanıyor.

“Connect-ION, otonom araç dünyasında dengeleri değiştirebilecek yetenekte ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Proline Ventures Müdürü Hakan Metin Akgün, “Otonom araçlar; trafik kazalarının azaltılması, hava kirliliğinin ve trafik sıkışıklığının düşürülmesi gibi şehircilik uygulamalarında birçok faydayı beraberinde getirebiliyor. Bu yönüyle baktığımızda trafikteki araçların ne kadarı otonom olursa kentsel sorunların da o derece azalacağını öngörebiliriz. Connect-ION’un geliştirmeyi planladığı çözümlerin otonom araç dünyasında dengeleri değiştirebilecek yetenekte olduğuna inanıyoruz. Kendilerine yaptığımız maddi yatırımın yanında mentorluk, koçluk, danışmanlık, eğitim ve iş ağı geliştirme destekleri de vereceğiz. Birlikte güzel işlere imza atabileceğimize dair büyük bir inanç taşıyoruz.” dedi.

“Proline Ventures’ın desteği bizleri hedeflerimize çok daha hızlı taşıyacak”

Connect-ION Kurucusu M. Talha Çuhadaroğlu ise açıklamasında, “Proline Ventures’tan aldığımız destek ile öncelikle ürün ailemizi stratejik ve vizyoner bir temele oturtmaya, bu temelden hareketle de dünya şirketlerinin uyguladığı ürün yönetimi metodolojilerini uygulayarak ihtiyaç duyulan ürünleri piyasa çıkartabilmeyi amaçlıyoruz. Aşama aşama ortaya çıkmasını tasarladığımız ürün ailesinin ilk ürünü için altyapı kurulumunu çok yakın bir zamanda başlatmayı planlıyoruz. Ürünün en önemli özelliği kullanıcı dostu olması, bu sebeple tasarım aşamasında titizlikle hareket ediyoruz. İlk kilometre taşı diyebileceğimiz ürünümüzün müşteri sorununu çözen prototipini yaptık. Ürünümüz ile ilgili daha detaylı bilgileri önümüzdeki günlerde açıklamayı planlıyoruz. Proline Ventures’ın desteği bizleri hedeflerimize çok daha hızlı taşıyacaktır.” şeklinde konuştu.

“Proline Ventures önümüzdeki günlerde adından çok daha fazla söz ettirecek”

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin ise açıklamasında şunları söyledi: “Yatırım dünyasına oldukça hızlı bir giriş yapan Proline Ventures’ın üniversitemizden çıkan Connect-ION’a yatırım kararı almış olmasından mutluluk duyuyoruz. Connect-ION gibi girişimlerin hizmet sunmayı amaçladıkları sektörler çok özel sektörler. Bu nedenle bu teknolojilere yatırım yapan yatırımcılar maalesef oldukça az. SmartMix yatırım modeli ile farklılaşan ve ‘Akıllı Şehirler’ teknolojilerine yatırım yapmak için kurulmuş olan Türkiye’nin ilk ve tek girişim platformu Proline Ventures’ın önümüzdeki günlerde adından çok daha fazla söz ettireceğine inanıyoruz.”