Ana Sayfa Haberler Fujitsu, yeni nesil ETERNUS ile Petabayt boyutunda depolama imkanı getiriyor

Fujitsu, yeni nesil ETERNUS ile Petabayt boyutunda depolama imkanı getiriyor

fujitsu-globaltechmagazineFujitsu, ETERNUS DX8900 S4 depolama çözümünü piyasaya sürerek, veri merkezlerine petabayt ölçeğinde Flash optimizasyonlu depolama olanağı sunuyor.

Bu yeni nesil sistem, farklı iş yükleri için farklı depolama katmanları ihtiyacını ortadan kaldırarak karmaşıklığı azaltıyor ve petabayt ölçekli iş yüklerinde bile, ayrı kurgulanmış silo depolama sistemlerini All-Flash teknolojisiyle oluşturulan tekil depolama sistemlerine doğru geçişte kolaylık sağlıyor.

Veri kapasiteleri büyüdükçe, işletmelerin daha önce hiç hayal edilmemiş miktarlarda bilgi depolaması gerekebiliyor. Bu veri miktarındaki olağanüstü artışın sebebi, nesnelerin interneti, ağ tabanlı işlemci kullanımı, sanal gerçeklik, ileri analitik uygulamalar, robot uygulamalar, öğrenen makineler ve yapay zeka gibi teknolojilerden kaynaklanıyor. Bu sistemlerin hepsi çok büyük miktarlarda yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veri üretiyorlar. Artık Petabayt döneminden bahsedebiliriz. Bu üstel büyümenin bir sonucu olarak, bir petabayt (1.000 terabayt veya 1.000.000 gigabayt) veriye eşitleniyor.

Sermaye harcamaları ve işletme giderlerini azaltma ihtiyacından kaynaklanan veri merkezi konsolidasyonu ve sanallaştırmaya yönelik eğilim, aynı zamanda veri büyümesini de hızlandırıyor. İlişkisel Çevrimiçi İşleme sistemleri (OLTP), veri tabanları ve ERP gibi kurumsal uygulamalarda veri birleştirmek için oldukça yoğun, ölçeklenebilir ve güvenilir, birden fazla farklı hizmet düzeyini destekleyen ve yüksek düzeyde bir otomasyon sağlayan esnek depolama alanı gerekiyor.

Fujitsu, son nesil ETERNUS DX8900 S4 ile tüm bu ihtiyaçlara cevap veriyor. Tüm verileri saklayabilen yeni nesil depolama sistemi, işletmelerin petabayt düzeyindeki depolama gereksinimlerine şimdiden hazırlanmalarına yardımcı oluyor. Bu boyuttaki kullanımlarda ihtiyaç duyulan erişim ve yanıt sürelerini sadece Flash tabanlı sistemler sağlayabilir. All-Flash teknolojisinden oluşturulan sistemlere geçiş sayesinde dönen diskler ortadan kalkacak ve bu eski teknoloji disklerin oluşturduğu ısı düşeceği için soğutma gereksinimleri de azalarak veri merkezi enerji tüketimi de düşecektir.

Fujitsu EMEIA Veri Merkezi Kategori Yönetimi Müdürü Olivier Delachapelle konuyla ilgili şunları söyledi; “Teknoloji hızla yaygınlaşıyor. Önümüzdeki üç yıl içinde veri merkezi depolama alanlarının yüzde 50’sinin Flash tabanlı olmasını bekliyoruz. Yeni ETERNUS DX8900 S4 Flash sisteme göre optimize edildi. Bu sistem, yüksek ölçeklendirilebilir özelliğiyle son dönemde sıklıkla kullanılan 30 TB SSD sürücülerini destekleyerek sınıfının en üst performans seviyesini verebiliyor. Bu özellik, ETERNUS’u günümüzün dijital işletmelerinde depolama altyapısını konsolide etmek ve sürekli büyüyen veri miktarını yönetebilmek için ideal konuma taşıyor.”

Çoklu yedek ve ölçeklendirilebilir bir mimariye dayanan ETERNUS DX8900 S4, 2 denetleyici biriminden 24 denetleyici birimine kadar modüler ölçeklenebilir tasarımıyla yüksek performans ve güvenilir iş sürekliliği sağlıyor. ETERNUS DX8900 S4, Disk ve Flash sürücülerini birleştirebilmesi sayesinde; kapasite, veri erişim hızı ve maliyet gereksinimlerini kolayca dengeler. All-Flash teknolojisine sahip veri merkezlerine doğru büyük bir adım olan ETERNUS, 10.000.000 IOPS’a kadar varan performansı ve 140 PB Flash kapasitesiyle önceki modelin kapasitesini ikiye katlıyor. 

ETERNUS DX, tamamen Flash teknolojisiyle oluşan veri merkezine geçişi kolaylaştırıyor

ETERNUS DX8900 S4, SSD, HDD veya hibrit kombinasyonu için yapılandırılabilir. ETERNUS AF All-Flash sistemleri ile tamamen uyumludur. Ayrıca, turbo performans düzeyinde hızlandırılmış okuma erişimi için Değişken Olmayan Bellek (NVMe) ile güçlendirilmiş Extreme Cache (ikinci Seviye Bellek) 307.2 TB’a kadar desteklemektedir. 

Hizmet Kalitesi ve donanım ile hızlandırılmış veri azaltma

ETERNUS DX8900 S4, donanım tarafından yönetilen tüm sıkıştırma özelliklerinde, altı katına kadar performans artışı sağlayan gelişmiş verimlilik sunar. Genişletme yapılandırmalarında, her eklenen denetleyici modülü ile performans yükseltilebilmektedir.

Fujitsu’nun yeni sistemi aynı zamanda farklı iş yükleri ve depolama katmanlarını birleştirirken, uygulama performansının etkilenmemesini ve yönetim giderlerini en aza indirilmesini de sağlıyor. Yerleşik Veri Önceliklendirme (QoS) işlevi, gerekli yanıt sürelerini belirleyerek, otomatik CPU önceliklendirme, bant genişliği tahsisi ve katmanlandırmayı yönetiyor. Tam otomatik QoS fonksiyonları veri azaltma teknolojileriyle birleştiğinde, ETERNUS DX8900 S4’ü OLTP, veri tabanları, ERP, veri analizi ve yüksek performanslı bilgi işlem gibi dinamik kurumsal uygulamalar için ideal hale getiriyor.

Esnek yük devretme ve felaket kurtarma

Yerleşik çoklu yedekleme, disklerin, denetleme birimlerinin, ara bağlantıların ve hatta tüm sistemin arızalanmasına karşı eksiksiz, tam koruma sağlar. Ayrıca, sıfır kesinti ile yeni veri depolama sistemi geçişi, anlık görüntüler, replikasyon ve kesintisiz yük devretme gibi özellikleriyle iş sürekliliğini sağlıyor. Fujitsu’nun kesintisiz ETERNUS aile mimarisinde bulunan, daha küçük ETERNUS DX veya ETERNUS AF sistemleri, verileri ETERNUS DX8900 S4’e kolayca replike edebilir ve şubeler, coğrafi olarak dağıtılmış yan kuruluşlar için düşük maliyetli sistem yük devretme ve esnek felaket kurtarma imkanı sunar.

Bex-Globaltechmagazine