Ana Sayfa Haberler Türkiye’nin en büyük Instagram yarışması başlıyor

Türkiye’nin en büyük Instagram yarışması başlıyor

canon globaltechmagazineTürkiye’nin en büyük ve en kapsamlı Instagram yarışması Canon Eurasia’nın desteğiyle başlıyor. Bu yıl 3. kez düzenlenecek fotoğraf festivali ‘Fotoistanbul 2016’ kapsamındaki yarışmaya herkes #Fotoistanbul2016 etiketiyle fotoğraflarını yükleyerek katılabiliyor. 21 Ağustos’ta bitecek yarışmada ilk 3 isim, Canon 6D & EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM Lens, Canon Powershot G3 X ve Canon EOS M3 & EF-M 18-55mm IS STM Lens kazanacak. İlk 10 fotoğraf Beşiktaş Meydanı’nda sergilenecek!

İstanbul’un en büyük fotoğraf festivali Fotoistanbul, bu yıl 3. kez 1-30 Ekim tarihleri arasında fotoğrafseverleri İstanbul’da buluşturacak. Fotoistanbul 2016 kapsamında Türkiye’nin en kapsamlı Instagram yarışması da başlıyor. Canon Eurasia’nın ana destekçisi olduğu yarışmaya isteyen herkes herhangi bir zamanda çektiği Instagram fotoğrafıyla katılabiliyor.

21 Ağustos’a kadar Instagram hesabından #Fotoistanbul2016 etiketiyle yarışmaya katılanlar arasından ilk 3 isim, Canon 6D & EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM Lens, Canon Powershot G3 X ve Canon EOS M3 & EF-M 18-55mm IS STM Lens kazanacak. Aynı zamanda ilk 10’a giren isimlerin fotoğrafları da Ekim ayında festival alanın da yani Beşiktaş meydanında sergilenecek.

Günlük yaşamı Instagram’dan anlatıyor

Yarışma, ‘Everyday Everywhere’ hareketi kapsamında düzenleniyor. ‘Everyday Everywhere’ 25 ülkede resmi hesabı bulunan, toplam takipçi sayısı 1 yılda 700’den yaklaşık 2 milyona yükselen Instagram kaynaklı bir fotoğrafçılık hareketi. 2010’ların basında ilk kez Afrika’da başlayan hareket çığ gibi büyüdü ve 25 ülkeye yayıldı. ‘Everyday Everywhere’ oluşumunun amacı, farklı coğrafyalara ait olan günlük yaşam ritüellerini ve kültürleri o coğrafyada yaşayan Instagram kullanıcılarının gözünden dünyaya aktarmak.

Nasıl seçilecek?

Belirlenen etiketle (#fotoistanbul2016) paylaşılan fotograflarla, Everyday Everywhere’in dünya üzerindeki temsilcilerinin takip edecegi bir fotoğraf havuzu oluşturuluyor. Festival süresince bu etiketlerle paylaşılan her bir fotoğraf, Everyday Everywhere’in bağımsız jürisi tarafından degerlendirilerek ön elemeye giriyor. Finalde belirlenen 50 fotoğraf, Fotoistanbul Facebook sayfasında yayınlanacak ve oylamaya açılacak.

Festivale kimler katılıyor? 

Uluslararası bir İstanbul markası olan Fotoistanbul, bu yıl da sergi salonlarında ve kapalı alanlarda görmeye alıştığımız fotografları, açık havada ve günlük mekanlarda insanlarla buluşturarak Türkiye’de ve dünyada büyük ses getirecek.

Ekim ayında düzenlenecek olan Fotoistanbul kapsamında Beşiktaş Meydanı’nda sergi alanları kurulacak. Üniversitelerde ise konferans ve seminerler verilecek. Fotoistanbul’da Sandro Miller, Marcus Lyon, Mandy Barker, Daesung Lee, Nick Brandt, Christer Stromholm, Bennu Gerede, Aydın Büyüktaş ve Barbaros Kayan gibi dünyaca ünlü isimler konuşmacı olacak ve eserleri sergilenecek.

Festival Mekanları

  • Beşiktaş İskele Meydanı
  • Ortaköy Yetimhanesi
  • Beşiktaş Kazan Meydan
  • Deniz Müzesi
  • Ortaköy Kültür Merkezi
  • Akmerkez AVM
  • Kanyon AVM
  • Zorlu AVM