Salı, Mayıs 28, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Proline Suudi Arabistan’da 190 Milyon Dolarlık Kimlik Doğrulama Projesine Talip

proline_globaltechmagazineSuudi Arabistan Kimlik Doğrulama Yönetim Sistemi Projesi kapsamında açılan ihalede yeterlilikleri sağlayıp son dört firma arasına kalan Proline, ihaleyi kazanması halinde ülkenin kamu kurumlarında geçerli olacak kimlik doğrulama sistemlerinin tedarikini ve kurulumunu sağlayacak.

“Akıllı ve Güvenli Şehirler” konsepti altında yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra çipli pasaport ve biyometrik kimlik doğrulama projelerinde uzmanlığını başarıyla sergileyen Proline, Suudi Arabistan’ın 190 milyon dolarlık “Kimlik Doğrulama Yönetim Projesi”ne talip oldu. Proje kapsamında Suudi Arabistan’da bulunan bakanlıklar, devlet daireleri, bankalar ve diğer kamu kurumlarındaki işlemler sırasında Suudi Arabistan vatandaşlarının kimlik bilgilerinin elektronik ortamda doğrulanması amaçlanıyor.

Çipli kimlik kartlarının kullanıldığı Suudi Arabistan’da kamu kurumlarıyla vatandaşlar arasındaki ilişkilerin tüm isteklere yanıt verebilecek bir doğrulama sistemi üzerinden yürütülmesi planlanıyor. Bu plan kapsamında kimlik doğrulama sistemi dört farklı veri merkezinde yedekli olmak üzere “bulut teknolojisi” üzerinden çalıştırılacak.

İhale sonucunda belirlenecek firmanın sunucu, depolama, ağ ve güvenlik bileşenleriyle birlikte bulut sistemi, kiosk, parmak izi ve akıllı kart okuyucu gibi donanımları ve gerekli yazılımları da sağlaması gerekiyor. Proline, sağladığı yeterlilikle finale kalan son dört firma arasındaki tek Türk firması konumunda bulunuyor.

2015 yılı içinde netleşmesi beklenen projenin tasarlama ve tedarik sürecinin 60 ay sürmesi, bunun yanı sıra planlanan projenin 1 yıl içerisinde devreye alınması hedefleniyor. Proline Bilişim İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit konuyla ilgili şunları söylüyor: “Proline olarak ülkemizde başarı ile uyguladığımız çipli pasaport ve biyometrik kimlik doğrulama projelerinin getirdiği heyecanla uluslararası bir projede finale kalmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ar-Ge yapılanmamızı odakladığımız önemli noktalardan biri olan biyometri alanındaki tecrübemiz ve yeterliliklerimizle yalnızca Türkiye’nin değil, içerisinde bulunduğumuz bölgenin de önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz.”

Yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip olan Suudi Arabistan için geliştirilen projede kurulacak bulut sistemi ise 60 milyondan fazla vatandaşın anlık kimlik doğrulama süreçlerini gerçekleştirebilecek ölçekte tasarlandı.

İhalenin kazanılması halinde mevcut kadrolarına ek olarak ciddi sayıda istihdam artışı planlayan Proline, bu insan kaynağının bir kısmını Türkiye’den, bir kısmını ise Suudi Arabistan’dan karşılayabilmeyi planlıyor.

Teknoloji Makaleleri