Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

SAP SE, 2018 birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

sap-globaltechmagazineKurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, 2018’in birinci çeyreğine dair finansal sonuçlarını açıkladı.

Callidus’un satın alımı ve güçlü operasyonel ivme ile 2018 öngörülerini yükselten SAP, IFRS dışı bulut aboneliklerinin ve destek gelirinin sabit kurlarla 4,95 milyar Euro – 5,15 milyar Euro aralığında olmasını bekliyor. IFRS dışı bulut ve yazılım gelirlerinin ise sabit kurlarla 20,85 milyar Euro – 21,25 milyar Euro aralığında olması bekleniyor.

SAP SE CEO’su Bill McDermott, 2018 birinci çeyrek sonuçlarına ilişkin şöyle konuştu; “SAP; buluttaki hızlı büyümesi, güçlü yazılım satışları ve faaliyet gelirindeki genişleme ile ivme kazanmayı sürdürüyor. Bir kez daha gördük ki en zorlu karşılaştırmalarda bile S/4HANA şirketimize büyük pazar payları kazandırmaya devam etti.  Öngörülebilir gelirlerin giderek artmasıyla, beklentilerimizin çok ötesinde olan kârlılığımız, hissedarlarımızın şirketimize daha da büyük bir güven duymasını sağlıyor. SAP, bu güçlü konumu sayesinde CRM gibi pazarlarda her zamankinden daha cesaretli olacak.”

SAP SE CFO’su Luka Mucic ise, “Birinci çeyrekte özellikle iki konu beni çok gururlandırdı: Önceki yılın aynı dönemindeki güçlü konumumuza rağmen yıllık öngörümüzün bile üzerinde bulut ve yazılım büyümesi sağladık. Buna ek olarak, çalışanlarımıza ve portföyümüze yatırım yapmaya devam ederek, faaliyet kârlılığımızı da artırdık. Bu 2018 ve sonrası için bana büyük bir güven veriyor.” diye konuştu.

2018’in Birinci Çeyreğinde Öne Çıkan Finansal Sonuçlar

Yeni bulut kontrat satışları ilk çeyrekte %14 (sabit kurlarla %25) arttı ve 245 milyon Euro’ya ulaştı. Bulut abonelikleri ve destek gelirleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %18 artarak 1,07 milyar Euro’ya (IFRS) ulaştı ve sabit kurlarla  %31 (IFRS dışı) artış kaydedildi. Yazılım gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %10 azalarak 625 milyon Euro (IFRS) oldu ve sabit kurlarla %2 (IFRS dışı) düştü. Yeni bulut ve yazılım lisans kontrat satışları birinci çeyrekte geçen yıla oranla sabit kurlarla %10 arttı. Bulut ve yazılım gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1 artışla 4,35 milyar Euro’ya (IFRS) ulaştı ve sabit kurlarla %9 (IFRS dışı) arttı. Toplam gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla sabit kalarak 5,26 milyar Euro (IFRS) olarak gerçekleşti ve sabit kurlarla ise %9 yükseldi (IFRS dışı).

SAP’nin hızla genişleyen bulut iş kolu ve destek gelirlerindeki güçlü büyüme, daha öngörülebilir gelirlerin payını artırmaya devam etti. Bulut aboneliklerinin & destek gelirlerinin ve yazılım destek gelirlerinin tamamı ilk çeyrekte toplam gelir içindeki payını %2 artırarak %71’e ulaştı ve ilk defa %70’i aştı.

Birinci çeyrek faaliyet kârı yıldan yıla %52 artışla 1,03 milyar Euro olurken (IFRS), sabit kurlarla %14 (IFRS dışı) artış gerçekleşti. Ocak 2018’de duyurulduğu gibi, şirket 2018’de IFRS 15’i benimsemesi ile gelirlerinde ve kârlılığında pozitif bir etki bekliyor. Birinci çeyrekte bu durumun SAP’nin faaliyet kârı üzerindeki pozitif etkisi 44 milyon Euro civarında gerçekleşti. Hisse başı kazanç %37 artarak 0,59 Euro (IFRS) ve %1 düşerek 0,73 Euro (IFRS dışı) oldu.

Birinci çeyrek için faaliyetlerden elde edilen nakit akışı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %10 düşerek 2,58 milyar Euro oldu. Serbest nakit akışı yıldan yıla %17 azalarak 2,15 milyar Euro’ya geriledi. Serbest nakit akışındaki azalmanın temel nedeni, yüksek vergi ödemeleri ve kur dalgalanmalarıyla birlikte önceki yıla kıyasla yatırım harcamalarındaki artış oldu. Birinci çeyreğin sonu itibarıyla net likidite bir önceki yıla kıyasla 1 milyar Euro iyileşme göstererek 546 milyon Euro oldu.

SAP S/4HANA

SAP’nin yeni nesil ERP S/4HANA çözümü, Akıllı İşletmeler’in tam merkezinde yer alıyor. S/4HANA ile müşteriler IT (Bilişim Teknolojileri) ortamlarını bütünüyle sadeleştiriyor, gerçek zamanlı veriyi aksiyona dönüştürüyor ve her sektörde dijital ekonomiye uygun yeni iş modelleri geliştirebiliyorlar. S/4HANA Cloud, hız ve uygulamaya kolaylığı sağlıyor. S/4HANA Cloud, endüstri analizi şirketi IDC tarafından şu üç bulut çözümü kategorisinde lider olarak konumlandırılıyor: Orta ölçekli pazarlar için ERP, büyük ölçekli şirketler için ERP ve Finans & Muhasebe.

Geçen yılın aynı dönemine oranla %43 artarak SAP S/4HANA’nın daha da fazla tercih edilmesi ile müşteri sayısı 8,300’ü aştı. Şirket birinci çeyrekte yaklaşık 400 müşteri kazandı ve bunların %40’ından fazlası yeni SAP müşterileri oldu. S/4HANA bu çeyrekte Swiss Post gibi dünya lideri global şirketler tarafından tercih edilmeye devam etti. Gittikçe artan sayıda müşteri S/4HANA’yı bulutta da kullanıyor. MacMahon Holdings ve Detecon International GmbH birinci çeyrekte S/4HANA Cloud çözümünü tercih eden şirketler arasında yer aldı.

Müşteri Deneyimi

SAP’nin yeni nesil müşteri deneyimi çözümleri, hem B2C hem de B2B olmak üzere geniş bir yelpazedeki pek çok endüstriye hizmet veriyor. Bu çözümler şirketlerin pazarlamadan satışa ve servise kadar her noktada müşteri yönetimi süreçlerini kusursuz ve gerçek zamanlı olarak yürütebilmelerini sağlıyor. Şirketler, ister sosyal ağlar isterse perakende ya da e-ticaret olsun, müşterilerini bütünsel bir bakış açısı ile tek noktadan takip edebiliyorlar. Veri gizliliğine ilişkin kaygıların arttığı bir dönemde, SAP müşteri bilgisi ve erişim yönetiminde pazar lideri bir çözüm olan Gigya’yı da müşterilerine sunuyor. Gigya yazılımı, müşteri profillerini, tercihlerini ve onaylarını yönetirken, müşteriler verileri üzerinde her daim kontrol sahibi olacak. 5 Nisan 2018’de SAP, Callidus Software Inc (CallidusCloud®) şirketinin satın alma sürecini de tamamladı. SAP, müşteri deneyimi çözümleri ve S/4HANA’nın operasyonel yetenekleri ile CallidusCloud’un sınıfının en iyisi Satış Performansı Yönetimi (Sales Performance Management) ve Konfigürasyon-Fiyat-Teklif (Configure-Price-Quote) çözümlerini bir araya getirerek; eksiksiz, uçtan uca ve tamamen bulut tabanlı “Nakde Dönüştürme” (Lead-to-Cash) çözümü sunacak. Böylece SAP müşterileri, anlaşmaları daha hızlı sonuçlandıracak, daha yüksek hacimli, daha büyük anlaşmalara imza atabilecek ve satış verimliliğini hızlandıracak.

SAP müşteri deneyimi çözümleri, birinci çeyrekte yeni bulut kontrat satışlarında önceki yılın aynı dönemine kıyasla üç haneli büyüme elde etti. Jaguar Land Rover, Coca-Cola ve Unilever bu çeyrekte SAP’nin müşteri deneyimi çözümlerini seçen şirketler arasında yer aldı.

İnsan Kaynakları Yönetimi

SAP, SAP SuccessFactors ve SAP Fieldglass ile belirli ve belirsiz süreli çalışanlar için toplam iş gücü yönetimi sunuyor. İK departmanlarına yöneltilen, şirket bordrosu dışındaki çalışanların da planlamalara eklenmesi ve yetenek havuzunun etkili bir şekilde oluşturulmasına yönelik talepler giderek artıyor. SAP SuccessFactors, 91 ülke ve 42 dilde yerelleştirilmiş bir yapıyla sunuluyor. SAP’nin İnsan Kaynakları Yönetimi çözümlerinin çekirdeğini oluşturan SAP SuccessFactors Employee Central’ın müşterilerinin sayısı bu çeyrekte 2.400’ü aştı ve CaixaBank, Reckitt Benckiser Group plc, HiPP, San Francisco Unified School District ve Intesa Sanpaolo gibi şirketlerin de aralarında olduğu yeni müşteriler kazandı.

SAP Leonardo

SAP Leonardo’nun gücü yenilikçi yetenekleri uyumlu bir şekilde bir araya getirerek, tamamıyla yeni iş modelleri ve çalışma biçimleri oluşturmaktan geliyor. SAP Leonardo; SAP’nin derin süreç ve endüstri uzmanlığını, gelişmiş tasarım odaklı düşünme (design thinking) metodolojisini ve Nesnelerin İnterneti (IoT), Büyük Veri, Öğrenen Algoritmalar (Machine Learning), Analitikler ve Blockchain gibi en yeni yazılım yeteneklerini bir araya getiriyor. Tüm bunlar entegre bir şekilde SAP Cloud Platform üzerinde sunularak ortaya çıkan yeni teknolojiler bu platforma kolay bir şekilde eklenebiliyor. Airbus, DBS Informatik ve Thyssenkrupp da işlerini yeniden tanımlamak ve akıllı bir işletmeye dönüşebilmek için birinci çeyrekte SAP Leonardo çözümlerini kullanmaya başlayan pek çok şirket arasında yer aldı.

İş Ağları

SAP, Bağlantı Ekonomisine (Networked Economy) güç veriyor. 180’den fazla ülkede toplam 1,9 trilyon ABD dolarını aşan tutarda yıllık global ticaret işleminin yapıldığı SAP Business Network (SAP İş Ağları), dünyanın en geniş ticaret platformunu oluşturuyor. SAP Ariba’nın iş birliğine dayalı ticari yetkinliklerinden, SAP Fieldglass’ın esnek iş gücü yönetim özelliklerinden, SAP Concur’un kolay seyahat ve masraf işleme yeteneklerinden ve SAP HANA® platformunun gerçek-zamanlı bellek-içi özelliklerinden yararlanan SAP İş Ağları, değer zincirinin tamamı üzerindeki ticari işlemleri uyumlu bir şekilde yönetiyor. SAP İş Ağları, tedarik zincirinde şeffaflık ve içgörü sunarak şirketlerin etik açıdan sorumluluk anlayışıyla hareket etmesine destek oluyor.

Birinci çeyrekte, SAP İş Ağları bölümünün toplam geliri yıldan yıla sabit kurlarla %17 yükselerek 663 milyon Euro oldu. Migros ve Ralph Lauren, birinci çeyrekte SAP İş Ağları çözümlerini seçti.

2018’in Birinci Çeyreğinde Bölgesel Gelir Performansı

SAP, EMEA (Avrupa,Ortadoğu ve Afrika) bölgesinde bulut ve yazılım gelirlerini %6 (IFRS) ve sabit kurlarla %9 (IFRS dışı) artırarak sağlam bir performans sergiledi. %40 (IFRS) ve sabit kurlarla %45 (IFRS dışı) artış ile bulut abonelikleri ve destek gelirlerinde güçlü bir büyüme kaydedildi, özellikle Almanya öne çıkan ülke oldu. SAP ayrıca İngiltere’de yazılım gelirlerinde çift haneli güçlü bir büyüme sergiledi.

Şirket, Amerika kıtasındaki önemli kur dalgalanmalarına rağmen güçlü bir performans gösterdi. Bulut ve yazılım gelirleri %5 (IFRS) düştü ve sabit kurlarla %10 artış (IFRS dışı) sağlandı. Bulut abonelikleri ve destek gelirleri de %6 (IFRS) ve sabit kurlarla %22  (IFRS dışı) yükselirken, Brezilya ise öne çıkan ülke oldu. Kuzey Amerika’da da şirket çift haneli gelir artışı sağladı.

SAP, Asya Pasifik ve Japonya bölgesinde de önceki yılın aynı dönemindeki güçlü konumu ve kur dalgalanmaları göz önüne alındığında güçlü bir performans sergiledi. Bulut ve yazılım gelirleri sabit seyretti (IFRS) ve sabit kurlarla %10 (IFRS dışı) arttı. Bulut abonelikleri ve destek gelirleri olağanüstü bir artış ile  %38 (IFRS) ve sabit kurlarla %53 (IFRS dışı) büyürken, Çin ve Japonya’da öne çıkan ülkeler arasında yer aldı. Yazılım gelirlerinde de Avustralya, Çin ve Hindistan çift haneli büyümenin gerçekleştiği etkileyici bir çeyrek dönem geçirdi.

2018 Öngörüleri

SAP 2018 öngörülerini, 5 Nisan 2018’deki Callidus satın alımının tamamlanmasını ve birinci çeyrekteki güçlü faaliyet kârı performansını yansıtacak şekilde yükseltiyor.

2018’in tamamı için şirketin beklentileri şöyle:

  • IFRS dışı bulut aboneliklerinin ve destek gelirinin sabit kurlarla 4,95 milyar Euro – 5,15 milyar Euro aralığında olması bekleniyor (2017: 3,77 milyar Euro). Bu, sabit kurlarla %31 – %36,5 artış anlamına geliyor. Daha önceki aralık 4,8 – 5,0 milyar Euro’ydu. Callidus’un yaklaşık 150 milyon Euro katkıda bulunması bekleniyor.
  • IFRS dışı bulut ve yazılım gelirlerinin sabit kurlarla 20,85 – 21,25 milyar Euro aralığında olması bekleniyor (2017: 19,55 milyar Euro). Bu, sabit kurlarla %6,5 – %8,5 artış anlamına geliyor. Daha önceki aralık 20,7 – 21,1 milyar Euro’ydu. Callidus’un yaklaşık 150 milyon Euro katkıda bulunması bekleniyor.
  • IFRS dışı toplam gelirin sabit kurlarla 24,80 milyar – 25,30 milyar Euro aralığında olması bekleniyor (2017: 23,46 milyar Euro). Bu, sabit kurda %5,5 – %7,5 artış anlamına geliyor. Daha önceki aralık 24,6 – 25,1 milyar Euro’ydu. Callidus’un yaklaşık 200 milyon Euro katkıda bulunması bekleniyor.
  • IFRS dışı faaliyet kârının sabit kurlarla 7,35 milyar-7,50 milyar Euro aralığında olması bekleniyor (2017: 6,77 milyar Euro). Bu, sabit kurlarla %8,5-%11 artış anlamına geliyor. Daha önceki aralık 7,3-7,5 milyar Euro’ydu. Callidus’un yaklaşık 10 milyon Euro katkıda bulunması bekleniyor.

SAP’nin 2018’in tamamı için öngörülerinin sabit kurlar üzerinden hesaplanmasına karşın, fiili kurlarla rapor edilen rakamların yıl içinde gerçekleşecek kur dalgalanmalarından etkilenmesi bekleniyor.

IFRS 15 Etkisi

SAP, 1 Ocak 2018 itibarıyla, IFRS 15 “Müşteri Sözleşmelerinden Doğan Hasılat” standardına uyum kapsamında, bazı muhasebe politikalarında değişiklik yapmıştır. SAP’nin benimsediği IFRS 15’e geçiş yönteminde, geçmiş yıllar, yeni prensiplere göre yeniden düzenlenmemektedir. Dolayısıyla, 2018 yılındaki, gelir ve kâr yıllık büyüme rakamları yeni prensiplerden etkilenecektir.

SAP’nin 2017 4. Çeyrek açıklamasında daha önce duyurulduğu gibi, muhasebe politikasındaki bu değişimin gelirler, faaliyet giderleri ve kâr üzerinde 2018’in tamamına ilişkin etkilerinin şöyle olacağı öngörülüyor:

  • Gelirler üzerinde 0,1 milyar Euro’dan az olmak kaydıyla bir avantaj sağlanması bekleniyor. Bu farkın büyük bölümü, geçmiş yıllarda müşterilere sunulan ve yazılım geliri olarak kaydedilen yazılım satın alma opsiyonlarına ilişkin uygulamalardan kaynaklanacaktır.
  • Faaliyet giderlerinde de, satış ve pazarlama giderlerinde satış komisyonlarının sonraki yıllara ertelenecek kısmının artışından dolayı yaklaşık 0,2 milyar Euro tutarında avantaj sağlanması beklenmektedir. Diğer politika değişikliklerinin faaliyet giderleri üzerindeki yükünün, 0,1 milyar Euro’dan çok daha düşük olacak şekilde satışların maliyeti gider kaleminde gerçekleşmesi bekleniyor.
  • Yukarıda belirtilen etkiler, faaliyet kârı üzerinde yaklaşık olarak 0,2 milyar Euro net olumlu etki yaratacaktır.

Teknoloji Makaleleri