Cumartesi, Mart 2, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Amazon’un Öneri Motorunu Geliştiren Veri Bilimci Türkiye’de

smartcon_globaltechmagazine“Büyük veri, büyük fikirler” temalı Smartcon 2015 İstanbul konferansı iş ve teknoloji dünyasının önde gelen isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Etkinlikte söz alacak isimlerden biri olan ve dünyanın sayılı veri bilimcileri arasında gösterilen Prof. Andreas Weigend, büyük veri ve akıllı metrikleri kullanarak müşteri davranışlarının nasıl değiştirilebileceğini anlatacak. Weigend, Amazon’da görev yaptığı dönemde geliştirdiği öneri motoru ile e-ticarette yeni bir dönem başlattı.

Teknoloji ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya geleceği büyük veri konferansı “Smartcon 2015 İstanbul”, 26-27 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Konferansta yer alacak isimlerden biri olan Prof. Andreas Weigend, büyük veri ve akıllı metrik kullanımı ile müşteri davranışlarının nasıl etkilendiği konusunda bir sunum yapacak.

Halen Social Data Lab’de direktör olarak görev yapan Prof. Andreas Weigend, büyük veri, sosyal-mobil teknolojiler ve müşteri davranışlarının geleceği gibi konularda dünyada sayılı uzmanlar arasında gösteriliyor. Weigend, Almanya ve İngiltere’de eğitim aldıktan sonra fizik alanındaki doktorasını Stanford Üniversitesi’nde tamamladı ve halen Stanford Üniversitesi’nde ve UC Berkeley’de ders veriyor.

Prof. Weigend,  Alibaba, Best Buy, Goldman Sachs, Lufthansa, SAP, SingTel, Thomson Reuters ve World Economic Forum gibi birçok farklı büyüklükte kuruluşa danışmanlık yapmaktadır. Amazon’da Baş Veri Bilimci (Chief Data Scientist) olarak görev yaptığı dönemde, e-ticarette çığır açan öneri motorunu geliştirdi ve şirketin veri stratejisinin oluşumunda önemli rol oynadı.

Öğrenen makineler hakkında 100’ün üzerinde makalesi bulunan Dr. Weigend, Smartcon 2015 İstanbul’daki konuşmasında, verinin bugüne dek açığa çıkarılamayan gücünden ve bu gücün kişiler ve organizasyonlar üzerindeki etkisinden söz edecek.

Büyük Veriye 360 Derecelik Bakış

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en geniş kapsamlı büyük veri etkinliği olan ve bu yıl ilk kez düzenlenen “Büyük veri, büyük fikirler” (“Big Data, Big Ideas”) temalı organizasyon, zengin içeriği ile öne çıkıyor. Büyük veri teknolojisinin 360 derece değerlendirileceği etkinlikte, nesnelerin interneti ve optimizasyondaki trendler, dijital, mobil ve pazarlamada büyük fikirler, veri bilim ve analitik, veri güvenliği ve gizlilik, yapay zeka ve yeni iş modelleri gibi birçok farklı başlıkta çeşitli oturumlar düzenlenecek. Etkinlik katılımcıları, farklı sektörlerden önde gelen kuruluşların yöneticilerinin yanı sıra önemli akademisyenlerle de tanışma ve birebir iletişim kurma fırsatı bulacak.

Teknoloji Makaleleri